Reklamı Geç
Advert

TANER ZERRİN AMERİKA'DA LİTYUM İYON PİL BİLİMSEL ARAŞTIRMASINDA

Bafra Anadolu Lisesi mezunu ve önceden Hacettepe Üniversitesi Fizik Mühendisliğinde araştırma görevlisi olarak çalışmış olan Bafralı Taner Zerrin; doktorasını yapmakta olduğu Kaliforniya Üniversitesi Riverside’da hocaları ve çalışma arkadaşları ile birlikte bilimsel çalışma gerçekleştirdiler.

TANER ZERRİN AMERİKA'DA LİTYUM İYON PİL BİLİMSEL ARAŞTIRMASINDA
TANER ZERRİN AMERİKA'DA LİTYUM İYON PİL BİLİMSEL ARAŞTIRMASINDA Admin

Atık Cam Şişelerden Pil Yapımı:

UCR araştırmacıları, cam şişeleri, elektrikli araçlar ve kişisel elektronik aletler için yüksek performanslı lityum-iyon pillere dönüştürüyor.

Riverside'da bulunan Kaliforniya Üniversitesi Bourns Mühendislik Fakültesi‘ndeki araştırmacılar atık cam şişeleri ve düşük maliyetli bir kimyasal süreci kullanarak yüksek performanslı lityum iyon piller için nanosilikon anotlar oluşturdu. Piller, elektrikli araçlar ve plug-in hibrit elektrikli araçlar aralığını genişletecek ve cep telefonları ve dizüstü bilgisayarlar gibi kişisel elektronikler için daha az ücretle daha fazla güç sağlayacak.

"Lityum İyon Tam Hücreli Piller İçin Anot Materyali Olarak Cam Şişelerden Silikon Elde Edilmesi" başlıklı araştırma, Nature dergisi “Bilimsel Raporlar” ‘da bugün yayınladı. Makine mühendisliği profesörü Cengiz Özkan ve elektrik mühendisliği profesörü Mihri Özkan projeye öncülük etti.

Bugünkü geri dönüşüm programlarına rağmen, milyarlarca cam şişe her yıl çöp depolama alanlarına giriyor ve araştırmacılar atık içecek şişelerindeki silikon dioksitin lityum iyon piller için yüksek saflıkta silikon nanopartikül sağlayıp sağlayamayacağını sorguluyorlar.

Silikon anotlar, geleneksel grafit anodlara göre 10 kat daha fazla enerji depolayabilir, ancak şarj ve deşarj sırasındaki genleşme ve büzülme bu malzemeleri kararsız yapıyor. Nano ölçeğe indirgenen silikonun bu sorunu azalttığı gösterildi ve araştırmacılar, bol miktarda nispeten saf bir silisyum dioksit ve düşük maliyetli bir kimyasal reaksiyonun bir araya getirilmesiyle geleneksel grafit anodlara göre neredeyse dört kat daha fazla enerji depolayabilen lityum iyon yarı hücre piller ürettiler.

Anotları oluşturmak için ekip, cam şişelerin ince beyaz bir toz haline gelecek şekilde parçalayıp öğütülmesini, silikon dioksidin nanokristalin silikon haline dönüşmesi için magnezyotermik indirgemeyi ve kararlılığını artırmak için silikon nanopartikülleri karbon ile kaplamayı içeren üç aşamalı bir süreç kullandı Ve enerji depolama özellikleri.

Beklendiği gibi, cam şişe bazlı silikon anotlar kullanılarak yapılan sikke pilleri, laboratuvar testlerinde geleneksel pillerden çok daha iyi performans gösterdi. Karbon kaplı cam türevli silikon (gSi@C) elektrotları 400 çevrimden sonra C/2 hızında ~ 1420 mAh / g kapasitesinde mükemmel bir elektrokimyasal performans sergiledi.

Malzeme bilimi ve mühendisliği bölümünde lisansüstü oğrencisi olan ve makalenin başyazarı Changling Li, bir cam şişenin, yüzlerce sikke pil veya üç-beş kese biçimli pil için yeterli nanosilikon sağladığını söyledi.

"Çöp alanına gidecek olan bir cam şişeyi aldık ve daha fazla enerji depolayan, daha hızlı şarj edilebilen ve ticari olarak kullanılan pillerden daha kararlı olan piller üretmeye başladık. Dolayısıyla, gelecek nesil lityum iyon piller için çok umut vaadeden adaylara sahibiz "dedi.

Bu araştırma, Mihri ve Cengiz Özkan'ın liderliğinde çevre dostu malzemelerden lityum-iyon pil anotları üretmek için başlattığı bir dizi projenin son örneği. Önceki araştırmalar, portabella mantarlardan, kumdan ve diyatomlu (fosil açısından zengin) topraktan anodların geliştirilmesi ve test edilmesine odaklanmıştır.

Mihri ve Cengiz Özkan ve Li'ye ek olarak, katkıda bulunan öğrenciler arasında Chueh Liu, Wei Wang, Zafer Mutlu, Jeffrey Bell, Kazi Ahmed ve Rachel Ye lisansüstü öğrencileri bulunmaktadır. Bu çalışma için maddi destek UC-Riverside ve UC Fakültesi İklim Şampiyonu girişimi tarafından sağlanmıştır.

UCR Teknoloji Ticaret Odası, yukarıdaki buluşlar için patent başvurusunda bulunmuştur.

Oktay Zerrin- Bafra

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500