Reklamı Geç
Advert

Da VINCI ŞİFRESİ

Da VINCI ŞİFRESİ

Da VINCI ŞİFRESİ
Da VINCI ŞİFRESİ

Konu başlığı bir filmi anlatacakmışım gibi geliyor olabilir, ancak hiçbir ilgisi yok. Sadece isim benzerliği fakat içinde çok önemli bir hikâye gizli. 

 

 

Bugün kendisinden bahsedeceğim kişi Bayram KÖSE(BK). Bilmem adını hiç duydunuz mu? Hikâyesi Bafra'mızın eski ismiyle Engiz, (Yeni adıyla 19 Mayıs) oraya 10      km mesafedeki Karagöl Köy’üne dayanmaktadır.

Sordum, büyük bir içtenlikle, ama mahcubiyet içerisinde anlattı.

BK; 1971 yılında Karagöl Köy’ünde doğdum. Ailem Kurtuluş Savaşı’ndan sonra Selanik / Drama'dan  gelmiş ve bu köye yerleşmiş. Babam Kamil Köse (1938- 2016) 60’lı yılların sonunda köyden ayrılmış ve Kastamonu Küre ilçesinde Karadeniz Bakır işletmelerinde çalışmaya başlamış. Biz de annem ve 5 kardeşim ile birlikte 1972 yılında buraya yerleşmişiz. 1979’da ise Küre’den İzmir Buca’ya göç ettik. İlkokulu ve ortaokulu Buca’da okudum. (Çakabay İlkokulu ve Buca Lisesinde Ortaokulu) Liseyi Kütahya Sağlık Meslek Lisesinde okuduktan sonra 1989 yılında İstanbul’a sağlık memuru olarak tayin edildim. 1990 yılından 1996 yılına kadar Siyami Ersek Göğüs Kalp Damar Cerrahisi ve Florence Nightingale Hastanelerinde Perfüzyonist olarak görev yaptım. 1996 yılında istifa edip Kalp Damar Cerrahisi alanında bir firmada işletme müdürü olarak medikal sektöre atıldım. Bu arada 2000 yılında askerlik vazifemi de kısa dönem bedelli olarak tamamladım ve geri dönerek görevime devam ettim.

Ancak hayalim hep kendi işimi kurmak yönündeydi ve 10 yıl sonra istifa edip 2006 yılında Cordamed Biomedikal A.Ş’yi kurarak iş hayatına atıldım.

BA; Peki Sevgili Bayram, gördüğüm kadarı ile yurt dışı ilintili bir işin içerisindesin, lisan konusunu nasıl çözdün?

BK; Özür dilerim abi, söylemeyi unuttum. Ben bütün uğraşlar arasında Lisan(İngilizce) öğrendim ve hatta Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesini bitirdim.

BA; Mükemmel. Gençlere örnek olacak bir başarı. Peki evlilik?

BK; Evliyim biri kız biri erkek olmak üzere 2 evladım var.

BA; Allah bağışlasın. Peki, şimdi gelelim şu yaptığın işe. Bir anlat bakalım, oldukça önemli bir konu olsa gerek. Tabi ne olduğunu Ali RIZA KURAL' dan dinledik ve öğrendik ki, robotik cerrahinin en önemli cihazlarından biri.

BK; Evet, şirketimiz Nisan 2006 yılında kuruldu ve aynı yıl Intuitive Surgical firmasının distribütörlüğünü alarak Türkiye’de robotik cerrahi macerasına başladı.

Geçtiğimiz 10 yıl içerisinde yaklaşık olarak 35 Da Vinci robotik cerrahi sistemi ile Türkiye’de her yıl 5000 hastayı robotik cerrahi yöntemi ile sağlığına kavuşturuyor olmanın mutluluğu içerisindeyiz. En önemlisi 1985 yılından beri bir şekilde sağlık sektörünün içindeyim. Türkiye’de sektörün nereden nereye geldiğini yaşayarak gören biriyim. Ülkemizin 80’lerdeki cam enjektör yıllarından, şu anda teknolojiyi kendisine yol alarak robotik cerrahi ameliyatlarını yoğun bir şekilde uygulayan bir ülke konumuna yükselmesini görmek mutluluk verici.

