Reklamı Geç
Advert

ZEYTİN DALI HAREKÂTI VE NATO’NUN TUTUMU

Eski MSB Bakanı, DSP PM Üyesi Prof. Dr. Türk: “NATO’nun Türkiye’nin yanında harekete geçirilmesi için yapmamız gereken, Parti kongrelerinde ‘Ey NATO neredesin?’ cümlesiyle başlayan sitemkâr nutuklar vermek değildir.”

ZEYTİN DALI HAREKÂTI  VE NATO’NUN TUTUMU
ZEYTİN DALI HAREKÂTI  VE NATO’NUN TUTUMU Admin

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın  Partisinin Mersin ve Antalya il kongrelerinde önceki gün, Bolu ve Sakarya il kongrelerinde  dün yaptığı konuşmalarda NATO’ya seslenerek söylediği “Ey NATO neredesin? Bu kadar mücadele veriyoruz. Türkiye NATO ülkesi değil mi? Afganistan’a, Somali’ye, Balkanlar’a çağırdın, geldik. Şimdi ben de çağırıyorum, hadi bakalım Suriye’ye gel. Neden gelmiyorsun? 911 kilometre sınırları olan Türkiye tehdit altında, niye gelmiyorsun?”  sözleri dolayısıyla Eski Millî Savunma Bakanı, DSP Parti Meclisi Üyesi Prof. Dr. Hikmet Sami Türk,  aşağıdaki değerlendirmeyi yaptı:   

“Türkiye’nin güney sınırlarında karşı karşıya kaldığı terör saldırıları nedeniyle Suriye topraklarında Afrin istikametinde ‘Zeytin Dalı’ adıyla yürüttüğü ve bu gün 52. gününe giren sınır ötesi askerî  harekât, Birleşmiş Milletler Antlaşması’nın 51. maddesine göre silâhlı saldırıya uğrayan bir Üye Devlet olarak kullandığı bireysel meşru savunma hakkı çerçevesinde başlatılmıştır.

NATO adına ve müttefikimiz ABD Savunma ve Dışişleri Bakanlıkları tarafından yapılan açıklamalarda Türkiye’nin terör saldırılarına karşı meşru savunma hakkı kabul edilmekle birlikte, ölçülü davranma çağrısına yer verilmiş; müttefikimiz Almanya ise, konunun NATO’da tartışılmasını istemiştir. Ancak şimdiye değin NATO Konseyi veya Askerî Komitesi’nde bu konuda bir görüşme yapılmamıştır.

1949’da imzalanan NATO Antlaşması’nın 5. maddesi, Antlaşma Taraflarının, içlerinden biri veya birkaçının Avrupa veya Kuzey Amerika’da silâhlı bir saldırıya uğraması durumunda Birleşmiş Milletler Antlaşması’nın 51. maddesi çerçevesinde bireysel veya birlikte meşru savunma hakkını kullanmak suretiyle, silâhlı kuvvvet kullanılması dahil, gerekli bütün önlemleri alarak,  saldırıya uğrayan Tarafa veya Taraflara yardımcı olmayı kabul ettiklerini belirtir. 1952’de Türkiye ve Yunanistan’ın NATO’ya katılmasından sonra Antlaşma’nın kapsamı, 5. maddede yapılan değişiklikle, Türkiye topraklarını da içine alacak  şekilde genişletilmiştir.

Dolayısıyla NATO müttefiklerimizin Birleşmiş Milletler Antlaşması’nın 51., NATO  Antlaşması’nın 5. maddesi çerçevesinde bir meşru savunma harekâtı olan  “Zeytin Dalı” harekâtı hakkında düşük tonda da olsa eleştiri içeren çağrılar yapmak veya bu harekâtı tartışmaya açmak yerine, Türkiye’ye yardımcı olmaları, Türkiye’nin karşısında değil, yanında yer almaları gerekir. Bu, onların NATO Antlaşması’nın 5. maddesinden doğan yükümlülükleridir.

Fakat Türkiye açısından bu konuda öncelikle şu sorunun cevaplandırılması gerekir: Türkiye, silâhlı saldırıya uğrayan Taraf olarak, NATO Antlaşması’nın 5. maddesi kapsamında müttefikleriyle “birlikte meşru savunma” hakkının kullanılması amacıyla NATO Konseyi ve Askerî Komitesi’nin gerekli kararları almak üzere toplanması için  herhangi bir girişimde bulunmuş mudur? Eğer böyle bir başvuru yapıldığı hâlde olumlu bir sonuç alınamamışsa bu, NATO müttefiklerimizin ‘birlikte meşru savunma’ yükümlülüklerini yerine getirmemesi demektir. Böyle bir durumda NATO’nun Türkiye için yararı tartışmaya açıktır.

Her durumda NATO müttefiklerimizle ‘birlikte meşru savunma’ hakkının kullanılması amacıyla ittifak sisteminin harekete geçirilmesi  için yapmamız gereken,  Parti kongrelerinde “Ey NATO neredesin?” cümlesiyle başlayan sitemkâr nutuklar vermek değildir. Bu nutuklar, ancak iç politikaya dönük söylemler olarak kalır.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop vibrator vibrator vibrator izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop penis pompası penis pompası gaziantep sex shop sex shop gaiantep gaziantep sex shop sinop otelleri sinop otelleri sinop otelleri sinop otelleri sinop otelleri sinop otelleri
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAŞKAN KILIÇ: “19 MAYIS,TARİHİMİZİN DÖNÜM NOKTALARINDAN BİRİDİR”
BAŞKAN KILIÇ: “19 MAYIS,TARİHİMİZİN DÖNÜM NOKTALARINDAN BİRİDİR”
ADANUR’UN  19 Mayıs Atatürk’ü Anma,  Gençlik ve Spor Bayramı Mesajı
ADANUR’UN 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Mesajı
sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop vibrator vibrator vibrator izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop penis pompası penis pompası gaziantep sex shop sex shop gaiantep gaziantep sex shop sinop otelleri sinop otelleri sinop otelleri sinop otelleri sinop otelleri sinop otelleri