Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
Advert

İstanbul Barosundan Madalya Töreni

İstanbul Barosu Meslekte 40, 50, 60 Yılını Dolduran 467 Avukata Madalya Verdi

İstanbul Barosundan Madalya Töreni
İstanbul Barosundan Madalya Töreni Admin

Meslekte 60 yılını dolduran 21, 50 yılını dolduran 87, 40 yılını dolduran 359 İstanbul Barosu Üyesi avukat, İstanbul Barosu Merkez Bina Konferans  Salonu'nda düzenlenen törende birer madalya ile onurlandırıldılar.

Törenin sunumu İstanbul Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Av. Aydeniz Alisbah Tuskan tarafından gerçekleştirildi. Tuskan’ın Ulu Önder Atatürk, şehitlerimiz ve yaşamını yitiren meslektaşları için saygı duruşu daveti ve İstiklal Marşı'ndan sonra açılış konuşmalarına geçildi.

İstanbul Barosu Başkanı Av. Mehmet Durakoğlu, 40, 50, 60 yılın, sadece bir rakamsal geride bırakılmış geçmişi ifade etmediğini, yapılanın sadece bir avukatlık olmadığını, onun da ötesinde çok büyük anlamlar taşıdığını söyledi.

Hukuk devletini tam da yerine oturtamamış, yargısını tarafsız ve bağımsız kılamamış bu ülkede, avukatların bunca yıl o amaç için uğraşmış olmalarının son derece saygıdeğer bir yanı bulunduğunu belirten Durakoğlu, “İstanbul Barosu, başka barolardan ve meslek odalarından farklıysa eğer, 40, 50, 60 yılı geride bırakmış olan meslektaşlarımızın bu uğurda yaptıkları bir mücadelenin sonucu olarak görülmelidir. İstanbul Barosu, sadece Başkanı ve Yönetim Kurulu'nun, çalışanlarının, avukatlarının ötesinde bir güce erişebilmişse emin olarak söylüyorum bunca yıl sizin yaptığınız mücadelelerin sonucu olarak ortaya çıkmıştır.” dedi.

Meslektaşlarına hitap eden Mehmet Durakoğlu konuşmasını şu sözlerle tamamladı: “Bilmenizi isteriz ki İstanbul Barosu sizlerin geride bıraktığı bu onurlu mücadelenin izlerini büyük bir onurla taşıyacaktır. Yaşadığımız süreç itibariyle bu avukatlığın aslında hiç de yazılı olmayan pek çok kuralını yüreğinde barındıran insanlar sizlersiniz. Biz bu değerlerin pek çoğunu zaman içinde olağanüstü biçimde gelişen sayımız nedeniyle bir ölçüde de galiba kaybettik. Ama bunları hala yüreklerinde yaşatanlar hala o avukatlığın ne anlama geldiğini, onun yazılı olan kuralların ötesinde ne anlama geldiğini bilen insanlar olarak bu onurlu mücadelenin çok büyük değerinin olduğunu biliyoruz. Şimdi biz size bir ödül vereceğiz ama inanın yürekten söylüyorum, asıl siz bizim için ödülsünüz”.

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu, muhteşem insanların ve ailelerinin yanında olmanın çok güzel bir duygu olduğunu söyledi.

Türkiye’yi tam altı kez karış karış dolaştığını, Türkiye’nin çok güzel ama o derecede de zor bir ülke olduğunun altını çizen Feyzioğlu, “Bu zorluğu ben size anlatamam, bu zorluğu siz yaşadınız ve sırtladınız.” dedi.

Feyzioğlu sözlerine şöyle devam etti: “Çağdaş cumhuriyet devriminin içindeyiz, bitmedi, bitmeyecek. Devrimin tüm zorluklarını yaşayan insanlarsınız siz. Dünyada bütün devrimlerin öncüsü avukatlar olmuştur. Bugün de öyle. Sizler bu devrimin ön saflarında mücadele verdiniz, bizler de size layık olmaya çalışıyoruz. Sonunda birlikte başaracağız. Ben bunu başarmaya adanmış çok güzel yürekler görüyorum”.

Yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı konusunun en önemli mesleki sorun olduğunu belirten Feyzioğlu, ‘yargı sorunlarını bırakın avukatın meslek sorunlarını çözün’ diyenlerin bulunduğunu kaydederek, “Bir avukatın, bir hâkimin, bir mahkemenin bağımsızlığı ve tarafsızlığından daha önemli bir sorunu olabilir mi acaba? Yargının siyasal iktidara bağımlı kılındığı bir ortamda avukatlık kalır mı acaba? En önemli mesleki sorunumuz yargının ayrı bir kuvvet olarak varlığını sistematik güvenceyle tesis etmektir.” dedi.

