Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
Advert

BAFRA’DA 17. KAVUN KARPUZ YARIŞMASI

Bafra Belediyesi tarafından düzenlenen Bafra İlçe Tarım Müdürlüğü tarafından desteklenen Geleneksel 17. Kavun-Karpuz Yarışması yapıldı.

BAFRA’DA 17. KAVUN KARPUZ YARIŞMASI
BAFRA’DA 17. KAVUN KARPUZ YARIŞMASI Admin

Ali Kale Turistlik tesisler yanında bulunan mesire alanında gerçekleşen 17.Kavun karpuz yarışmasına. Ak Parti Samsun Millet Vekili Orhan Kırcalı, Kaymakam Ali Fuat Türkel, Bafra Belediye Başkanı Hamit Kılıç, AK Parti İlçe Başkanı İbrahim Semiz, CHP İlçe Başkanı Vahit Perçin, MHP İlçe Başkanı Barbaros Turna,TSO Başkanı Göksel Başar, Ziraat Odası Başkanı Osman Tosuner,muhtarlar,oda başkanları ve çok sayıda davetli katıldı.

Programın açılış konuşmasını Bafra Ziraat Odası Başkanı Osman Tosuner gerçekleştirdi. Tosuner`in ardından konuşan Bafra Belediye Başkanı Hamit Kılıç, “ Bu sene inşallah 17.`sini düzenlemiş olduğumuz kavun karpuz festivalini birlikte icra ediyoruz.  Yaklaşık 5, 6 yıldır yapılmamıştı.  Ama biz bunu tekrardan canlandıralım istedik. Özellikle bu organizasyonda katkısı ve emeği olan herkese teşekkür ederim” dedi. Kılıç`ın ardından konuşan Bafra Kaymakamı Ali Fuat Türkel, “ Son 5,6 yıldır yapılmayan ve bu yıl 17. Sini düzenlediğimiz kavun karpuz festivaline hepiniz hoş geldiniz.  Tabi bu ara verme sayıyı eksiltmez. Başta Ziraat Odamız bu etkinliğin devam etmesini istedi. Ama dediği gibi biraz geç oldu. İnşallah seneye ve daha sonraki senelere daha verimli bir festival olur. Kavun, karpuz ve sebze festivali şeklinde olur. Bafra`nın verimli topraklarında neredeyse 10 ay ürün alınmakta. Birçok çeşit Anadolu’dan İstanbul’a kadar  Bafra`dan sevk edilmektedir” dedi. Kaymakam Türkel`in ardından konuşan Samsun Ak Parti Milletvekili Orhan Kırcalı, “ konuşmacılarında belirttiği gibi cennet gibi ilçede yaşıyoruz. Dağıyla ovasıyla suyuyla dünyada sayılı ilçelerinden birinde ikamet ediyoruz. Bafra`yı kime sorarsanız sorun ilk akıllarını ovamız geliyor. Bafra’da yetiştirilen tarım ürünleri aklımıza geliyor. Bugün burada kavun ve karpuzun tanıtımı için buradayız. Şöyle bir baktığımız zaman maşallah diyesim geliyor. Ürünleri yetiştirmenin yanı sıra tanıtımda çok önemli. Bizde bu tanıtıma bir nebze yardımcı olmaya çalışacağız” dedi. 

Bafra’da üreticilerin yoğun katılımı ile gerçekleşen 17. Kavun Karpuz festivalinde bir birinde iddialı kavun ve karpuzlar jüri önünde boy gösterdi.

Yarışma alanında sergilenen kavun ve karpuzlar, 5 kişilik jürinin yaptığı değerlendirmede kavun ve karpuzların kabuk kalınlığı, meyve eti, rengi, aroması, büyüklüğü, tadı ve şekline bakıldı. Karpuz yarışmasında birinciliği 84.40 puanla Koşu köyünden Ahmet Karaman kazanırken, ikinciliği 82.00 puanla Türbe köyünden İsmail Turan üçüncülüğü ise 81.60 puanla Karpuzlu köyünden Salih Güven elde etti. Kavun yarışmasında ise 78.00 puanla Türbe köyünden Ferhat Yaldır birinci, 76.80 puanla Karpuzlu köyünden Kamil Şahin ikinci, 76.60puanla Türbe köyünden Muhammet Genç üçüncü oldu.

Yarışmaya 18 Kavun ve 27 karpuz Üreticisi Katıldı.

Dereceye giren üreticilere Bafra Kaymakamı Ali Katırcı, Samsun AK Parti Millet Vekili Orhan Kırcalı, Bafra Belediye Başkanı Hamit Kılıç, Bafra Ticaret Odası Başkanı Göksel Başar, Bafra Ziraat Odası Başkanı Osman Tosuner, tarafından kupa ve çeyrek altın verildi.

Bafralı çift pasta yerine karpuz kesti

Bafra'da bu yıl 17`ncisi düzenlenen kavun karpuz festivalinde düğünlerinin unutulmaz olmalarını isteyen öğretmen çift Ümit Yüksel ve Gülcan Yüksel pasta yerine karpuz kesti.

En iyi kavun ve karpuzun seçildiği festival renkli görüntülere sahne oldu. İkisi de öğretmen olan Ümit Yüksel ve Gülcan Başer çifti pasta yerine festival alanında karpuz kesmek istedi. Festival alanına gelen çift karpuzu keserek kavun ve karpuzların önünde gazetecilere poz verdi. Ardından Bafra Belediye Başkanı Hamit Kılıç çifte nikâh cüzdanlarını vererek “Gelin ve damat kardeşimiz bugün pasta kesmek yerine kavun ve karpuz keserek bize sürpriz yaptılar. Bize farklı anılar yaşattılar. Kendilerine teşekkür ediyorum. Bizim içinde değişik bir ortam oluştu. Ben bu iki kardeşimi tebrik ediyorum. Allah mesut ve bahtiyar etsin” dedi. Gelin ve damat kestikleri kavun ve karpuzdan birbirlerine ikram ettikten sonra festival alanından ayrıldı.

AK Parti Samsun Milletvekili Orhan Kırcalı jüri adına Bafra Belediyesi Kültür Müdürü ve Sosyal İşler Müdürü Yusuf Danışman'a teşekkür plaketi verdi. 7 kişinin katıldığı karpuz yeme yarışmasında ise Yusuf Yaldır ve Gökdal Arslan birinciliği paylaştı. Yarışmalarda dereceye girenlere protokol tarafından çeşitli hediyeler verildi. Festival Bafra Musiki Cemiyeti Türk Halk Müziği ekipleri tarafından söylenen türküler ve yarışmalarla devam etti.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KIBRIS GAZİLERİNE BERAT VE MADALYALARI TEVCİH EDİLDİ
KIBRIS GAZİLERİNE BERAT VE MADALYALARI TEVCİH EDİLDİ
BAFRALILAR ÇOK MEMNUN
BAFRALILAR ÇOK MEMNUN