Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
Advert

Canik'ten Bosna'ya kültür köprüsü

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın katkılarıyla Canik Belediyesi Koordinasyonunda gerçekleşen "Farklı Coğrafyalarda Aynı İzin Yolunda - Kardeş Okul Projesi" kapsamında Bosna-Hersek'in başkenti Saraybosna'ya giden Bafra Yeşilyazı Ortaokulu öğrencileri, kardeş okul olan Bosna Hersek'teki EdhemMulabdic İlköğretim Okulu'nu ziyaret etti.

Canik'ten Bosna'ya kültür köprüsü
Canik'ten Bosna'ya kültür köprüsü Admin

Canik Belediyesi koordinasyonunda gerçekleşen buluşmada, öğretmen, öğrenci, okul yöneticisi STK temsilcileri ve Canik Belediyesi yetkililerinden oluşan 27 kişilik kafileyi Sarajevo Havalimanında projede kardeş okul olan EdhemMulabdic İlköğretim Okulu öğretmen ve idarecileri karşıladı. Okul ziyareti ile başlayan program, Bosna-Hersek'in kültürel değerleri ve tanıtılması, Saraybosna Yunus Emre Enstitüsü, Mostar şehri, Blagay ( Sarı Saltuk ) Tekkesi, Osmanlı döneminden günümüze kadar ulaşan tarihi yerleşim yeri Poçiteli, Aliyaİzzetbegoviç ve şehitler anıtı, Türkiye Cumhuriyeti Saraybosna Büyük Elçiliği ve StariGrad Belediye Başkanı İbrahim Hadzibajrič ziyareti ile devam etti.

BOŞNAK ÖĞRENCİLERLE BULUŞTULAR

Kardeş Okul olan EdhemMulabdic İlköğretim Okulu’nda öğrenci, veli, öğretmenler, projeye destek olan İstanbul Eğitim ve Kültür Merkezi Temsilcileri ile sinema oyuncusu Sinan Albayrak ve çeşitli misafirlerin katıldığı, kültürel değerlerin paylaşıldığı Çanakkale ve Srebrenitsa temalı program gerçekleştirildi. Programda Boşnak öğrenciler, Türkçe şarkılar ve ilahiler söyleyerek, çeşitli skeç ve halk oyunları gösterisi gerçekleştirdiler. Samsunlu öğrenciler de  skeç, orotoryo, türkü ve şiir etkinliklerini paylaştılar. Bir hafta süren program kapsamında Srebrenitsa ve Saraybosna Büyükşehir Belediyesi ziyaretlerinde de bulunan kafile Samsun'a döndü.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KAPIKAYAFEST BU YIL BAMBAŞKA
KAPIKAYAFEST BU YIL BAMBAŞKA
BAFRA BELEDİYE BAŞKANI HAMİT KILIÇ’IN KIBRIS HAREKÂTININ 45.YIL DÖNÜMÜ MESAJI
BAFRA BELEDİYE BAŞKANI HAMİT KILIÇ’IN KIBRIS HAREKÂTININ 45.YIL DÖNÜMÜ MESAJI