Reklamı Geç
Advert

Görme Engelliler Derneği' nden İlçe Sağlık Müdürlüğü' ne Ziyaret

Bafra Görme Engelliler Derneği' nin 2. Olağan Kurulu' nda seçilen yeni Başkan Mustafa Kaplan ve Yönetimi tanışmak, yapılan çalışmalarla ilgili bilgiler vermek amacıyla, Bafra İlçe Sağlık Müdürü Aytaç Akın' ı makamında ziyaret ettiler.

Görme Engelliler Derneği' nden İlçe Sağlık Müdürlüğü' ne Ziyaret
Görme Engelliler Derneği' nden İlçe Sağlık Müdürlüğü' ne Ziyaret Admin

Tanışma kısmından sonra Bafra Görme Engelliler Derneği Başkanı Mustafa Kaplan; dernek hakkında ve yaptıkları çalışmalarla alakalı kısaca bilgiler verdi.

 Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Bafra İlçe Sağlık Müdürü Aytaç Akın şunları söyledi:

" öncelikle bu nazik ziyaretinizden dolayı hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Ben Bafra Görme Engelliler Derneği' nin yaptığı çalışmaları gerçekten büyük bir takdirle karşılıyorum. Çünkü sizler; engellilerin eğitim, hukuk, kültür, ekonomik, istihdam, maddi, manevi bütün sorunları çözmek ve onların sosyal hayata katılmaları için canla başla çalışıyorsunuz.

Aslında bu konuda gerek kamu, gerekse Sivil Toplum Kuruluşlarımız ( STK ) olsun, toplumumuzun her birine ayrı ayrı görevler düşmektedir. Çünkü engellilik hepimizin ortak bir sorunudur. Üzülerek belirtmeliyim ki engellilik sorunu toplumumuzun kanayan bir yarasıdır. Ne zaman bu sorunlar tam anlamıyla çözülürse, işte o zaman bu yara kapanmış olur.

Ülkemizde engelli sorunlarının  çözümü konusunda gerçekten son zamanlarda gerek devletimiz, gerekse de diğer Sivil Toplum Kuruluşları tarafından çok güzel çalışmalar yapılmaktadır. Hatta bu konuda, birçok gelişmiş ülkelere göre ilerideyiz diyebilirim. Bu işin içinde olan sizler daha iyi bilirsiniz ki, yapılan bu çalışmaları asla kafi göremeyiz.

Bu anlamda yapılması gereken daha çok büyük işler vardır. Yapılan bu tür çalışmaları desteklemek hepimizin  görevidir. " Herkes bir engelli adayıdır " sözü ne yazık ki çoğumuz tarafından artık sıradan, basit, alışılmış bir söz haline gelmiştir. Halbuki bu sözün hafife alınmaması gerekir. Çünkü içeriğine baktığımız zaman; bizlere çok anlamlı mesajlar vermekte, üzerimize büyük sorumluluklar yüklemektedir.

Bugün sağlıklı olabiliriz; ancak yarın sağlıklı olacağımızın garantisi yoktur. Kimin başına ne geleceğini ve nelerle karşılaşacağını bilemeyiz. Herkes bir engelli adayıdır sözündeki gerçek manayı anlamayanlar ancak bir gün başına olumsuz bir durum geldiğinde işte o zaman bu sözün ne kadar doğru bir söz olduğunu çok iyi anlamaktadır.

Aslında başımıza birşey gelmeden önce bu sözün taşıdığı derin manayı gerçek olarak anlamalı ve asla hatırımızdan çıkarmamalıyız. Bu sözü hayatımızın bir kuralı olarak benimseyip, herkes bir engelli adayıdır bilinciyle yaşamamız gerekir. Bizler bu anlayış doğrultusunda hayatımıza yön verir ve bu istikamet üzere adımımızı atarsak, engellilerin karşılaştığı sorunlarla alakalı toplum olarak sorumluluklarımızın da farkına varmış oluruz.

Müsaade buyrursanız, ben özellikle burada önemli bir noktaya değinmek istiyorum. Engellisiyle, engelsiziyle; yaşlısıyla, genciyle; kadınıyla, erkeğiyle herkes bu toplumun içindedir; ancak hiç kimse birbirinden asla ayrı değildir. Toplumumuzu yücelten en önemli unsurlardan biri de farklılıklarımızdır. Bizler farklı inanç ve görüşlerimizle, farklı engellerimizle eşit haklara sahip daima ayrılmaz bir bütünüz. 

 Ben; Engellileri ikinci sınıf vatandaşı olarak görmek ve onları toplumdan uzaklaştırmak, onlara karşı yapılan en büyük haksızlık olarak düşünüyorum; Çünkü engelliler içerisinde girişken, üretken, verimli ve topluma faydalı kimseler mutlaka vardır. Örneğin; Ülkemizde birçok müzissiyen, ressam, yazar, şair veya devletimizin çok önemli birimlerinde görev almış görme engelli vatandaşımız olduğunu hepimiz de biliyoruz.

 Şunu içten samimiyetimle belirtmeliyim ki; toplumumuzu en değerli kılan engelli vatandaşlarımızı toplumdan soyutlamak, bence o toplum için çok büyük bir kayıp ve büyük bir eksikliktir. Bu yüzden onlara elimizden gelen desteği vermeli ve onları toplumla buluşturmalıyız.

Bana göre engellilik bir sorun değil, sadece bir farklılıktır ve bir şey yapmaya da asla engel değildir. Eğer engellileri toplum dışına iter, onları ikinci sınıf vatandaşı olarak görürsek işte o zaman büyük bir sorun var demektir. Anlaşılıyor ki, engelliliği bir problem haline getirmek tamamen biz insanların elindedir. Öyleyse farklılıklarımızla herkesin bu toplum içinde olduğunu ve kimsenin de birbirinden ayrı olmadığını düşünüyorsak engelli vatandaşlarımızın da hak ettiği her türlü haklarını vermek durumundayız.

Hem devlet, hem de millet olarak engelli vatandaşlarımızın da her türlü sorunlarını çözmek ve topluma katılmalarını sağlamak için  onlara gereken imkan ve şartları verirsek; işte o zaman tüm insanları engelsiz, sorunsuz bir toplumla buluşturmuş oluruz.

Yaşadığımız bu dünyayı, herkesin yaşayabileceği erişilebilir bir dünya haline getirmiş  oluruz. ”  Şeklinde konuştu.

Yaptıkları ziyaretten memnun kaldıklarını belirten Bafra Görme Engelliler Derneği Başkanı Mustafa Kaplan, engelliler konusunda duyduğu hassasiyetlerinden dolayı Bafra İlçe Sağlık Müdürü aytaç Akın’ a teşekkür etti.

Ara sıra yaptığı espirilerle ortamı renklendiren sağlık  müdürünün davranışı konuklarının hiç dikkatlerinden kaçmadı..

Aytaç akın’ın yaptığı espirilerden ziyadesiyle memnun kalan Görme Engelliler, bu durumu bir anı olarak sürekli hatırlayacaklarını belirttiler. Keyifli, espirli bir sohbet havası içinde geçen görüşme yaklaşık 40 dakika sürdü.

 Hayırlı olsun ve başarı dileklerinin ardından ziyaret hatıra fotoğraflarının çekimi ile son buldu.

Haber: Oktay ZERRİN- Bafra

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GELENEKSEL 16.SÜNNET ŞÖLENİ YARIN
GELENEKSEL 16.SÜNNET ŞÖLENİ YARIN
ÜÇ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANININ  GÖREVDEN ALINMASI
ÜÇ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANININ GÖREVDEN ALINMASI