Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
Advert

“AY YILDIZ”, İTTİFAK İŞARETİ OLARAK KULLANILAMAZ

DSP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Türk:“Halkın millî duygularını istismara yönelik böyle bir hareket yasak ve suçtur.”

“AY YILDIZ”, İTTİFAK İŞARETİ OLARAK KULLANILAMAZ
“AY YILDIZ”, İTTİFAK İŞARETİ OLARAK KULLANILAMAZ Admin

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) ve Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanları Recep Tayyip Erdoğan ve Devlet Bahçeli arasında dün yapılan görüşmede iki partinin yapacağı seçim ittifakını göstermek üzere oy pusulalarında her iki parti adaylarının yazılacağı ortak sütun üzerine “ay yıldız” işaretinin konulması hakkında anlaşmaya varıldığına ilişkin gazete haberleri dolayısıyla Demokratik Sol Parti (DSP) Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Hikmet Sami Türk, aşağıdaki açıklamayı yaptı:

“Oy pusulalarında AKP ve MHP seçim ittifakını göstermek üzere her iki parti adaylarının yer alacağı ortak sütun üzerine ‘ay yıldız’ işaretinin konulması, seçmenlerin millî duygularını istismara yönelik bir uygulama olur. Ay yıldız, Türk bayrağının simgesi, Milletimizin ortak değeridir. Anayasa’mızın değiştirilemeyecek hükümleri arasında yer alan 3. maddesine göre Türkiye Devletinin ‘Bayrağı, … beyaz ay yıldızlı al bayraktır.”  

298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında  Kanun, seçim propagandası sürecinde halkın millî ve dinî duygularının istismarını yasaklamıştır. Bu Kanun’un 58. maddesinin I. fıkrasına göre, ‘Propaganda için kullanılan el ilânları ve diğer her türlü matbuat üzerinde Türk Bayrağı ve dinî ibareler bulundurulması yasaktır.’ Dolayısıyla Bayrağımızın simgesi olan ‘ay yıldız’, seçim ittifakını gösteren bir işaret olarak  kullanılamaz.

298 sayılı Kanun, sadece bu yasağı koymakla kalmamış; aykırı hareketi suç saymıştır. Kanun’un 151. maddesine göre, 58. maddenin birinci fıkrasında yazılı yasağa aykırı hareket edenler, ‘altı aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.’

Kaldı ki, Anayasa’mızın 79. maddesinin II fıkrası uyarınca ‘Seçimlerin başlamasından bitimine kadar, seçimin düzen içinde yönetimi ve dürüstlüğü ile ilgili bütün işlemleri yapma ve yaptırma’ görev ve yetkilerine sahip Yüksek Seçim Kurulu, böyle bir girişimi önlemek zorundadır.”

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KIBRIS GAZİLERİNE BERAT VE MADALYALARI TEVCİH EDİLDİ
KIBRIS GAZİLERİNE BERAT VE MADALYALARI TEVCİH EDİLDİ
BAFRALILAR ÇOK MEMNUN
BAFRALILAR ÇOK MEMNUN