Reklamı Geç
Advert

Şehirlerin sosyolojik planlamasını da yapmalıyız

PTT Şanlıurfa Başmüdürü İsmail Çizikçi'yi ağırlayan Başkan Osman Genç, şehirlerde mekansal planlamanın yanında sosyolojik planlamanın da yapılması gerektiğini söyledi.

Şehirlerin sosyolojik planlamasını da yapmalıyız
Şehirlerin sosyolojik planlamasını da yapmalıyız Admin

PTT Şanlıurfa Başmüdürü İsmail Çizikçi ile PTT Çalışanları Dayanışma Derneği Başkanı Onur Karagöl ve PTT idarecileri Canik Belediye Başkanı Osman Genç'i ziyaret etti. Başmüdür Çizikçi ve diğer misafirleriyle sohbet eden Başkan Genç, şehirlerin planlanmasına dikkat çekti. Şeirlerin sadece mekansal ve fiziksel olarak değil, sosyolojik olarak da planlanması gerektiğini belirten Genç, sosyolojik planlamayı yapamayan şehirlerin medeniyet iddiasının ve sağlıklı bir geleceğinin olamayacağını söyledi.

'MEKANSAL VE SOSYOLOJİK DÖNÜŞÜM'
Günümüzde hızla değişen dünyada artık şehirlerin yarıştığına vurgu yapan Başkan Genç, "Dolayısıyla dünyada yaşanan değişimi şehirlerimizde de yakalamalıyız.  Şehirler, insanların geleceğini şekillendiren en önemli mekanlardır. Eğer doğru bir dönüşümü sağlayamazsak sadece şehirleri değil, geleceğimizi de kaybederiz. Bunu sağlamamız için insanı merkeze koyan bir şehir planlarına ihtiyacımız var. Mekansal planlamanın yanısıra sosyolojik planlamayı da yapmak zorundayız. Sosyolojik planlamayı yapamayan şehirlerin medeniyet ve gelecek iddiası olamaz" dedi.

'İNSAN BOZULURSA ŞEHİR BOZULUR'
Şehrin, içinde yaşayan herkesin olduğunu ifade eden Başkan Genç, "Şehir bize Allah'ın emanetidir, çocuklarımızın bir emanetidir. Şehir yalnızca insanların oturduğu, çalıştığı, akşam evine gidip uyuduğu mekan değildir. Bir şehir sadece taş, toprak ve çimento ile meydana gelmez. İnsanın eğitim, kültür, inanç gibi asgari yaşamsal ihtiyaçlarını mutlaka dikkate almak zorundayız. Bunlardan vazgeçtiğimiz gün, istiklalimizden ve istikbalimizden vazgeçtiğimiz gündür. Çünkü şehir, adeta bir kaptır. İçinde yaşayanlara kendi şeklini verir. İnsan bozulursa, şehir bozulur. Eğer bir şehir gelişecekse, değişimin içine kültürü, aileyi, ahlakı da koymalıyız" diye konuştu.

'ŞEHİR OLARAK ÜRETMELİYİZ'
Samsun'u daha ileriye götürmek için birlikte hareket edilmesi gerektiğini de ifade eden Genç, şunları söyledi: "Belediyecilik sadece alt yapıdan ibaret değildir. Vizyonunuz, stratejiniz, hedefiniz yoksa bir şey başarmanız mümkün değildir. Siz insana dokunamazsanız, insanın ruhunu okşayacak projeler ortaya koyamazsanız, çözümler üretmezseniz yaptığınız hizmetin anlamı yok. Bugün 3. bin yılın başında ürettiğiniz kadar değerlisiniz. Fikir düzeyimizi mutlaka 4. seviyeye çıkarmak ve şehir olarak üretmek zorundayız" şeklinde konuştu.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500