Reklamı Geç
Advert

RESMî GAZETE’NİN YAYIM ORTAMI VE İÇERİĞİ

DSP Parti Meclisi Üyesi Prof. Dr. Türk: “Resmî Gazete, öncelikle mutlaka basılı olarak; resmî ilânlar ise, ayrı bir gazete ile yayımlanmalıdır”

RESMî GAZETE’NİN YAYIM ORTAMI VE İÇERİĞİ
RESMî GAZETE’NİN YAYIM ORTAMI VE İÇERİĞİ BafraHaber

10 numaralı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Resmî Gazete’nin “internet ortamında Cumhurbaşkanlığınca” yayımlanacağı, “ayrıca lüzum görüldüğü takdirde, ihtiyaç duyulan sayıda basılı ortamda da” yayımlanabileceği hükmünün getirilmesi üzerine, eski Adalet Bakanı, DSP Parti Meclisi Üyesi Prof. Dr. Hikmet Sami Türk, aşağıdaki yazılı açıklamayı yaptı:

“Resmî gazeteler, her ülkede kanunların ve diğer mevzuatın yürürlüğe girmesi için devletçe yayımlanan gazetelerdir. Bizde ilk kez 11 Kasım 1831’de Takvim-i Vekayi adıyla yayımlanmaya başlamış; Kurtuluş Savaşı yıllarında 7 Ekim 1920’de “Ceride-i Resmiye” olarak kurulmasına karar verilmiş, yayımına dört ay sonra  7 Şubat 1921’de başlanmış; 10 Eylül 1923’te adı Türkçe tamlama ile “Resmî Ceride” olarak, 17 Aralık 1927’de “Türkiye Cumhuriyeti”, kısaltma ile “T. C. Resmî Gazete” adıyla son kez değiştirilmiştir.

Başlangıçtan bu yana hep kâğıda basılan, 27.6.2000 tarihinden itibaren ayrıca internet üzerinden de günlük olarak yayımlanan T. C. Resmî Gazete’nin basılma şekli, 9 Temmuz 2018 günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ant içerek yeni dönem görevine başlamasından hemen sonra yayımlanmaya başlayan ve Türkiye Devletinin yapısını temelinden değiştiren Cumhurbaşkanlığı kararnameleri arasında yer alan ve 15 Temmuz 2018 tarih ve 30479 sayılı  T. C. Resmî Gazete’de yayımlanan 10 numaralı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile değiştirilmiştir. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi olarak adlandırılan alaturka başkanlık  sistemine geçiş, Türkiye’nin 1876’da Kanun-i Esasî’nin ilânından bu yana –zaman zaman ara dönemlerden de geçerek, ama hep geliştirerek− uygulamaya çalıştığı parlâmenter sistemin bütün kurumlarıyla tasfiye edilmesi şeklinde yürütülmektedir.

 Bu arada tarihe son Başbakan olarak geçmeyi garantileyen  Binali Yıldırım Hükümetince Anayasada yapılan değişikliklere uyum sağlamak amacıyla 10.5.2018 tarih ve 7142 sayılı Kanun’la Bakanlar Kuruluna verilen yetkiye dayanılarak 2.7.2018 tarih ve 703 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile 90 yıllık 23.5.1928 tarih ve 1322 sayılı Kanunların ve Nizamnamelerin Sureti Neşir ve İlânı ile Mer’iyet Tarihi Hakkında Kanun’un yürürlükten kaldırılmasıyla birlikte T. C. Resmî Gazete’yi yayımlayan Başbakanlık Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürlüğü ile onu basan Başbakanlık Basımevi’nin kapatılması, T. C. Resmî Gazete’nin hangi makam tarafından ve nasıl  yayımlanacağını yeniden güncel konu hâline getirmiştir. İşlem, aynı hizmet birimlerinin işlevsel olarak yeni sistem içinde devamını  sağlayacak geçiş hükümleri konulmadan yapılmış; iş, bu konuda Cumhurbaşkanlığı kararnamesi çıkarılmasına bırakılmıştır.

