Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
Advert

TERÖRİZMİN FİNANSMANI VE ABD’NİN TUTUMU

DSP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Türk: “ABD’nin DEAŞ’la mücadele adına terör örgütlerine malî destek sağlaması, Terörizmin Finansmanının Önlenmesine Dair Uluslararası Sözleşme’ye aykırı”

TERÖRİZMİN FİNANSMANI VE ABD’NİN TUTUMU
TERÖRİZMİN FİNANSMANI VE ABD’NİN TUTUMU Admin

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) 2019 yılı Bütçe Tasarısında DEAŞ’la mücadele kapsamında “iç güvenlik ve istikrar gücü” anlamında SDG adını kullanan terör örgütü PYD/PKK’ya eğit-donat için 300 milyon, örgüte kurdurulan sınır güvenlik gücü için 250 milyon dolar olmak üzere toplam 550 milyon dolar ayrılması üzerine eski Millî Savunma  Bakanı, DSP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Hikmet Sami Türk, aşağıdaki açıklamayı yaptı;

“ABD’nin DEAŞ’la mücadele adına daha önce 500 milyon dolarlık silâh verdiği PYD/PKK’ye malî destek sağlamak için 2019 yılı Bütçe Tasarısında  toplam 550 milyon dolarlık fon ayırması, terörizmle mücadele için terör örgütlerini birbirine karşı kullanma politikasının yeni bir uygulamasıdır. Ancak kontrolü güç bir mekanizmayı harekete geçirecek olan bu yöntem, gerek Birleşmiş Milletler Genel Kurulu ve Güvenlik Konseyi’nin, gerek NATO’nun terörizmle mücadele kararlarına, uluslararası sözleşmelere aykırıdır. Böyle bir malî destek, özellikle 9 Aralık 1999’da Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nca kabul edilip 10 Ocak 2001 günü New York’ta imzaya açılan, şimdiye değin –ABD ve Türkiye dahil– 132 devlet tarafından imzalanan ve onaylanan Terörizmin Finansmanının Önlenmesine Dair Uluslararası Sözleşme’ye aykırıdır.      

Üstelik 35 yıldan beri Türkiye’de asker-sivil, büyük-küçük, yaşlı-genç  binlerce insanın hayatına kasteden, her alanda çok büyük kayıplara neden olan bir terör örgütünün Suriye kolu konumundaki bir örgüte verilen silâh ve sağlanacak malî desteğin Türkiye’ye karşı kullanılmayacağının hiçbir garantisi yoktur. ABD’nin böyle bir  terör örgütüne bu olanakları sağlayan tutumu, ne NATO içindeki ittifak, ne iki ülke arasındaki dostluk ilişkileri ile de bağdaşmaz.

Bu durumda Türkiye’nin hareketsiz kalması düşünülemez. ABD’ye karşı uygulanabilecek karşı önlemlerin –İncirlik üssünün kapatılması dahil– dikkatle değerlendirilmesi gerekir. ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’un önümüzdeki günlerde Türkiye’ye yapacağı ziyaret, bütün bu sorunların masaya yatırılması için uygun bir fırsat olacaktır.”   

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KIBRIS GAZİLERİNE BERAT VE MADALYALARI TEVCİH EDİLDİ
KIBRIS GAZİLERİNE BERAT VE MADALYALARI TEVCİH EDİLDİ
BAFRALILAR ÇOK MEMNUN
BAFRALILAR ÇOK MEMNUN