Reklamı Geç
Advert

KARADENİZ’E DAİR

Yalnızlığından sıyrılıp da seyahate çıkmanın keyfine var hadi. Neden kalabalıktan kaçıp da sessizliğe sığınırız, hiç sordun mu kendine?

KARADENİZ’E DAİR
KARADENİZ’E DAİR

Beynini yıllık izine çıkarmalı insan kimi zaman. Haritanın bir ucundan uzanıp esrarengiz güzellikleri keşfetmeli bir an. Önünde harita, kulağında hafif müzik, bir bisikletle bile yolculuk hoştur. Ne varsa doğanın özünde var, hepsinden bal tutmuş bir bölgeden tat alıp da araştırmayı dene bir de Karadeniz’e dair.

     İşaret parmağınla Bafra’dan SAMSUN’a uzan usulca. Bafra’nın suyu ve Çarşamba’nın suyundaki coşkulu sesi ovaya bağışlayan Bafra ve Çarşamba Ovalarını dolaş bir de. Bafra ve Çarşamba… ORDU’nun Perşembe Yaylasında suyun menderes yapıp zikzak çizişini izlemeli ve de. Coğrafyanın kitabını yazdıran üç güzel isimdir: Bafra, Çarşamba ve Perşembe. Çarşambayı perşembeye bağlayan özel bir günü çağrıştırır zihinlerde. Atatürk’ün Samsun’a çıkışındaki heyecanı yaşamalı genç nesil.

     Ayder Yaylası’nın bal kokusunu Sümela Manastırı’nın ululuğuyla tamamla bir de. TRABZON’dan Maçka yoluna yalınayak yol almayı dene. Varsa ruhunda azıcık bir heyecanın, yalnız değilsin o halde. RİZE’de çay toplayan yaz tatilinin üretken ve çalışkan çocuklarını da seyret. Çayın yemyeşil tazeliğini tadıp kültürlen Karadeniz’e dair. Serçe parmağımı fındık kokulu bahçelere yönelttim şimdi de. Espiye’den GİRESUN’a, oradan da Ordu’ya uzandım bir avuç fındık ile.

 

     Bir avuç fındık ki faydası saymakla bitmez. Stresten baş ağrısına, hastalıktan mutlu olmaya dair hekim misali kurtarıcı melektir bir avuç fındık. Ve fındığını kültüründen bilip sahiplenmeli insan, Karadeniz’e dair. Yusufeli’nden ARTVİN’e uçsam bir de ve Artvin yöresi halk oyunlarını kıpır kıpır hiç oturmadan izleyip yorumlasam. Ne varsa sende var güzel şehir, hepsi sende saklı Karadeniz’e dair.

     Ara sıra gökten fındık yağsa birbirinden farklı, mis gibi, gazelinden yeni sıyrılmış fındıklar… Nasıl olurdu sizce? Mısır ekmeğinin, lahana sarmasının, ısırganlı böreğin, ateşte pişen taze demlenmiş çayın, kavrulmuş avuç avuç fındığın, yayla balının, hamsi yemeklerinin, ızgara ve tavada nefeslenen leziz balığın, taze böğürtlen ve altın çilek hasadının, yayla çiçekleri ve yol üstünde fırlayan gelinciği toplamanın huzurunu yakalamalı bir insan. Ne varsa sende var Karadeniz’e dair. Gerisi vesair…

     İşte mutluluk: Bir avuç fındık, bir kupa çay ve yaylada piknik. Kimsenin sana ait özgürlüğünü, kimliğini ve hakkını almasına izin verme, öyle yaşa! Haydi içindeki çocuğu azıcık şımart ve hayatı yaşa! En huzurlu yerlerde, en doğru insanlarla yollarımızın kesişmesi bile mücevher değerinde. Hayalinin son kullanma tarihi yok ki, yeniden dene! Mutluluğunu sana satan bir çocuğu bir avuç şekerle doyuramazsın sevgide. Karadeniz şivesi bile apayrıdır Laz gençlerinin cin gibi parlayan gözlerinde: ‘ Ula uşağım, nerdesun? Hamsili pilavun yanina azicuk çay istiyrum daa… La benu mutlu etmek istemez misun? …..’ Ah ne tatlı gelir kulağa bu içten, saf Türkçe’nin yöresel şivesiyle karışımından titreyip doğan cümleler.

 

     Gökyüzünün gri örtüsünü yırtıp sığırcık kuşlarının çığlığında sabahı yakalamalı ve yaylanın erken saatlerinde puslu havanın değişimini seyre dalarken kitap okumanın keyfine varmalı insan. Gece karanlığındaki mum gibidir kitap. Cehaleti aydınlatır ve okundukça insanlığa ışık verir. Televizyondan mı sıkıldın, al eline kitabını yan odaya geç oku, kitaplardan tanı bir de yurdumun insanını. Denemeleriyle ünlü Montaigne, ‘Ölüm Üstüne’ adlı denemesinde: “Bir gün yaşadıysanız her şeyi görmüş sayılırsınız. Bir gün bütün günlerin eşidir. Başka bir gündüz başka bir gece yoktur. Atalarınızın gördüğü torunlarınızın göreceği hep bu güneş bu ay yıldızlar bu düzendir.” demiş.

     Aklıma ay yıldızlı, semada dalga dalga uçuşan Türk bayrağımız geldi. Güzeldir yaşamak… Karadeniz’den girdik konuya ve hayatın içinden örneklerle tamamladık yazımızı. Her şey içimizde saklı hayata dair, Türkiye’ye dair, Türk kültürüne dair, Karadeniz’e dair ve bize dair. Samimiyetle kalın ve gün eksilmesin pencerenizden.

 

 

KONUK YAZAR

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Karadeniz Bafra Samsun Sinop Ordu Giresun Çarşamba Trabzon Alaçam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop vibrator vibrator vibrator izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop penis pompası penis pompası gaziantep sex shop sex shop gaiantep gaziantep sex shop sinop otelleri sinop otelleri sinop otelleri sinop otelleri sinop otelleri sinop otelleri
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Canik'te eğitim tesisleri cıvıl cıvıl
Canik'te eğitim tesisleri cıvıl cıvıl
Zihni Şahin'den uluslararası vizyon
Zihni Şahin'den uluslararası vizyon
sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop vibrator vibrator vibrator izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop penis pompası penis pompası gaziantep sex shop sex shop gaiantep gaziantep sex shop sinop otelleri sinop otelleri sinop otelleri sinop otelleri sinop otelleri sinop otelleri