Reklamı Geç
Advert

Turizm Haftası Bafra'da Etkinliklerle Kutlandı

Bafra Belediyesi ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Bafra Turizm Fakültesi işbirliği ile Bafra Turizm Fakültesi’nde Turizm Haftası etkinliği düzenlendi. Bir dizi etkinliğin gerçekleştirileceği Turizm Haftası programında ilk olarak geleneklerimizi yaşatalım temalı “Yöresel Yemek Yarışması” yapıldı.

Turizm Haftası Bafra'da Etkinliklerle Kutlandı
Turizm Haftası Bafra'da Etkinliklerle Kutlandı Admin

Turizm Haftası programı kapsamında Bafra Turizm Fakültesinde düzenlenen yemek yarışmasına 39 yarışmacı katıldı.Yarışmada yapılan Bafra'nın birbirinden güzel geleneksel yemek çeşitleri Karadeniz Aşçılar ve Turizm Birliği üyelerinden oluşturulan Jüri tarafından değerlendirildi.

Program fakültenin konferans salonunda yapılan saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunması ile başladı. Günün anlam ve önemini anlatan konuşmayı Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fatma Aydın yaptı.

Üniversitenin ve Turizm Fakültesinin çalışmaları hakkında bilgi veren Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fatma Aydın yaptığı konuşmada Türk mutfak kültürünün gelişmesine katkı sağlamak, geleneklerini yaşatmak amacıyla Bafra Belediyesinin katkılarıyla yemek yarışması düzenlediklerini belirterek katkılarından dolayı Bafra Belediyesi ve katılımları için yarışmacılara teşekkür etti.


Dekan Aydın'dan sonra söz alan İşadamı Kaya Aşçı, “Geleceğimizi şekillendiren, yarınlarımızın teminatı gençlerimizin eğitilmesini ülkemizin bekası açısından çok önemli buluyoruz. Ülkemizin turizm değerlerinin gün yüzüne çıkarılmasını ve ülke ekonomisine kazandırılmasının önemini biliyoruz. Bunun donanımlı eğitimli genç nesiller sayesinde olacağı açıktır. Bu anlayışla holding olarak yapmış olduğumuz Şevket Aşçı Turizm Fakültesi'nde sizlerle Turizm Haftası’nda bir arada olmaktan mutluluk ve gurur duyuyorum. Yemek yarışmasına katılanları kutluyorum.. Bende jüri de yer aldım. Kendileri Bafra'nın geleneksel yemeklerini en iyi şekilde hazırlayarak sundular. Bende önümüzdeki yıl düzenlenecek yarışma da ilk üçe giren yarışmacılara üç dikiş makinesini ödül olarak verme sözünü veriyorum.” dedi.


Ondokuz Mayıs Rektör Vekili Prof. Dr. Vedat Ceyhan, “Turizme ekonomik açıdan değil de başka bir açıdan baktığınız için teşekkür ediyorum. Turizm Türkiye’ye sadece milyon dolarlar kazandıran bir sektör değil. Sahip olduğumuz değerlerin farkına varabilmeyi, farklı kültürlerle diyalog içerisine girmemizi, iletişimizi arttıran, aynı zamanda insan olarak da gelişmemizi sağlayan bir sektör. Değerli gençler, öğrenciler, turizm gerçekten zor bir meslek. Zor bir mesleği seçtiğiniz için sizi de tebrik ediyorum.Bu programın düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” dedi.


Belediye Başkanı Zihni Şahin, “Bafra, tarihi ve kültürel değerleriyle cennetten bir köşe. Yaptığımız çalışmalarla ilçemizi istediğimiz noktaya hep beraber taşıyacağız Biz tüm kurum ve kuruluşlarımız ile hep birlikte hareket ediyoruz. Bu birlik ve beraberlik içerisinde çok önemli projeler üzerinde çalışıyoruz. Bunlardan bir tanesi Bafra’nın ve Samsun’un turizmine damga vuracak olan “Kapıkaya Festivali” idi. Biliyorsunuz yamaç paraşütü konusunda dünya’da sayılı yerlerden biri Bafra’mızda bulunuyor. Önümüzde ki yıllar içerisinde orada ki yamaç paraşütü turizmini artırarak devam edeceğiz ve inanıyoruz ki Kapıkaya Festivali Samsun turizmine büyük değer katacak.” dedi.

 AK Parti Samsun Milletvekili Orhan Kırcalı, “Biz Samsun olarak bacasız sanayi olan turizmden payımıza düşenin en iyisini almak zorundayız. Burada bizlere çok büyük vazifeler düşüyor. Bir araya gelelim, Bafra’yı konuşalım, Samsun’u konuşalım. Sivil toplum örgütlerinin Baframız da turizmin gelişmesi için hayata geçirecekleri projelere destek vermeye her zaman hazırız.” dedi.

Bafra Kaymakamı Ali Fuat Türkel yaptığı konuşmada, "Bafra'mızda turizm gelişmesi için üzerimize düşen her görevi yapmaya hazırız. Bafra'mızda bulunan tarihi eserler ve doğal güzelliklerin tanıtımını çeşitli etkinlikler aracılığıyla yapacağız. Şuanda konaklama için otel eksiğimiz var. Bu konuda sayın Kaya Aşçı ile görüş alışverişinde bulunduk. Kendisi Belediye Başkanımızla görüşürüz eğer şartlar uygun olursa böyle bir projenin içinde yer alırız dedi. Ayrıca Bafra'mızda öğrencilerimiz için yurt sorunu var. Bunun için çözüm arayışımız devam ediyor." dedi.

Konuşmalardan sonra yarışmada jürinin yaptığı değerlendirme sonucunda Nuran Güngör birinci seçildi. İkinciliği Asuman Beyazpınar ve üçüncülüğü de Nurcihan Güneşdoğdu elde etti. Ayrıca Belediye Başkanı Zihni Şahin tarafından yarışmaya katılan 39 yarışmacıya teşekkür belgesi verildi.

Program misafir koleksiyoner Hatice Çiçeksever’in mendil ve kaşık sergisi ile Bafra Hasan Çakın Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin hazırladığı Fotoğraflarla Bafra Sergisi'nin gezilmesiyle son buldu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GELENEKSEL 16.SÜNNET ŞÖLENİ YARIN
GELENEKSEL 16.SÜNNET ŞÖLENİ YARIN
ÜÇ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANININ  GÖREVDEN ALINMASI
ÜÇ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANININ GÖREVDEN ALINMASI