Reklamı Geç
Advert

Samsun da Memduh Aksu Yılın Ahisi seçildi

Samsunda Ahilik Haftası dolayısıyla tören düzenlendi. Tören de 55 yıldır Bafra da marangozluk yapan Memduh Aksu Yılın Ahisi seçildi

Samsun da Memduh Aksu  Yılın Ahisi  seçildi
Samsun da Memduh Aksu  Yılın Ahisi  seçildi

Samsun Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği tarafından Yabancılar Çarşısı Meydanı'nda düzenlenen kutlamalara Samsun Valisi Hüseyin Aksoy, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Emniyet Müdürü Hulusi Çelik, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Akan, daire müdürleri, sivil toplum örgütü temsilcileri, esnaf ve vatandaşlar katıldı.

Samsun Valisi Hüseyin Aksoy yaptığı konuşmada, "Ahilik Haftası ve Ahilik kavramının geçmişte günümüze gelen ve bugünde büyük bir heyecanla kutladığımız bir hafta. Selçuklu'dan Osmanlı'ya, Osmanlı'dan Türkiye Cumhuriyeti'ne intikal eden bu geleneksel yapı, aynı zamanda esnaf ve sanatkarların bir sosyal kurumu halinde tarihten bu zamana kadar intikal etti. Ahilik konusu esnaf ve sanatkarlar arasındaki dayanışmayı, yardımlaşmayı ve onların yetişmelerine katkı sağlayan bir sosyal kurum olarak bugüne kadar süre geldi. Ahilik çok önemli bir kavram. İçinin çok iyi doldurulması, anlaşılması gerekir. Sosyal yardımlaşmanın, dayanışmanın, birlikteliğin, kardeşliğin iç içe olduğu çok geniş bir kavram. Bu kavramın geçmişte günümüze kadar intikal etmesi, sürdürülmesi, anlaşılması ve anlatılması oldukça önemli. Özellikle insanlarımız sanatta, ticarette ve belirli alanlarda kendilerini yetiştirmeleri ve bu yetiştirme süre içinde konulmuş kurullara göre hareket ederek, daha iyi bir noktaya taşınması bu Ahilik kavramı içinde yer almakta. Samsun'da yaklaşık 44 bin civarında esnafımız bu anlamda faaliyetini sürdürüyor. Esnaflarımızın yürüttüğü bu çalışmalar, sanatkarlarımızın yürüttüğü faaliyetler oldukça önemli ve onların yapacağı çalışmalarda bölgemizde Samsun'un gelişmesinde, Samsun'un ekonomisinin daha iyi boyutlara taşınmasında çok önemli bir faaliyet olarak görüyoruz. Temel amaç, esnafımızın da değişen ve gelişen şartlara kendisini alıştırması, yetiştirmesi ve daha nitelikli hizmetleri sunmasını sağlamasıdır. Samsun'da bu anlamda yürütülen ve yürütülmekte olan birçok çalışma var" dedi.

Samsun Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Metin Genççakır ise Ahiliğin, Türk toplumunun yüzyıllarca ekonomik, sosyal ve kültürel alanlarda gelişimini sağlayan, meslek dayanışmasını sanat ve ahlaki değerlerle koruyan ilk Türk esnaf birliklerinin adı olduğunu söyledi. Genççakır, "Ahilik birbirini seven, saygı duyan, yardım eden, fakiri gözeten, yoksulu barındıran, işi kutsal, çalışmayı bir ibadet sayan, din ve ahlak kurallarına sıkı sıkıya bağlı esnaf ve sanatkarların iş teşkilatı manasını taşır. Millet olarak Ahi Evran muhabbetiyle birbirimizi kucaklamalıyız. Sanayide ve ticarette doğruluktan ve dürüstlükten ödün vermeden dünya milletiyle yarışmalıyız" diye konuştu.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, "Hak ve hukukun en üst düzeyde gözetildiği bu Ahilik kültürünün günümüzde eğer devam ettirebilirse ne mutlu bize. Güzel iş ahlakısın bize tavsiye eden bu geleneğin, devamına dönük olan bu çabalara da elimden gelen desteği Büyükşehir Belediyesi olarak her zaman vermeye devam edeceğim" şeklinde konuştu.

Ahilik İl Kutlama Komitesi tarafından Samsun'da yılın ahisi seçilen Bafra ilçesinde 55 yıldır marangozculuk yapan Memduh Aksu'ya ahilik kaftanını Samsun Valisi Hüseyin Aksoy tarafından giydirildi. Mehduh Aksu "Yılın Ahisi" plaketini ise Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz'ın elinden aldı. Samsun Valisi Hüseyin Aksoy, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ve Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı Tiyatro Sanat Yönetmeni Avni Rakop'a Ahilik Haftası kutlamalarına katkılarından dolayı plaket takdim edildi.

Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Konservatuarı Tiyatro Bölümü öğrencileri, "Şed kuşanma töreni" adlı geleneksel töreni canlandırdılar. Yine Büyükşehir Belediyesi Halk Oyunları ekibi ise gösterileri ile büyük alkış topladı. Kutlamaların sonunda vatandaşlara, Ahilik Pilavı ikram edildi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500