Reklamı Geç
Advert

BAFRA’YA YENİ ÇETİNKAYA YAYA KÖPRÜSÜ PROJESİ

Her geçen gün biraz daha büyüyerek gelişen Baframıza büyük değer katan Kızılırmak nehri ve üzerinde bulunan Çetinkaya Köprüsünden daha da gösterişli ve işlevli hale gelmesi için, Bafra dostu, Petek Proje’nin Yönetim Kurulu Başkanı İnşaat Yüksek Mühendisi Dursun Tekiner ile eşi ve ortağı Mimar Zuhal Tekiner, mesleki tecrübelerinin ve müşterek emeklerinin bir sonucu olarak Yeni Çetinkaya Yaya Köprüsü’nü projelendirmişlerdir.

BAFRA’YA YENİ ÇETİNKAYA YAYA KÖPRÜSÜ PROJESİ
BAFRA’YA YENİ ÇETİNKAYA YAYA KÖPRÜSÜ PROJESİ Admin

Bafra halkının yaya olarak kullanabileceği ve şehrin etrafını , özellikle Kızılırmak ile olan münasebetini daha yoğun bir şekilde yaşama imkanı sağlayacağı düşünülmüştür. Yeni Çetinkaya Yaya Köprüsü, mevcut eski köprünün silüeti de göz önüne alınarak hazırlanmıştır.  

PETEK PROJE’nin firma sahibi Dursun TEKİNER, projelendirdikleri Yeni Çetinkaya Yaya Köprüsü hakkında;

“ Mevcut Çetinkaya Köprüsü 1937 tarihinde hizmete açılmış ve halen hizmet vermekte olan, bugüne kadar ayakta kalabilen tarihi bir köprümüzdür. Zamanın belediye başkanı Zihni Lokman Bey olmak üzere diğer bazı ilgililerin girişimiyle zamanın  Nafia Bakanı Merhum Ali Çetinkaya, Köprüsünün yapımı ile bizzat ilgilenmiştir.  Araç trafiğine kapalı olarak, o günlerin inşaat teknolojisinin en üst düzeyinde yaptırılmıştır. Zamanla Samsun-Sinop yolunun ihtiyacını karşılayamadığından dolayı Kızılırmak’ın memba tarafına zamanla 2 adet Karayolu köprüsü yapılmıştır. Ancak hemen yanına konuşlandırılan, şu an hizmet veren Karayollarına ait köprüler, Tarihi Çetinkaya Köprüsünü perdelemek zorunda kalmıştır.

Yeni Köprünün yeri, mevcut Tarihi Çetinkaya Köprüsünün 300 m. kuzeyinde, denize doğru, Havuz yanı Kale sokak güzergahının devamı olarak düşünülmektedir.

Yeni Çetinkaya Yaya Köprüsü hayata geçirildiği takdirde, halkı eski ve yeni Bafra yerleşim bölgesi içinde Kızılırmak’ın karşı sahiline geçirecek ve bu bölgeleri kurulacak yeni mesire alanlarına ulaştıracaktır. Günübirlik ziyaretlerle de bölge halkını bir nebze de olsa, Kızılırmak’ın serinliği ile buluşturmak, bu projenin düşünülmesinde ana amacımız olmuştur.

Şekli ile Tarihi Çetinkaya Köprüsünün silüeti ve Bafra isminin başharfi, tasarımda ana fikir olarak düşünülmüş ve projelendirilmiştir. Gündüzleri mimarisi, gece ise ışıltısıyla; geçmişin hatıraları, günümüz mimarisinin dinamikliği ve özel aydınlatması ile adeta bir gerdanlık gibi Baframızda yerini alması beklenmektedir.

Yeni Çetinkaya Yaya Köprüsü hayata geçirildiğinde, Bafra halkının yeni bir cazibe noktası olacağına inanıyoruz. Bu da bize bir Bafra Sevdalısı olarak onur verecektir. “ dedi.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BİROL BİRCAN’IN KAYINPEDERİ MUSTAFA VURAL VEFAT ETTİ
BİROL BİRCAN’IN KAYINPEDERİ MUSTAFA VURAL VEFAT ETTİ
Göksel BAŞAR'IN  RAMAZAN BAYRAMI  KUTLAMASI
Göksel BAŞAR'IN RAMAZAN BAYRAMI KUTLAMASI