Reklamı Geç
Advert

Şahinol Tarihi Eserleri korumak yurttaşlık görevidir

Tarihi Bafra Bedesten Çarşısında 52 yıldır Kuyumculuk yapan Kuyumcu Turgut Şahinol, Bafra Bedesten’de bulunan Kuyumcu dükkanının restorasyonu ve tarihi bedesten hakkında açıklamada bulundu.

Şahinol Tarihi Eserleri korumak yurttaşlık görevidir
Şahinol Tarihi Eserleri korumak yurttaşlık görevidir

     Turgut ŞAHİNOL, “Sahip olduğumuz tarihi eserleri korumak ve sahip çıkmak bir yurttaşlık görevidir. Bafra’mızda tarihi eserlerin korunmasında toplum belli bir bilinç seviyesine ulaşmadığından Bafra’mız da çok değerli tarih hazinesini kaybetmiştir.Bu anlayışın değişmesi gerekmektedir.Toplumun her kesimindeki insanların ilgisi çekilmelidir. ‘Yeni Büyükşehir Yasası’ kapsamında ,Samsun Valiliği,Bafra Kaymakamlığı,Belediye Başkanlığı,sivil toplum kuruluşları ortak çalışma ile  sadece merkezdeki değil,köylerdeki tarihi yapıların tamamını   restorasyon kapsamına almalıdırlar. Bunlar bize tarihten mirastır.Bunların  gelecek nesillere ulaşması ve geçmişe vefanın gösterilmesi açısından çok önemlidir. Şahinol, Bafra Bedesten Çarşısı’nın 17. yy’ da (Genç Osman döneminde) yapıldığı sanılmaktadır.Bedesten Farsçadan gelir.Aslı ‘Bedestan’ olan bu kelime “Değerli,kıymetli kumaşlar,mücevherler ve buna benzer eşyanın satımının yapıldığı çarşıdır.”Bedestende biz kuyumcu esnafı olarak 50-70-100 yıllık esnaflık yapıyoruz.Yıllardır tarihi eser kapsamında olduğu için bir çivi bile çakamadık.

    Bedesten esnafı olarak bedestenin  restorasyonu için 1980 yılında Bafra Belediyesine,Kültür Müdürlüğüne müracaat etmiştik.Fakat restorasyon için olumlu bir cevap alamadık.Kültür ve Turizm Eski Bakanı Ertuğrul Günay’ın bakanlığı döneminde tekrar müracaat ettik.1 sene bekledik.Turizm Bakanlığından bize gelen cevapta mülk sahipleri tarafından yapılması şartıyla karar çıktığı bildirildi.Ben ve Kenan KALAY şahsi müracaatlarımızı yaptık.Aslına uygun olarak projelerimiz çizildi.Samsun Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurumu ve Samsun Kültür Müdürlüğü tarafından onarım ve restorasyon kararı onaylanınca restorasyon çalışmalarını başlattık ve bitirdik.

        Yıllardır çürümeye terk edilmiş bedestene kimse sahip çıkmamışken biz şahsi uğraşmalarımızla,kendi paramızla bedesteni  restore ettirdiğimizde bugüne kadar hiç kimsenin ilgisini çekmeyen bedesten için  ilgili ilgisiz kişiler, “Tarihi Bafra Bedesten Çarşısı yok oluyor.” diye ahkam kesmeye başladılar.Biz kendi başımıza bir şey yapmadık.Resmi yerlerin onayı ile izinli belgelerimizle çürümeye yüz tutmuş tarihi esere sahip çıktık.Bugün bedestenin restorasyonu bitirilmiş halini gören Bafralı vatandaşlarımız bizi bu duyarlı davranışımızdan dolayı tebrik ediyor.

 

         Bu güzelliği gören, restorasyon için kendi güçleri yetmeyen bedesten esnafı da  Turizm Bakanlığı   kendilerine destek verirse  bedesteni  kurtarıp Bafra’mıza kazandırmak isteğindeler.Biz bir başlangıç yaptık.İlgililerin konuya duyarlı davranarak bu tarihi yerin Bafra’mıza kazandırılması için çaba göstermelerini  arz ediyoruz.” dedi.

Yeni Hali

 

 

 

 

 

 

 

 

Eski Hali

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500