Reklamı Geç
Advert

Bafra'da Geleneksel 3. Çeltik Hasat Şenliği Düzenlendi

Bafra'da bu yıl Bafra Kaymakamlığı ve Bafra Ziraat Odası tarafından organize edilen ve 3.’sü düzenlenen “Çeltik Hasat Şenliği" Balıklar Mahallesi'nde gerçekleştirildi.

Bafra'da Geleneksel 3. Çeltik Hasat Şenliği Düzenlendi
Bafra'da Geleneksel 3. Çeltik Hasat Şenliği Düzenlendi Admin

Bafra'da bu yıl Bafra Kaymakamlığı ve Bafra Ziraat Odası tarafından organize edilen ve 3.’sü düzenlenen “Çeltik Hasat Şenliği" Balıklar Mahallesi'nde gerçekleştirildi. Balıklar Mahallesi'nde düzenlenen “Çeltik Hasat Şenliği” programına Samsun Valisi Osman Kaymak, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, Bafra Kaymakamı Ali Fuat Türkel, Samsun Ak Parti Milletvekili Orhan Kırcalı, Bafra Belediye Başkanı Hamit Kılıç, Samsun İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Nail Kırmacı, Bafra İlçe Tarım Müdürü Ahmet Dursun, Bafra Ziraat Odası Başkanı Osman Tosuner, daire müdürleri, sivil toplum kuruluşları, çiftçiler ve vatandaşlar katıldı.


Program saygı duruşu ve istiklal marşı ile başladı. Programın açılış konuşmasını Bafra Ziraat Odası Başkanı Osman Tosuner yaptı. Tosuner konuşmasında,“Ovamız %80'i içeriği çok zengin olan kara topraktan oluşmakta ve ilçemiz bu topraklar üzerine kurulmuştur. Bafra’da kayıtlı 125 bin dekar çeltik ekimi ruhsatı almış üreticimiz var. Bafra Türkiye’de en verimli topraklara sahip olan bir ilçelerden biridir. Türkiye'de çeltik üretiminde ikinci sıradayız ve %10'unu biz karşılıyoruz. Çeltik ve diğer tüm tarım ürünlerimiz için bereketli bir yıl olmasını diliyorum.” dedi.

Bafra Belediye Başkanı Hamit Kılıç yaptığı konuşmada, “Baframız ülkemiz için önemli bir ova. Özellikle tarımsal alanda beklenti çok büyük. Bu beklentiyi karşılayabilmek için var gücümüzle çalışmak zorundayız. Modern tarımın gereğini yerine getirmek zorundayız. Bilinçli üreticiler olmak zorundayız. Markalaşma yolunda hızlı adımlar atmak zorundayız. Elbirliği yapmak zorundayız. İlçe tarımında önemli bir pay sahibi olan çeltik üretiminde de durum aynı. Hasatımızın bereketli olmasını diliyorum” dedi.

Bafra Kaymakamı Ali Fuat Türkel yaptığı konuşmada, "İlçemizde 67.787 dekar tarım arazisi bulunmakta ve bu arazinin yaklaşık olarak % 70-75' i sulanabilir alana sahiptir. Yıllara göre ekiliş alanları değişmekle birlikte Çeltik Üretimi İlçe Ekonomisine katkısını arttırarak sürdürmektedir. İlçemizde 42 mahallede çeltik ekimi yapılmaktadır. Son 10 Yıla bakıldığında Çeltik Yetiştiriciliği 2007 yılında 50.717 dekar, iken 2018 yılında bu rakam Yaklaşık % 120 artışla 125.897 dekara ulaşmıştır. İlçemizde ortalama çeltik verimi, çeşit özelliğine bağlı olarak dekar başına 700 ila 1.000 Kgr. arasında değişmektedir. Buda yaklaşık olarak 100 bin ton çeltik üretimine tekabül etmektedir. Bafra pirincimizin layık olduğu değere kavuşabilmesi için muhakkak suretle ilçemizde üretilen pirinçlerin paketlenmesi gerekmektedir. Paketleme işi elbette ki bir maliyet getirmektedir. Tarım ve Orman Bakanlığı Kırsal kalkınma yatırımlarının desteklenmesi kapsamında paketleme üniteleri için % 50 hibe desteklemesi mevcuttur. Pirincimizin tanıtılması için ülkemiz genelinde düzenlenen Gıda ve Tarım fuarlarına katılım sağlanmalı ve Büyükşehirlerde farklı alanlarda satış yerleri açılmalıdır. Bu duygu ve düşüncelerle Çeltik Hasadının İlçemize ve ülkemize hayırlı uğurlu olmasını temenni eder, çiftçilerimize bol bereketli kazançlar dilerim." dedi.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin yaptığı konuşmada, “Gerçekleştirilen hasat şenliğimiz ovamıza hayırlı olsun. Samsun`un iki tane nehre sahip olması ve Kızılırmak Nehir’inde oluşan Bafra Ovası ki sadece Bafra ile sınırlı değil. Dereköy`den başlayıp Yakakent`e kadar bu ova devam etmekte. Aynı şekilde Çarşamba Ovası da Tekkeköy`den başlayıp Ünye sınırına kadar Çarşamba Ovası diye geçiyor. Bafra deyince ise Bafra tütün ile anılırdı. Fakat 1990 yılında bir kota konuldu ve Bafra göç verdi. Tabi çeltikte şuan Bafra`da çok önemli bir konumda. Son dönemlerde tütünle ilgili özel firmaların girişimleri ile Bafra`ya bir katma değer üretiyor. Tütün üretimi de artarsa şehrimizin gelişimine katkı sağlar. Bu ovalarımız Samsun`un ve ülkenin en verimli alanları. Büyükşehir Belediyesi olarak Kırsal Kalkınma alanımız var. Önümüzdeki dönemde de Tarım A.Ş.`yi kuruyoruz. Belediyenin imkanlarını zorlayarak Samsun`a ve Türkiye`ye katkı sağlayacağımıza inanıyorum” dedi.

