Reklamı Geç
Advert

Samsun Valisi Hüseyin Aksoy Bafra’yı ziyaret etti

Samsun Valisi Hüseyin Aksoy, OSB toplantısı ve ziyaretlerde bulunmak üzere Bafra’ya geldi.

Samsun Valisi Hüseyin Aksoy Bafra’yı ziyaret etti
Samsun Valisi Hüseyin Aksoy Bafra’yı ziyaret etti

Samsun Valisi Hüseyin Aksoy, Bafra Hükümet Konağı önünde Bafra Kaymakamı Ayhan Boyacı, daire müdürleri, sivil toplum örgütü temsilcileri, oda başkanları, siyasi parti temsilcileri tarafından karşılandı.  Daha sonra Kaymakam Ayhan Boyacı makamında Samsun Valisi Hüseyin Aksoy’a Bafra hakkında brifing verdi. Ardından Samsun Valisi Hüseyin Aksoy, Bafra Belediye Başkanlığı, Organize Sanayi Bölgesi (OSB), Ticaret Borsası, Adliye, Askerlik Şubesi ve Esnaf ve Sanatkârlar Kooperatifini ziyaret etti.

 

Bafra Kaymakamı Ayhan Boyacı verdiği brifingde, Bafra’nın Tarihi bir yöre olduğunu çeşitli medeniyetleri içine aldığını, 1974 yılında İkiztepe Ören yerinde Prof. Dr. Önder Bilgi tarafından başlatılan kazı çalışmalarında çıkan tarihi eserler Samsun Müzesi'nde sergilenmektedir. Bizde Bafra’da Bafra Müzesini en kısa zamanda açma hazırlıklarını sürdürüyoruz. Coğrafi açıdan Samsun ve Karadeniz’in en büyük ilçesi, olup 1860 yılında Belediye ve Kaymakamlık kurulmuş, olan ilçemizde bugün merkezde bir belediye, dört belde ile hizmet vermekteyiz. Kızılırmak deltası üzerinde 25 irili ufaklı göl bulunmaktadır.

Derbent ve Altınkaya barajı ile doğal güzellikleri bulunan bir ilçeyiz. Dağ kesiminde ormanları ile turizm cennetidir. İlçemizde eğitim veren 108 adet ilköğretim, ortaöğretim okulunda 37000 öğrencimiz bulunmaktadır. 1992 yılında Bafra’mızda açılan Yüksek Meslek Okulu Tütün eksperliği, Seracılık, Muhasebecilik, Bilgisayar bölümleriyle eğitimini sürdürmektedir. Bir yıldan beri 19 Mayıs Üniversitesi Rektörlüğüyle yaptığımız yazışmalar ve sivil toplum örgütleriyle beraber yöremizin şartlarına uygun su ürünleri fakültesi, Doğa bilimleri şifalı bitkiler bölümleri, Turizm işletmeciliği bölümü, Eğitim fakültesinin bir bölümü Ziraat Fakültesinin alt bölümlerini Bafra’da oluşturacağız. Bunun için 19 Mayıs üniversitesine tahsisi yapılan 678 dönüm arazi bulunmaktadır. İki asırdır Bafra’mızda faaliyet gösteren Tekel işletmelerinin özelleştirmeden doğan mevcut binalarını eğitim amaçlı kullanmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Ekonomik açıdan Bafra tarıma dayalı ekonomiye sahiptir ve yazlık kışlık sebze ve meyveleri ile geniş çapta hayvancılık yapılmaktadır. Son yıllarda Manda ıslah birliği ile 50 haneye 300 manda projesi ile mandacılığın geliştirilmesi çalışmaları devam etmektedir.  Bafra Organize Sanayi Bölgesi'nde (OSB), bugün itibariyle faaliyet gösteren 11 adet firma üretimlerini sürdürüyor. Çeltik üretimimiz son yıllarda büyük artış göstermiştir.

Önceki yıllarda %30 civarında çeltik üretimi yapılırken 2010 yılında bu rakam %76 dolaylarına yükseltilmiştir. Buda sulama ihtiyacını doğurmuştur. Bafra Ovası Sulama Projesi ile su ihtiyacı karşılanmaktadır. 1991 yılında başlayan proje çalışmaları devam ederken ödenek yetersizliğinden 47000 hektar sulamaya açılması hedeflenen proje de bugün ancak %50’lik bölüm tamamlanabilmiştir. Bir an önce projeye gerekli ödenekler sağlanarak su ihtiyacının karşılanması gerekmektedir. Türkiye’nin en kaliteli pirincini yetiştiriyoruz. Bunda da iddialıyız. Pirinci markalaştırarak raflarda sofralarda Bafra pirinci olarak marka olacağız. Turizm yönünden Milli Park statüsünde olan kuş cenneti, Derbent Altınkaya Baraj ve gölleri, dağlık ve yaylalarımızla turizm potansiyelimiz vardır. Buralarda tek eksiğimiz konaklama tesislerinin yetersiz olmasıdır.

Bölgemizin tanıtım çalışmalarını başlatacak ve çevre illerden bilim adamlarıyla konferanslar vererek eğitim çalışmalarını başlatacağız. İlçemizde TOKİ’nin 360 adet konutla başladığı proje ihtiyaç olduğunda 560 konut olarak tamamlanacaktır. Yeni hastane ihalemiz yapıldı oda en kısa zamanda inşaat çalışmalarına başlayacaktır. Mevcut hastanemiz 250 yataklı olup, tüm branşlardaki doktorlarımız vardır. Ayrıca diş hastanemizde 13 doktorla diş sağlığı hizmetlerini vermekteyiz, dedi ve Konuşmasını sona erdirdi.