703 sayılı KHK’den 13 gün sonra çıkarılan 10 numaralı  Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Resmî Gazete’nin “internet ortamında Cumhurbaşkanlığınca” yayımlanacağı, “ayrıca lüzum görüldüğü takdirde, ihtiyaç duyulan sayıda basılı ortamda da” yayımlanabileceği hükme bağlanmış; içeriği, 23.5.1928 tarih ve 1322 sayılı Kanun’un merkezinde Cumhurbaşkanı bulunan yeni hükümet sistemine uyarlanmış ve kanunlardan başlayıp resmî ilânları da kapsayan şekliyle  belirlenmiştir.

Resmî Gazete, devletin mevzuat kütüğüdür.  Hukuk devletinin bütün uygula-maları Anayasaya,  kanunlara ve onlarda öngörülen diğer hukuk kaynaklarına dayanır. O nedenle Resmî Gazete’nin yalnız yasama, yürütme ve yargı organları ile idarî makamların değil, herkesin kolayca erişebileceği, günümüzde internet kullanımıyla yaygınlaşan siber saldırılara karşı güvenli biçimde korunan bir ortamda yayımlan-ması, öncelikle kâğıt üstünde basılı olması gerekir. Bu yapıldıktan sonra ayrıca internet ortamında yayımlanmasında bir sakınca kalmaz. Nitekim 27.6.2000 tarihinden 10 numaralı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’ne kadar gelen 18 yılı aşkın uygulama böyle idi. Hatta olağanüstü hâl kapsamında çıkarılan  17.4.2017 tarih ve 690 sayılı KHK ile 23.5.1928 tarih ve 1322 sayılı Kanun’a “Ek Madde 1” olarak eklenen (m. 63) ve 1.2.2018 tarih ve 7077 sayılı Kanun’la  (m. 53) aynen kabul edilen şekil de buydu: “Resmî Gazete, basılı olarak ve internet ortamında yayımlanır.” T. C. Resmî Gazete’nin niteliği açısından doğru olan bu yöntemi değiştirip tersine çevirmenin bir anlamı yoktur.

 Bu arada T. C.  Resmî Gazete’nin hacmini gereksiz yere kabartmamak için kamu kurum ve kuruluşlarına ait resmî ilânların “T. C. Resmî İlânlar Gazetesi” adıyla yayımlanacak ikinci bir gazetede basılması daha uygun olacaktır. Hâlen ticaret sicili ilânları Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi’nde yayımlanır. 10 numaralı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nde kamu kurum ve kuruluşları ilânları için şimdiye kadarki uygulamanın devamı olarak öngörülen Resmî Gazete İlân Bölümü yerine ayrı bir “T. C. Resmî İlânlar Gazetesi” çıkarılması uygun olacaktır. Bu, T. C. Resmî Gazete’nin yükünü hafifletecek, kütüphane raflarının boş yere işgal edilmesini önleyecektir.  

Türkiye’nin aralarında yer almak istediği AB ülkelerinden örnek olarak Federal Almanya Cumhuriyeti’nde resmî gazetenin “Bundesgesetzblatt” ve “Bundesgesetzblatt Online” adlarıyla basılı olarak ve internet ortamında, resmî ilânların “Bundesanzeiger” adlı ayrı bir gazetede yayımlandığına işaret etmek yerinde olacaktır.

HİKMET SAMİ TÜRK RESMİ GAZETE
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop vibrator vibrator vibrator izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop penis pompası penis pompası gaziantep sex shop sex shop gaiantep gaziantep sex shop sinop otelleri sinop otelleri sinop otelleri sinop otelleri sinop otelleri sinop otelleri
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAFRA BELEDİYESİ ve AÇEV “İLK İŞ BABALIK” DİYOR!
BAFRA BELEDİYESİ ve AÇEV “İLK İŞ BABALIK” DİYOR!
İmamoğlu: Kibri ve partizanlığı İBB'den söküp atacağız
İmamoğlu: Kibri ve partizanlığı İBB'den söküp atacağız
sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop vibrator vibrator vibrator izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop penis pompası penis pompası gaziantep sex shop sex shop gaiantep gaziantep sex shop sinop otelleri sinop otelleri sinop otelleri sinop otelleri sinop otelleri sinop otelleri