AK Parti Samsun Milletvekli AV. Orhan Kırcalı yaptığı konuşmada, "İki ve üç tane ürünün yetiştiği ve kolayca mahsul alacağımız bir alanda yaşıyoruz ve çok zengin topraklara sahibiz, teknolojinin ilerlemesi ile birlikte Bafralı çiftçilerimiz çeltik'e yöneldi. Biz Bafralı çiftçiler olarak çeltiği tonaj olarak çok fazla üretiyoruz ama bunun katma değerini sağlama konusunda biraz daha çalışmalarımızı arttırmamız gerektiği inancındayım. Çeltiğin üretildikten sonra paketlenmesi gerekiyor. Paketlenmiş ve Bafra markası vurulmuş pirinçlerin de başka şehirlerde marketteki raflarda yerini alması lazım" dedi.

Samsun Valisi Osman Kaymak yaptığı konuşmada, “Burada 4 ay önce çeltik ekim töreni yapmıştık Hasadında da yine buluştuk. Hamd olsun değişik afatlardan korunduk ve hasat yapmak imkânı bulduk. Samsun bir tarım kenti. İki tane çok önemli ovamız var. Bu ürünlerin katma değerini artırmak tabi ki elimizde. Tarım ve gıda alanına istek daha da çok artırıyor. En stratejik ürünler tarım ürünleri olacak. Bafra çeltik üretiminde ikinci sırada. Hükümetimiz ve devletimiz Samsun`a tarım yönünde çok destek vermiş. 15 tane kurum var tarımla ilgili. O anlamda tarımla ilgili her türlü destek bu ile sağlanmıştır. Şüphesiz Türkiye zaman zaman zor günler geçiriyor. Ülkemizin bulunduğu coğrafya zor bir bölge. Ama u birliktelikler onlara verilecek en güzel cevaplar. Güçlü olmak zorundayız. Onlar bizi öksürdüklerinde hasta edecek sanıyorlar. Ama buna izin vermeyeceğiz” dedi. Konuşmanın ardından Vali Osman Kaymak traktör ile hasat alanına geçti. Daha sonra Kaymak biçerdöver ile çeltik hasadı yaptı. 

Şenlik, hasadın ardından yapılan ikramla son buldu.

Çeltik Bafra
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop vibrator vibrator vibrator izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop penis pompası penis pompası gaziantep sex shop sex shop gaiantep gaziantep sex shop sinop otelleri sinop otelleri sinop otelleri sinop otelleri sinop otelleri sinop otelleri
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
DOKTOR RAİF ÇAYLI  DUALARLA SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI
DOKTOR RAİF ÇAYLI DUALARLA SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI
BAFRA BELEDİYESİ ve AÇEV “İLK İŞ BABALIK” DİYOR!
BAFRA BELEDİYESİ ve AÇEV “İLK İŞ BABALIK” DİYOR!
sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop vibrator vibrator vibrator izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop penis pompası penis pompası gaziantep sex shop sex shop gaiantep gaziantep sex shop sinop otelleri sinop otelleri sinop otelleri sinop otelleri sinop otelleri sinop otelleri