Reklamı Geç
Advert

Erdal Doğan:Merkez Birliği Üreticisinin Yanında Yer Almamaktadır

Merkez birliğinin görevi Üretici birlikleri üyesine mal getirip mal satarak para kazanmak değildir. Üreticinin ürettiği ürünü pazarlamaktır. Et ve hayvancılık sektöründeki bu istikrarsızlığın faturasının tamamen devletimize ve bakanlığımıza kesmek doğru değildir.

Erdal Doğan:Merkez Birliği Üreticisinin Yanında Yer Almamaktadır
Erdal Doğan:Merkez Birliği Üreticisinin Yanında Yer Almamaktadır Admin

Samsun Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Erdal Doğan Kırmızı Et Üreticileri Birliği Bafra Şubesinde yaptığı basın açıklamasında Değerli üreticilerimiz bugün burada yapacağımız basın açıklaması Türkiye’deki et fiyatlarının üzerinden,oynanan oyunların üreticilerimize, devletimize ve milletimize verdiği zararla ilgili,

Öncelikle şunu belirtmek istiyorum, Tüm dünyada nüfus artışı ile beraber beslenme ve gıda sorunu hızla artıyor. Gıda fiyatlarındaki artış yüzünden giderek daha fazla ülke açlık tehlikesiyle karşı karşıya kalıyor. Özellikle az gelişmiş ülkeler karnını doyurma ve hayatta kalma mücadelesi veriyor.         

      Dünyada gelişim teknoloji ve sanayileşme politikalarına rağmen hayvancılık sektörü ülke ekonomilerinde halen önemini korumaya devam ediyor.

Üretim girdileri ve yapısal bozukluklar yüzünden aşırı yükselen ham madde fiyat artışları istikrarsızlığa neden olmaktadır.

  Ülke hayvancılığımızın halen içinde bulunduğu olumsuz durumdan kurtulması ve tarım sektörü içinde hak ettiği seviye ulaşabilmesi için Tarım ve Orman Bakanlığımızın hayvancılığımız için acil eylem planı oluşturması, gerekmektedir.

Ülkemiz, toplumsal açıdan örgütlenme sürecini tam manasıyla gerçekleştirebilmiş değildir. 

            Örgütü olmayan, dağınık bir topluluğun sesini duyurması, sorunların çözümü için gerekli güce sahip olması ve bölgesel ve ülkesel düzeyde üretim planlaması yapabilmesi mümkün değildir.

         Üretim planlaması için üretici veya yetiştirici birliklerini harekete geçirecek ve yetkilendirecek yasal düzenlemeler yoktur.

            Hayvancılık sektörümüz için sivil toplum örgütlerinin gerekliliği kabul edilmelidir. 

Ancak üreticisinin ürettiği ürünü pazarlamak, Pazar ağı oluşturmak, Pazar noktası bulmak, girdi maliyetlerini düşürmek için gerekli Pazar araştırmasını yapmak, üretici birliklerinin özellikle Türkiye kırmızı et üreticileri merkez birliğinin asli görevidir. Fakat gelinen noktada Türkiye kırmızı et üreticileri merkez birliği üreticisinin yanında yer almamaktadır.

    Merkez birliği İstişare toplantıları adı altında gittiği illerdeki büyük ithalatçı firmalarla istişare etmesi, ilçelerde ki alt birliklerini ziyaret etmeden üreticisinin malını gasp eden bir ticaret borsasını ziyaret etmesi manidardır.

   Son durum itibari ile Türkiye de hayvan ithalatında kırmızı et üreticileri merkez birliği ilk sıralarda yer almaktadır.

Merkez birliğinin görevi Üretici birlikleri üyesine mal getirip mal satarak para kazanmak değildir. Üreticinin ürettiği ürünü pazarlamaktır. Et ve hayvancılık sektöründeki bu istikrarsızlığın faturasının tamamen devletimize ve bakanlığımıza kesmek doğru değildir. Merkez birliğimiz üretici ile bakanlık arasındaki köprüyü sağlam, menfaatsiz, hak ve hakkaniyet içerisinde kurmuş olsaydı ve süreci de iyi yönetebilseydi bugünkü istikrarsızlık olmayabilirdi.5-6 ay öncesine kadar dönemin Tarım Bakanı Sayın Ahmet Eşref Fakıbaba’ya methiyeler düzen, bakanın sorunlarımızı dinlemek için geldiği toplantılarımızda bile sorun yokmuş gibi her şeyi güllük gülistanlık gösteren, üreticinin problemlerini anlatmayarak toplantılarda bakanımızın elini öperek dizinin dibine oturan merkez birliği başkanımız. Bugün yardımcısı da çıkıp Sayın Ahmet Eşref Fakıbaba’ya ve Bakanlığımıza lanetler okuyan, ağız dolusu beddua eden, üreticilerimizi provoke etmek için kışkırtarak şov yapmaktadırlar. Merkez birliği başkanı devlete şirin görünmek için el etek öpen bir portre çizerek, yardımcısı da lanetler savurarak iyi polis kötü polis rolünde olan bir merkez birliği yöneticileri ile bu memleket nasıl kalkınacak üreticinin sorunlarını nasıl anlatacak, üreticinin nasıl sesi olacaklar bizler anlamış değiliz,

Bizler diyoruz ki bırakın bu şark kurnazlığını bu kurnazlıkları ne devlet yutar ne millet yutar ne de üretici yutar. Böyle boş işlerle kaybedecek zamanımız yok bu yüce millet her şeyin en iyisine en güzeline layıktır. Eli nasırlı, cefakâr, vefakâr, azimli, vatanını, bayrağını seven her zaman devletinin yanında olan bu üreticilerimizin, çiftçilerimizin, köylümüzün haklarını devletin ve milletin yanında olmayan merkez birliği yöneticilerine bırakılmamalı.

     İnanıyoruz ki devletimizin ve bakanlığımızın iyi niyetleri sektörün içinde olduğu bu olumsuzlukları biran önce bertaraf edecektir. olumsuzlukları aşmak için ellerinden gelen gayreti gösterdiklerini biliyoruz ve görüyoruz. Hayvancılığın üretim aşamasının girdi maliyetleri yüksektir.et fiyatlarının aşağıya çekilmesi ile ilgili gerekli çalışmalar yapılırken etin raflarda ki satış fiyatlarıyla alakalı tedbirlerin alınıp çalışmalar bu doğrultuda yapılırsa daha başarılı olacağının kanaatindeyiz. Eti üretenler emeklerinin karşılığını almadığı gibi ciddi zararlar edip üretimden çekilirken, eti satanlar, tezgâhlarında piyasaya sunanlar, emek sarf etmeden çok yüksek karlar elde ederek servetlerine servet katıyorlar.

 Ülke hayvancılığının tekrar şahlanması, üreticinin emeğinin karşılığını alabilmesi için üreticilerimiz birliklerimiz, sivil toplum kuruluşlarımız, bakanlığımız, Devletimiz, sanayicilerimiz ve milletimiz ile topyekûn bu milli mücadelede birlik ve beraberlik içerisinde herkes elini taşın altına koyarak, fedakârlıkta bulunarak bu süreci birlik beraberlik içerisinde çözebileceğimize inanıyor ve umut ediyoruz." dedi.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İmamoğlu: Allah, bu ülkeyi yönetenlere “Hacı Bektaş terbiyesi” versin
İmamoğlu: Allah, bu ülkeyi yönetenlere “Hacı Bektaş terbiyesi” versin
OMÜ’de Kayıtlar 19 Ağustos’ta Başlıyor
OMÜ’de Kayıtlar 19 Ağustos’ta Başlıyor