Feyzioğlu konuşmasını şu sözlerle tamamladı: “Sizlerin bize emanet ettiği bayrağı daha yükseklere çıkarabilirsek ne mutlu bize. Her zaman bize rol model olduğunuz için, avukat gibi avukat olduğunuz için sizi kutluyor hepinize teşekkür ediyorum”.

Açılış konuşmalarının tamlanmasından sonra TBB Baş Danışmanı Av. Zafer Köken, meslekte 60, 50 ve 40 yılını tamamlayan İstanbul Barosu Üyesi avukatları sahneye davet etti. TBB Başkanı Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu ve İstanbul Barosu Başkanı Av. Mehmet Durakoğlu hak eden avukatlara birlikte plaket sundular.

Burada bizi gururlandıran Bafralı 2 hemşerimizin de ödül madalyası alması oldu.

Birincisi 90 yaşını aşmış olmasına ve meslekte 60 yılını doldurmasına rağmen hala Avukatlık mesleğini sürdüren duayen Avukat Sn. Mahmut BAYRAKÇI ve meslekte 40 yılını dolduran bir diğer hemşerimiz, arkadaşımız, şu anda Noterliği bırakıp Uzlaşma Avukatı yetkisi alan Sn. Nilgün KURT da oradaydı.

Kızları ve torunuyla beraber katılan Mahmut abiyi mutlaka birçoğunuz tanıyorsunuzdur. Yanında Av. Seldüz ZENGİN ve Av. Yekta AÇIKGÖZ gibi birçok avukatı yetiştiren Mahmut abiyi ben “Geçmişten günümüze büyüklerimiz” köşesinde; Bafra'da kahkahası ile meşhur bir abimiz, vardır ya, Mehmet AKİF ERSOY' un “İSTİKLAL MARŞI” dizelerinde;

            Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım.

            Hangi çılgın bana zincir vuracakmış? Şaşarım!

            Kükremiş sel gibiyim: Bendimi çiğner, aşarım;

            Yırtarım dağları, enginlere sığmam taşarım.

                                                                                        ..................dercesine bir dev çınar misali, kendisini tanıtmasını istediğimde ise Mahmut Abi,

 

                                   Ekin ektim düzlere, çok göründüm gözlere,

                                   Aha ben gidiyom, Bafra kalsın sizlere,     

                                                                                                           .......dedi ve daldı gitti.

Bu önemli bir deyişti aslında, altında büyük bir gizem saklı, dolu dolu bir hikâye taşıyordu, ama Mahmut Abi, ödülünü almak üzere sahneye çıktı ve ödülünü Türkiye Barolar Birliği Başkanı Sn. Av. Prof. Dr. Metin FEYZİOĞLU' ndan aldıktan sonra kısa bir konuşma yapmak istedi.

Konuşmasında önce bütün meslektaşlarını kutladı ve şu hikâyeyi anlattı. 1956-57 yıllarında Avukatlık Ruhsatnamesi Adalet Vekilliği (Adalet Bakanlığı) tarafından veriliyordu. O dönemde Sn. Osman Şevki ÇİCEK Adalet Vekili olmuştu. Hemen ertesi gün Adalet Vekili’nin muzip bir arkadaşı telefon etmiş, telaşlı bir şekilde; Osman demiş, “1 saat içinde pasaport çıkartmak istiyorum, bana yardımcı ol, gerekli yerlere talimatını ver, hemen   pasaportumu hazırlasınlar, bende gidip alayım” demiş. Osman Şevki Bey, şaşırmış. “Tamam, sıkıntı yok ancak hayrola, nedir telaşın nereye gidiyorsun?” diye sormuş arkadaşına. O da gene aynı telaşla “Nereye olacak, senin Adalet Vekili olduğun ülkede 1 saatten fazla durulmaz, neresi olursa olsun, gideceğim ben” demiş. Ama tabi muzipliğin ötesinde, sonra da eklemiş “Nereye gidiyoruz? Bu ülkeyi biz kurtardık, bu Cumhuriyeti biz kurduk ve ilelebet de müdafaa edeceğiz. Dememiş mi Ulu Önder ATATÜRK, “Muhtaç olduğun kuvvet damarlarındaki asil kanda mevcuttur.” dedi.

Bu vesile ile tüm hemşerilerimin Ramazan Bayramı’nı en içten dileklerimle kutlarım.

Bülent ARSLAN

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KIBRIS GAZİLERİNE BERAT VE MADALYALARI TEVCİH EDİLDİ
KIBRIS GAZİLERİNE BERAT VE MADALYALARI TEVCİH EDİLDİ
BAFRALILAR ÇOK MEMNUN
BAFRALILAR ÇOK MEMNUN