 Daha sonra Samsun Valisi ve beraberindeki heyet Bafra Belediyesini ziyaret etti.

Vali ve beraberindekiler Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin, Birim amirleri ve bazı Meclis Üyeleri tarafından Belediye önünde karşılanandı.

 

Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin ziyaretle ilgili olarak "Sayın Valimizin yeni göreve başlaması nedeniyle kendilerine bir ziyaret gerçekleştirmiştik. Bu gün hem OSB Toplantısı hem de çeşitli ziyaretler vesilesiyle ilçemizde bulunmaları bizleri fazlasıyla mutlu etti. Sayın valimizin Samsunumuza ve bölgemize büyük katkılarının olacağına yürekten inanıyorum. Ümit ediyorum ki birlikte bölgemize güzel hizmetler yapacağız” dedi.

Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin "Bafra’da yapılan hizmetleri ve yapılacak projelerini anlatırken Bafra’nın arıtma tesisleri ile katı atık sorunlarını çözdüklerini en büyük sorun olarak gözüken içme suyu projesiyle Bafra halkının sağlıklı suya kavuşturduğunu bunun yanında yapılan modern mezbahane ile bu sorunları giderdiklerini bugün çöple sıkıntımız vardır. Bu sıkıntımızı ilkel olarak vahşi toplama sistemi ile çözmeye çalışıyoruz. Bafra, 19 Mayıs, Yakakent ilçeleri ve 6 belde belediyesi ile birlikte oluşturduğumuz katı atık ile ilgili çöp arıtma tesisleri kurma çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu projeyi bir an önce hayata geçirmeyi arzuluyoruz. Belediye başkanlığı görevine başladığımızda ilk yılda mali disipline öncelik vererek belediyemizi proje üretir ve uygulayabilir konuma getirdik. Ve stratejik programı hazırlayıp 2010 yılında öncelikli projemiz olan yeni Pazaryeri, yeni Cumhuriyet Meydanı, Asfalt şantiyesini kurup yol çalışmalarını başlatacağız. Hedefimiz park ve bahçeleri iyileştirip yeni parklar kurmak. Bafra’da hayvancılık ileri nokta da olduğundan yeni hayvan pazarımız için mevcut mezbahane yakınında bir yerde yer tahsisini yaptık devlet su işlerinden olumlu görüşler aldık. Milli Emlak Müdürlüğüne başvurumuzu yaptık. 2010 yılında bitirmeyi amaçlıyoruz. Turizm yönünden konaklama tesislerinin yokluğunu hissediyoruz. Bu konuda sizlerin desteğini bekliyoruz. Ziyaretinizden dolayı teşekkür ediyoruz, bizleri onurlandırdınız." dedi.

 

Samsun Valisi Hüseyin Aksoy konuşmasında "Bafra Samsun'un en önemli ilçelerinden bir tanesi. Temel Belediye hizmetleri açısından içme suyu, kanalizasyon ve arıtma gibi önemli sorunlarını halletmiş durumda olması çok önemli. Katı atıkla ilgili olarak önümüzdeki süreçte gerçekleştirilecek çalışmalara bizlerde her türlü desteği vereceğiz.

Modern kent anlayışında kent içinde olmaması gereken bazı ünitelerin kent dışına taşınması çalışmaları da Bafra için oldukça önemli. Bafra'nın sorunlarının giderilmesinde bazı hizmetlerin buraya gelmesinde hep beraber çalışacağız.Bafra için değer taşıyan belirli markaların yaratılması konusunda birlikte hareket  edilmesi ve markaların biraz daha öne çıkarılması gerekiyor.Dünyada artık çok önem taşıyan turizm konusunda da çok önemli potansiyele sahip bölgenin bu açıdan da kalkınması konusunda çalışmaları gerçekleştireceğiz.

Turizm artık Dünya’da çok önemli değer haline geldi. Özellikle bu bölgenin çok önemli potansiyeli var. Bu potansiyeli harekete geçirmek ve turizm pastasından biraz daha fazla pay almak oldukça önemli, önümüzdeki dönemde inşallah bunları gerçekleştireceğiz. Ben turizm beldelerinde görev yaptım. Turizm ile deneyimlerimi hep beraber harekete geçireceğiz. Başlanmış çalışmaları devam ettirip, yeni alternatif çalışmaları hep beraber hayata geçireceğiz." dedi.

Samsun Valisi Hüseyin Aksoy en son ziyaret ettiği Bafra Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kooperatifi'nde Başkan Metin Genççakır, Kooperatife bağlı 7000 esnaflarının bulunduğu Türkiye çapında 3800 kooperatif içerisinde ilk 10’da yer aldıklarını Bafra esnafının sorunlarını Kaymakamlık, Belediye Başkanlığı ve Oda başkanlarımızla esnaflarımızın sorunlarını yerel olarak çözme çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bugün en büyük sorunumuz Bafra şoför esnafının ve Bafralıların Samsun Bafra arasındaki yolcu taşımacılığında yaşadığı problemdir. Samsun Belediye Başkanı'nın 10 ilçeye Samsun şehir merkezine girişi yasaklamasıdır. Halkımız ve şoför esnafı bu uygulamadan çok rahatsızdır. Bu sorunun çözülmesinde sizlerden yardım bekliyoruz." dedi.

Samsun Valisi Hüseyin Aksoy esnafların ve Bafra’nın sorunlarını daha geniş bir ortamda konuşup, çözüm arayışları içerisinde olacağını söyledi. Daha sonra Bafra’dan ayrıldı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500