Şu anda tüm Türkiye’de yaklaşık 35 da Vinci Robotik Cerrahi Sistemi bulunmaktadır. Bunlardan 10’u farklı illerdeki devlet hastanelerinde kullanılmaktadır ki bu çok daha mutluluk verici bir durum. Devlet, özel ve üniversite hastanelerinde olmak üzere da Vinci robotik cerrahi sistemi İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Erzurum, Adana, Sakarya, Bursa ve  Kocaeli şehirlerinde bulunmaktadır. İlerleyen zamanlarda her ilimizde kullanılmasını ümit ediyoruz.

BA; Biraz daha açabilir miyiz?

BK; Tabi, ne demek; oldukça heyecan veren bir kavram olarak cerrahi dünyasına giriş yapmış olan ve 10 yıldır Türkiye’de aktif olarak kullanılan robotik cerrahi minimal invaziv laparoskopik cerrahi temeli ile uygulanan bir yöntemdir. Robotik cerrahi sistemlerinin dünyadaki tek örneği olan da Vinci robotu, cerrah konsolu, hasta konsolu ve görüntü kulesi olmak üzere 3 ana bölümden oluşur.

Robotik cerrahi ameliyatlarında cerrah; ameliyathanede bulunan cerrah konsolundan küçük kesiler ile ameliyat bölgesine yerleştirilmiş hassas aletleri kontrol ederek operasyonu gerçekleştirir. Sistem cerrahın el bilek hareketlerini cerrahi operasyon alanına  aktarıp, yüksek çözünürlüklü üç boyutlu görüntü sunar ve cerrahın kapalı cerrahiyle dar alanlarda gerçekleşen operasyonların başarılı şekilde gerçekleştirmesine olanak sağlamaktadır.

BA; Çok teşekkür ederim. Okuyucularım ben yukarda, başlarken “Da VINCI Şifresi” derken ne demek istediğimi eminim şimdi anlamışlardır. Peki, birazda köyden bahsedelim bakalım, her ne kadar 1972'den beri gurbette olmuş olsan da, hiç gidiyor musun köyüne?

BK; Gitmez olur muyum. Çok sevdiğim köyüm yani Karagöl, 19 Mayıs (Engiz) ilçesine 10 km mesafede yemyeşil bir köydür. Gözümde tütüyor. Bir keresinde eşimle birlikte atalarımızın göç ettikleri o yerleri araştırmak üzere gittik, dedemin Karagöl'e neden yerleştiğini öğrendim. Dedem semerci imiş ve şehirden ziyade köylerde semer ihtiyacı olur diye köye yerleşmiş. Şu an şehirden geri dönenlerle beraber oldukça kalabalık bir köy haline geldi. Bende evimizi buldum ve o evi yenileyerek zaman zaman orada yaşamak istiyorum. Pek fazla tarımcılık yapılmasa da biraz fındık ve az da olsa hayvancılık yapılıyor.

İşte böyle bir başarı hikâyesinin mimarı Sn. Bayram KÖSE, vatana millete hayırlı bir evlat olarak kendisini yetiştirmiş ve bu günlere gelmiş. Biz kendisine başarılarının devamını dilerken bize ayırdığı vakit ve destekleri için teşekkür ederek yanından ayrıldık.

Daha detaylı bilgi almak isteyenler için iletişim detayları aşağıdaki gibidir.

CORDAMED Bio Medical Engineering Yenisahra Mah,Yavuz Selim Cad, No:17 Kat 1

Ataşehir 34746 İSTANBUL Tel: +90 216 470 1085

 

Sağlıcakla kalın.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop vibrator vibrator vibrator izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop penis pompası penis pompası gaziantep sex shop sex shop gaiantep gaziantep sex shop sinop otelleri sinop otelleri sinop otelleri sinop otelleri sinop otelleri sinop otelleri
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Canik'te eğitim tesisleri cıvıl cıvıl
Canik'te eğitim tesisleri cıvıl cıvıl
Zihni Şahin'den uluslararası vizyon
Zihni Şahin'den uluslararası vizyon
sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop vibrator vibrator vibrator izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop penis pompası penis pompası gaziantep sex shop sex shop gaiantep gaziantep sex shop sinop otelleri sinop otelleri sinop otelleri sinop otelleri sinop otelleri sinop otelleri