Reklamı Geç
Advert

BAFRA’NIN DA BİR BASEV’İ VAR

BASEV’DEN 223 ÇOCUĞUMUZA 312.750 TL BURS, EĞİTİM MATERYALİ ve SAĞLIK ÖDEMESİ YAPILDI

BAFRA’NIN DA BİR BASEV’İ VAR
BAFRA’NIN DA BİR BASEV’İ VAR Admin

BAFRA SAĞLIK EĞİTİM VAKFI (BASEV) HER YIL ARTAN SAYIDA BAFRALI ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİMİZE BURS VERMEYE DEVAM EDİYOR. BU SENE DE BURS ALMAYA 40 ÖĞRENCİMİZ HAK KAZANDI.

Eğitim Gönüllülerimiz, Maddî-Manevi Katkılarıyla Geleceğimizin Teminatı Gençlerimizin Eğitim Süreçlerini Israrla Takip Ediyor.

BAFRA SAĞLIK EĞİTİM VAKFI - BASEV’ in Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Bülent Arslan'ı faaliyetleri hakkında bilgi almak üzere Vakıf Merkezinde ziyaret ettik ve sorularımızı yönelttik. Eğitim gönüllülerimizle birlikte kuruluşundan bugüne kadar, ağırlıklı olarak BAFRA’ da bulunan okullarımızdan mezun olan ve üniversite eğitimine hak kazanmış, Atatürk ilke ve devrimlerine bağlı, başarılı, maddi desteğe ihtiyacı olan çocuklarımızın yanında olan BASEV;  şu ana kadar 223 başarılı gencimize 312.750 TL öğrenim ve sağlık yardımında bulundu. Kaynak bulmakta zorlandığını söyleyen Vakıf Başkanı Sn. Bülent ARSLAN, “Yılmadan, Israrla her kapıyı zorlayarak bu sayıları artırma çabası içerisindeyiz. Kaynak yetersizliği sebebiyle cevaplayamadığımız bazı hak edişlere çok üzülüyoruz.  Kuruluş amaçlarımız doğrultusunda başarılı ve maddi desteğe ihtiyacı olan Bafralı çocuklarımıza rahat bir üniversite eğitimi sağlamak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.” dedi ve şöyle devam etti. “Her yıl öncelikle eğitim gönüllülerimiz ile görüşüp yıllık kaynak belirlemesi yapıyoruz. Ardından, çeşitli kanallarla ilk olarak burs müracaatında bulunan öğrencilerimizin evraklarını en ince detaylarına kadar değerlendirdikten sonra ihtiyaç derecelerine göre bir sıralama yapıyoruz. Sıralamaya göre bize yansıtılan bilgilerin son teyitlerini BAFRA’ da mezun oldukları okul müdürlüklerinden, muhtarlıklardan veya aileyi tanıyan güvendiğimiz arkadaşlarımızdan araştırarak elimizdeki kaynaklarımız dâhilinde burs bağlıyoruz. Eski öğrencilerimiz için ise okullarının ıslak onaylı transkript belgelerini isteyip bunları değerlendiriyoruz. Başarısızlığı kesinlikle desteklemiyor ve bursu sonlandırıyoruz. Okul yönetiminden aldıkları belgede başarılı olduklarını tespit ettiğimizde burslarının devamını sağlıyoruz.” dedi.

Arslan çalışma olarak 2017-2018 dönemi değerlendirmesine de değindi ve: “ 2017-2018 eğitim dönemi için önceki dönemde burs verdiğimiz 40 öğrenciden 5 öğrenci mezuniyetini bildirdi, iletişim kurmadılar ama + 5 öğrencinin daha mezun olduğunu tahmin ediyoruz, 3 öğrencinin başarısız, 5 öğrencinin transkript göndermemesi sebebiyle toplamda 18 öğrencinin bursları sonlandırıldı, diğer 22 öğrencinin transkript belgelerindeki başarı durumları olumlu bulundu ve burslarının devam etmesine karar verildi. Diğer yandan 2017-2018 döneminde 42 yeni müracaat oldu. Mevcut olan ve söz alınan kaynakları da değerlendirdiğimizde bu yeni müracaatların  en az 30-35 öğrencisi yerine ancak 18 öğrenciye yani eski-yeni toplamda 40 öğrenciye 100 TL/ay ve yüksek lisans eğitimindeki bir öğrencimize 150 TL/ay tutarında burs verebilmekteyiz.” dedi.  

