Reklamı Geç
Advert

BAFRA’DA ‘SELE SEPET’ ŞENLİĞİ COŞKUYLA KUTLANDI

Bafra’da 600 yıllık gelenek olan "Sele Sepet Top Kandil Şenliği” kapsamında etkinlikler gerçekleştirildi.

BAFRA’DA ‘SELE SEPET’ ŞENLİĞİ COŞKUYLA KUTLANDI
BAFRA’DA ‘SELE SEPET’ ŞENLİĞİ COŞKUYLA KUTLANDI Admin

Bafra Gençlik Merkezi önünde başlayan Fener Alayı ve çocukların Atatürk Bulvarı’nda maniler söyleyerek yürümesiyle başladı. Renkli görüntülere sahne olan şenlik etkinlikleri, yürüyüşün ardından 15 Temmuz Şehitler Meydanı’nda devam etti.

AK Parti Samsun Milletvekili Orhan Kırcalı, burada yaptığı konuşmada, geleneği yaşatabilmeyi amaçladıklarını dile getirerek, "Bafra'mıza has geleneğimizi asırlardır yaşatıyoruz, yaşatmaya da devam edeceğiz” dedi.

Bafra Belediye Başkanı Hamit Kılıç ise, “Her yıl Ramazan ayının 14’dünü 15’ine bağlayan gece yüzyıllardır ilçemizde sele sepet top kandili şenlikleri yapılmaktadır.

Belediye olarak birkaç yıldır, Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile çok eski bir geçmişi olan “Sele Sepet Top Kandil Şenliklerini” aslına uygun olarak yapılması için çalışmalar yapıyoruz” diyen Kılıç şöyle devam etti, “Biz belediye olarak bu konuda son birkaç yıldır çeşitli çalışmalar yaptık. Kültür müdürlüğümüz tanıtıcı binlerce kitapçık hazırladı, bu kitapçıklar okullarda çocuklarımıza dağıtıldı. Bütün okullarda sele sepet top kandili dağıtarak eski şenlikler hakkında bilgiler verdik. Çocuklarımızla birlikte maniler söyledik. Öğretmenlerimiz bizlere bu konuda büyük katkı sağladılar. Hepsine çok teşekkür ediyorum. Zaten bu kültürü yaşatmak için en önemli görev öğretmenlerimize, ailelerimize ve bizlere düşüyor. Kısaca ilçemize has bu geleneği en iyi şekilde gelecek nesillerimize de aktarmak için her Bafralıya görev düşüyor.

İftar sonrası çocuklarımızın söyleyecekleri maniler eşliğinde ellerinde fenerlerle evleri ziyaret ederek ramazan ayı için ve ziyaret ettikleri evlere güzel dileklerde bulundular” şeklinde konuşan Kılıç, “Okullarımız çocuklarımızı değişik mahallelerde toplayarak birlikte maniler söyleyip evlerin zilini çaldılar. Tabi bu konuda halkımız da hazırlığını yapmış ve çocuklarımızı bekliyor oldu. Onlara hazırladıkları hediyeleri verip, şekerleri ikram ettiler. Kimileri ise para vererek çocuklarımızı sevindirdi” dedi.

Başkan Kılıç son olarak, “Hep birlikte bu geceyi coşkulu bir şekilde geçirmenin hazzını yaşıyoruz. Ben bu organizasyonda emeği olan herkese, etkinliklerimize katılarak bizlerle birlikte olan siz çok kıymetli hemşerilerime özellikle de çocuklarımıza çok teşekkür ediyorum.

Hepinize iyi akşamlar, iyi eğlenceler, hayırlı ramazanlar diliyorum.” Dedi.

Konuşmaların ardından şenliklerde, Hacivat Karagöz, gölge gösterisi ve çeşitli etkinlikler gerçekleştirildi.

Programa, Samsun AK Parti Milletvekili Orhan Kırcalı, Bafra Belediye Başkanı Hamit Kılıç, MHP Bafra İlçe Başkanı Barboros Turna, MHP Samsun Milletvekili adayı Abdurrahman Çamaş, Bafra TSO Başkanı Göksel Başar, daire amirleri ve çok sayıda vatandaşlar katıldı.

Dünya’da sadece Bafra’da kutlanan Sele Sepet Top Kandilin rivayete göre tarihcesi şöyle:  "Ramazan’ın başlangıcı ve bitişi gökteki ay hesabına göre yapılır. Ay hesabında yıl 356 gündür. Gökte ay hilal şeklinde görüldüğünde bu ince kenarlı bir sepete benzer. O dönemde ticareti elinde bulunduran bazı Rumlar, Müslüman halkı kendilerine çekebilmek ve alış verişlerini arttırmak gayesiyle daha önceden hazırlanmış ve içine mum dikilmiş sepetlerle ayı gözetlerler. Ve ay hilal şeklinde görülür görülmez bunu yani Ramazan’ın başladığını bu sepetlerle bu defa ve Sele Sepet bağırarak dolaşıp halka haber verirler. Ramazan’ın 14’ünü 15’ine bağlayan akşam ise, gökteki ay yuvarlak yani top şeklini alır.  Bu defa ellerindeki sepetleri üst kısmı da kapatılır ve top şeklini alan ve içinde mum yanan sepetlerle sele sepet top kandil diye bağırarak dolaşır ve Ramazan’ın yarılandığı müjdesi verilir. Halkta ‘‘Yarısı geçtiğine göre diğer yarısı da kolay geçer.’’ sevinci ile bu geceyi neşeli geçirmeyi eğlencelerle gelenek hale getirip. Bafralı Müslümanlarca benimsenmiş olup dünyada sadece Bafra İlçesi’nde kutlanır. Bu gecede büyüklerle çocukların daha çok kaynaştığı, çocukların sevindirildiği onlara izzet-i ikramda bulunulduğu gecedir. Bu gecede her aile çocuklarına kağıt fenerler alır evlere ziyarete gelen çocuklara şeker, bozuk para ve meyve verilir. Çocuklar maniler söyleyerek evleri gezer. Mahallede şenlik var, bize geldi etraf dar, haydi hep gezelim, şekerleri süzelim, bu gece sele sepet eğlenelim gülelim, sele sepet top kandil, aç kapıyı ben geldim, ayda yılda bir kere, kapınıza ben geldim, 11 ayın sultanı geçiyor Ramazan ayı, açın kapıyı bize uğur gelir evinize, amca, hala, teyze, dayı, sele sepetim yandı, şekeri içinde kaldı, üzüntümü gören babam bana yenisini aldı. Bu gecede çocuklar manilerini söylerler 6 asırdır geleneksel olarak kutlanan şenlikler Bafra Belediyesi tarafından organize edilir."   

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop vibrator vibrator vibrator izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop penis pompası penis pompası gaziantep sex shop sex shop gaiantep gaziantep sex shop sinop otelleri sinop otelleri sinop otelleri sinop otelleri sinop otelleri sinop otelleri
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KAYMAKAM ADANUR'DAN VEDA ZİYARETİ
KAYMAKAM ADANUR'DAN VEDA ZİYARETİ
BAFRA BELEDİYESİ YAZ SPOR OKULLARINA COŞKULU AÇILIŞ
BAFRA BELEDİYESİ YAZ SPOR OKULLARINA COŞKULU AÇILIŞ
sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop vibrator vibrator vibrator izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop penis pompası penis pompası gaziantep sex shop sex shop gaiantep gaziantep sex shop sinop otelleri sinop otelleri sinop otelleri sinop otelleri sinop otelleri sinop otelleri