Reklamı Geç
Advert

İNÖNÜ ADI ONURDUR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Malatya’daki İnönü Üniversitesi’nin ikiye bölünerek Turgut Özal Üniversitesi kurulması kararını açıklarken İnönü’den “Adını anmayacağım” diyerek söz etmesi hakkında DSP Parti Meclisi Üyesi, eski Adalet Bakanı Prof. Dr. Hikmet Sami Türk, aşağıdaki açıklamayı yaptı:

İNÖNÜ ADI ONURDUR
İNÖNÜ ADI ONURDUR Admin

İsmet Paşa, Kurtuluş Savaşı’nda –daha sonra kendisine soyadını kazandıran–II. İnönü Zaferinden sonra –Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Kemal’in kendisine 1 Nisan 1921 günü gönderdiği telgrafta kullandığı ifade ile–  “yalnız düşmanı değil, Milletin makûs talihini de” yenen Batı Cephesi komutanı ve Genelkurmay Başkanıdır. Savaşa son verenMudanya Mütarekesini imzalayan TBMM temsilcisi, Lozan Barış Antlaşmasınıimzalayan Türk Murahhas Heyeti Başkanıdır.  Gazi Mustafa Kemal Atatürk’le birlikte Cumhuriyeti kuran, O’nun zamanında 14 yılBaşbakan olarak Türkiye’ye çağ atlatan devrimleri birlikte  yapan,  Atatürk’ün ölümünden sonra 12 yıl Cumhurbaşkanı olan, Türkiye’yi II. Dünya Savaşı’nındışında tutmayı başaran, Savaş ertesinde ülkemizde çok partili siyasal hayatın yolunu açan, 1950’li yıllarda Anamuhalefet Partisi CHP Genel Başkanı olarak demokratik rejimin yerleşmesi için mücadele eden, 1961 Anayasası döneminde yeniden Başbakan olarak 3.5 yıl boyunca Türkiye’nin ilk koalisyon hükümetlerini kuran büyük siyaset ve devlet adamıdır.

Türkiye’ye hizmetlerini anlatmak için ciltlerce kitap yazılan İsmet İnönü adı, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin ayrılmaz bir parçasıdır. O’nun adı bir onurdur. O’nunadını taşıyan  bir üniversiteyi ikiye bölen bir işlem dolayısıyla dahi bu adı telâffuz etmemek, İnönü’ye bir şey kaybettirmez. Ama adıyla anılması gereken yerde dahi kendisinden bunu esirgemek, Cumhuriyet’le ve onu kuranlarla bir hesaplaşmanın ifadesi olarak değerlendirilir.”

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GELENEKSEL 16.SÜNNET ŞÖLENİ YARIN
GELENEKSEL 16.SÜNNET ŞÖLENİ YARIN
ÜÇ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANININ  GÖREVDEN ALINMASI
ÜÇ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANININ GÖREVDEN ALINMASI