Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
Advert

İSTİKLÂL MARŞI BESTESİ

Eski Adalet Bakanı, DSP PM Üyesi Prof. Dr. Türk: “İstiklâl Marşı, yalnız güftesi ile değil, bestesi ile de Anayasal koruma altındadır”

İSTİKLÂL  MARŞI  BESTESİ
İSTİKLÂL  MARŞI  BESTESİ Admin

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dün 46. muhtarlar toplantısında İstiklâl Marşı’nın “hakikî manasını yüreklere nakşedecek” yeni bir beste yapılması yolundaki çağrısı üzerine, “İstiklâl Marşı  ve Mehmet Âkif Ersoy” başlıklı bir kitabı 2004 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca yayımlanmış olan eski Adalet Bakanı, DSP Parti Meclisi Üyesi Prof. Dr. Hikmet Sami Türk, aşağıdaki açıklamayı yaptı:

“İstiklâl Marşı, Türk Milletinin bağımsızlığını korumak ve ülkesini düşman işgalinden kurtarmak için bir istiklâl ve kurtuluş savaşı verdiği bir tarih dönemecinde zafere olan inancı ve ulusal birliği pekiştirecek bir ulusal marş yazılması için Maarif Vekâleti’nce açılan bir yarışma üzerine güftesi  Mehmet Âkif Ersoy tarafından yazılan ve Büyük Millet Meclisi’nce 12 Mart 1921 günü kabul edilen ulusal marşımızdır. Bestelenmesi için açılan yarışma, şiddetlenen savaş koşullarında sonuçlanmamış; Büyük Zafer’den ve Cumhuriyet’in ilânından sonra 1924 yılında yine Maarif Vekâleti’nce oluşturulan bir kurul, Ali Rifat Çağatay’ın geleneksel Türk marşları tarzındaki  bestesini uygun bulmuş; 1930 yılında ise onun yerine Osman Zeki Üngör’ün batı marşları üslûbundaki bestesi kabul edilmiştir.

 1930’dan beri bu besteyle icra edilen İstiklâl Marşı’nda prozodi sorunları olduğu, yani aruz vezniyle yazılmış güftesi ile batı marşları tarzındaki bestesi arasında tam uyum bulunmadığı, o nedenle değiştirilmesi gerektiği zaman zaman öne sürülmüştür. Şimdi sayın Cumhurbaşkanının yeni bir beste yapılması temennisi de bu düşünceden kaynaklanmaktadır. Şüphesiz her şeyin daha iyisi olabileceği gibi, İstiklâl Marşı için de daha uygun  bir melodi düşünülebilir. Bu düşüncenin ne ölçüde gerçekçi olduğunu, ancak müzikologlar ve müzisyenler değerlendirebilir.

Fakat  şu iki nokta unutulmamalıdır: İstiklâl Marşı, seksen sekiz yıldan beri zor da olsa  Üngör’ün  bestesiyle çalınmakta ve söylenmektedir. İstiklâl Marşı, bu besteyle halka mal olmuştur. Her çalınışında insanlarımız, saygıyla ayağa kalkar ve sözlerini bu besteyle hep birlikte söylerken  heyecan duymaktadırlar.

Anayasa’mızın 3. maddesine göre Türkiye Devletinin millî marşı, İstiklâl Marşı’dır. 4. maddeye göre, ilk iki maddesi gibi, ‘3 üncü maddesi hükümleri’ de ‘değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif edilemez’. Dolayısıyla İstiklâl Marşı, yalnız güftesi ile değil, bestesi ile de Anayasal koruma altındadır.”

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KAPIKAYAFEST BU YIL BAMBAŞKA
KAPIKAYAFEST BU YIL BAMBAŞKA
BAFRA BELEDİYE BAŞKANI HAMİT KILIÇ’IN KIBRIS HAREKÂTININ 45.YIL DÖNÜMÜ MESAJI
BAFRA BELEDİYE BAŞKANI HAMİT KILIÇ’IN KIBRIS HAREKÂTININ 45.YIL DÖNÜMÜ MESAJI