Reklamı Geç
Advert

“TÜRK” VE “TÜRKİYE” SÖZCÜKLERİ

MESLEK KURULUŞLARININ ADLARINDAKİ “TÜRK” VE “TÜRKİYE” SÖZCÜKLERİ DSP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Türk: “Kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının adlarındaki ‘Türk’ ve ‘Türkiye’ sözcüklerinin kaldırılması yanlış ve yanıltıcı olur.”

“TÜRK” VE “TÜRKİYE” SÖZCÜKLERİ
“TÜRK” VE “TÜRKİYE” SÖZCÜKLERİ Admin

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önceki gün Partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada Türk Tabipleri Birliği ve Türkiye Barolar Birliği’nin adlarındaki “Türk” ve “Türkiye” ifadelerinin Bakanlar Kurulu kararıyla  konduğunu, o nedenleçıkarılmaları için Bakanlar Kurulunun hızla gerekli adımları atacağını söylemesi ile ilgili olarak DSP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Hikmet Sami Türk, aşağıdaki açıklamayı yaptı:

“Öyle anlaşılıyor ki, Türk Tabipleri Birliği ve Türkiye Barolar Birliği’nin bazı konularda Hükümetle ters düşen açıklamalar yapmaları, sayın Cumhurbaşkanınca hoş karşılanmadığı için; bu kuruluşlar, adlarının başındaki ‘Türk’ ve ‘Türkiye’ sözcükleri çıkarılmak suretiyle cezalandırılmak istenmektedir. Her iki Birlik, kamu kurumu niteliğindeki meslek üst kuruluşlarıdır. Anayasa’mızın 135. maddesi uyarınca kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve üst kuruluşları ‘kanunla’ kurulur. Hâlen Türkiye’de faaliyette bulunan kamu kurumu niteliğindeki meslek üst kuruluşlarının hepsi, bu şekilde ayrı ayrı yasalarla kurulmuştur. Dolayısıyla bu kuruluşların adları ve onların baş tarafındaki ‘Türk’ ve ‘Türkiye’ sözükleri de  Bakanlar Kurulu kararıyla değil, yasa ile konmuştur.

Kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının adlarının başında bulunduk-ları il veya bölgenin adı, üst kuruluşlarınınadlarının başında ise  ‘Türk’ veya ‘Türkiye’ sözcüğü vardır. Bunun nedeni, onların yurt içi ve yurt dışı ilişkilerinde Türk kurumu kimliklerinin belirtilmek istenmesi, görev ve yetkilerinin bütün Türkiye’de ilgili meslek mensuplarını kapsaması, faaliyetlerinin Türkiye ölçeğinde olmasıdır. Dolayı- sıylaüst kuruluşların adlarındaki ‘Türk’ ve ‘Türkiye’ sözcüklerinin kaldırılması yanlış ve yanıltıcı olur. Bu sözcüklerin kullanılması içinsayın Cumhurbaşkanının gerekli ve yeterli gördüğü Bakanlar Kurulu kararı ise,  günümüzdesadece Türk Ticaret Kanunu’nun 46. maddesinin3. fıkrası uyarınca ticaret unvanları için aranmaktadır.

Anayasa’mızın 135. maddesinin VI. ve VII. fıkralarında‘amaçları dışında faaliyet gösteren meslek kuruluşlarının sorumlu organları’ hakkında hangi işlemlerin yapılacağı gösterilmiştir. Eğer öyle bir durum varsa gereği yapılır.Fakatkamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının yasa ile konmuş adlarının başındaki ‘Türk’ veya ‘Türk’ sözcüklerinin Bakanlar Kurulu kararıyla kaldırılması hiçbir durumda  söz konusu olamaz.Kaldı ki, yasa değişikliği yoluyla da yapılsa kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının adlarındaki ‘Türk’ ve ‘Türkiye’ sözcüklerinin kaldırılmasıdoğru olmaz. Böyle bir değişiklik, kimilerinin öcalma duygularını tatmin edebilir;  kimilerinin bu sözcükleri her yerden silme isteklerini karşılayabilir; ama Türkiye Cumhuriyeti’ne hiçbir yarar sağlamaz.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAŞKAN KILIÇ MAHALLE ZİYARETLERİNİ SÜRDÜRÜYOR.
BAŞKAN KILIÇ MAHALLE ZİYARETLERİNİ SÜRDÜRÜYOR.
BASINDAN KAYMAKAM ERTÜRKMEN'E HAYIRLI OLSUN ZİYARETİ
BASINDAN KAYMAKAM ERTÜRKMEN'E HAYIRLI OLSUN ZİYARETİ