En çok kaynak bulmakta zorlandıklarını söyleyen Başkan Bülent ARSLAN “vatan borcu ödeme şiarı” ile “bu ülkeden aldıklarını gene bu ülkeye verme” arzusuyla, alınlarının teri ile kazandıkları gelirlerinin önemli bir bölümünü hayır işlerine ve özellikle de eğitim odaklı yatırımlara dönüştürme kararlılığında olan hayırsever bazı özel iş adamlarımızın yardımları ile hayata yeni atılmış ve çeşitli görevlerde halen çalışmakta olan Bafralı hemşerilerimiz veya onların çocuklarının katkılarıyla bu işleri sürdürebildiklerini söyledi. Verilen bursların karşılığında hiçbir beklentileri olmayan Vakıf Yönetimi gene de mezunlarının maddi veya manevi katkılarını az da olsa beklediklerini dile getirirken şu ana kadar 185 civarında öğrencinin başarı ile mezun olduklarını ve tercihlerine göre belirli işlerde çalışarak para kazanmaya bile başladıklarını anlattı.

Eğitim gönüllülerimizin vakfımıza gönderdikleri eğitim katkıları, Vakıflar Bankası Kozyatağı Şubesi nezdindeki TR24 0001 5001 5800 7285 2796 67  IBAN no’lu BASEV – BAFRA SAĞLIK EĞİTİM VAKFI hesabında toplanmakta, bu hesaptan da hiç kasaya girmeden burs almaya hak kazanan öğrencilerin Vakıflar Bankası'nın herhangi bir şubesinde kendi adlarına açtırdıkları hesap numaralarına doğrudan havale ile virman yaptırılarak öğrencilerimizin burs ödemeleri gerçekleştirilmektedir.

 

Hayırsever eğitim gönüllülerimiz katkıları ve öğrencilerimize yansıtılması iki-üç şekilde olmaktadır.

  • Birincisi gönderilen eğitim katkıları, doğrudan vakıf yönetim kurulu üyelerimizce seçilen öğrencilere ödenmekte,
  • İkinci olarak bazı gönüllülerimiz, ödeyecekleri katkı bedelini vakfımızın hesabına göndermekte, isimlerinin gizli kalmasını talep ettikten sonra kendi seçtikleri öğrencileri vakfımıza yönlendirmekte ve gönderilen katkı bedeli bu öğrencilerin hesaplarına ödenmektedir.
  • Bazı gönüllülerimizin katkıları ise her iki yöntemin karması şeklinde olabilmektedir.

 

Ayrıca Başkanın Bafralı hemşerilerine şu şekilde bir çağrısı oldu. “Aslında Bafra’mız da birçok hayırsever insanlarımız, çeşitli vesilelerle birçok ihtiyaç sahiplerine kendi yöntemleriyle eğitim ve sağlık yardımlarında bulunmaktadırlar. Bu tarz yardımlar tabi ki hayırlı bir hamle ama tamamen örtülü ortamlarda kalmakta, hiçbir istatistiksel veride görülememektedir. Oysa bu insanlarımızla vakfımızın çatısı altında bir arada olabilmek ne kadar iyi olurdu. Bizler bu gönüllülerimizin katkılarını da gene kendilerinin arzu ettikleri şekilde, istedikleri kişi ve ortamlara yönlendirir ve istedikleri dokümanları kendilerine ibraz ederdik. En önemli hedeflerimizden biri olan bu birliktelik için tüm eğitim gönüllülerimizi aramızda görmekten kıvanç duyacağız.“ dedi ve katkıda bulunmak isteyenlerin kendisiyle irtibata geçmesini ve yukarıdaki hesap numarasına ödeme yapabileceklerini belirtti. Bülent Arslan gazetemiz aracılığıyla tüm Bafralı hemşerilerinin yeni yılını kutladığını, sağlıklı ve mutlu bir yıl dilediğini sözlerine ekledi. 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GELENEKSEL 16.SÜNNET ŞÖLENİ YARIN
GELENEKSEL 16.SÜNNET ŞÖLENİ YARIN
ÜÇ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANININ  GÖREVDEN ALINMASI
ÜÇ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANININ GÖREVDEN ALINMASI