Reklamı Geç
Advert

ANNELER CENNET GÜLÜDÜR

ANNELER CENNET GÜLÜDÜR

ANNELER CENNET GÜLÜDÜR
ANNELER CENNET GÜLÜDÜR

Annelerimiz birer cennet gülüdür. Biz her bir gün o gülleri sevgiyle koklarız. Sadece gül değil, her bir çiçeğin açışında onun kokusu vardır.

Anne deyince akan sular durulur ve yüreklere o ilahi sevgi mühür gibi vurlur. Annedir ilk saçımıza, ellerimize ve ruhumuza dokunan. Biz uyurken o bizim başımızda sevgi nöbeti tutar.

Acaba hasta mıdır yoksa üşür mü diye saatlerce bizi bir bebekgibi gözetler. Böyle bir insana elbette cennet vaadedilir.Gözlerimize bir bakışta anlar sevinç ve hüzünlerimizi.

İlk derdimizi açtığımız değerli insandır. İnsandan da öte hepsi de birer melektir onların. Gözlerinde yaydığı sevgi ışıklarıyla aydınlatır gecelerimizi.

Hasta olduğumuzda çorbasından meyvesine kadar her türlü yiyecek ve içeceği bizzat ayaklarımıza kadar getirir. Üstelik de kendi elleriyle yedirip içirir bizleri.

Ben böyle annelere sonsuz sevgi ve saygı duyarım. Hasta yatağında ağrılar içinde kıvranırken bile " Sevgi Ufkundan Şarkılara" adlı piyasaya çıkan ilk şiir kitabımı gözleri pek iyi seçemediği halde eline alıp okumaya çalışmasından duyduğum memnuniyet, binlerce şiir kitabından daha önemlidir benim için. Böyle bir anneye nasıl saygı duymaz nasıl gönlünü, ömrünü vermez ki insan?

Odur bizim her derdimize, sitemimize ve isteklerimize tahammül gösteren. Bunaldığımızda en sadık bir dost olan da yine odur. Anne, bugün de Anneler Günü imiş. Ne yapayım ben Anneler Gününü. Sen benim her gün, her hafta, her ay, her yıl: sen benim ömür boyu annemsin.

Gözlerinin içi hep gülsün annem. Allah seni başımızdan hiç eksik etmesin. Allah senden razı olsun. Bu güne kadar dünyaya tam 9 çocuk getirdin. Bu dokuzdan dört tanesi Allahın takdir-i ilahisiyle vefat ettiler. Kaldık 5 kardeş. Ben senin ortanca çocuğunum. Hani anne sen beni Samsun Ayvacıkta 1956 yılında dünyaya getirmiştin ya; işte o zaman ben öyle bir bebekmişim ki sen beni kucağına alamazmışsın o zamanlar. Çünkü ben bir kemik bir deri imişim. Neredeyse zayıflıktan ölecekmişim.

Rivayet o ya Samsun Ayvacıklılar'da o zamanlar bir inannış varmış ve rivayete göre bu tür zayıf, çelimsiz ve ölebilecek kadar zayıf ve yaşması ümitsiz olan bebekleri kümese koyarlarmış. Eğer bebek kümeste ağlarsa ölmeyecek ağlamazsa ölecekmiş. O zamanki halkın rivayeti işte.

Ben daha kümesin kapısını açar açmaz öyle bir feryat edip ağlamışım ki herkes başta ailem bayram etmiş sevinçten. Daha sonra ben her geçen gün kilo alıp sağlıklı bir çocuk olmuşum sayende.

Yine bana doğum yaparken az kalsın gazlı ocağı devirecekmişsin. O yıllarda ulaşımda sandallarla yapılırmış. Yani her türlü zorluklara göğüs germiş annem. Çile çekmiş. O yüzden ben annemi müsaadenizle yılın annesi seçiyorum. Zaten bence herkesin annesi de yılın anne aday adayıdır.

Annem hasta. Allah tüm hasta annelerimize sağlık ve şifalar versin inşallah. Annelerimizin kıymetini iyi bilelim. Onları üzmeyelim ve hayır dualarını alalım.

Anneler yazmakla bitmez ancakyazımızı burada bitirmek zorundayım. Allah annelerimizi başımızdan eksik etmesin. Eğer anneleriniz ebediyete intikaletmişse Allah rahmet eylesin..

Bu duygu ve düşüncelerle tüm annelerin Annelerin ellerinden öper, sağlık diler, hayatta olamayan annelere de Allah'tan rahmet dilerim.

BİR ANNEM OLSAYDI

Bir annem olsaydı sözle dövseydi

O dövmek sonsuz bir sevgi olurdu

Bir annem olsaydı gözle sevseydi

O sevmek sonsuz bir sevgi olurdu

***

Mutfakta yemeği taşırdığımda

Evden ekmek-peynir aşırdığımda

Korkudan dilimi ısırdığımda

İnlemek sonsuz bir sevgi olurdu

***

Harçlığımı çar-çur ettiğim zaman

Kaçıp sinemaya gittiğim zaman

Yalandan kızarıp battığım zaman

Gizlemek sonsuz bir sevgi olurdu

***

Çocukluk ve gençlik güzel bir düş’tü

Gülünce üç değil yüz cemre düştü

Annemin yüreği sıcak öpüştü

O öpmek sonsuz bir sevgi olurdU

***

Her anne Allah’ın bir lütfu bize

Hep sevgiyle bakar gözlerimize

Titrer yürekleri üzerimize

Titremek sonsuz bir sevgi olurdu

***

Üzülsem kahrolur, gizli ağlardı

O insan yüreği kara bağlardı

Meltem gibi güzel eser, çağlardı

O esmek sonsuz bir sevgi olurdu

***

Annemin kuzusu, kölesiyim ben

Annemin yavrusu, çilesiyim ben

Ykılmaz, güvenli kalesiyim ben

Güvenmek sonsuz bir sevgi olurdu

***

Bir annem olsaydı hep O olsaydı

Gönül korosunda bir şef olsaydı

Hep gurur duysaydı, övünç duysaydı

Övünmek sonsuz bir sevgi olurdu...

Oktay ZERRİN-Bafra

Bafra Öğretmenevi’nde

Fondaki resim: Hasta olan annem ilk şiir kitabımı okurken...

 

Not: Fotoğraf, yazı ve şiir edebiyat defteri adlı şiir sitesiyle bazı gazete ve dergilerde de yayınlanmıştır.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500