Reklamı Geç
Advert

'GELİN KARDEŞ OLALIM' PROJESİ

"Gelin Kardeş Olalım' Projesi Nedir? Hangi amaçla hazırlanmıştır?

'GELİN KARDEŞ OLALIM' PROJESİ
'GELİN KARDEŞ OLALIM' PROJESİ Admin

Antalya özellikle yaş sebze ve meyve üretiminde ülkemizin lideri konumunda olup, üretim aşamalarında yoğun bilgi ve teknoloji kullanımına sahiptir. Antalya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ülkemizin 2023 tarım vizyonuna hizmet etmek için bu projeyi hazırlayarak, sahip olduğu bilgi, teknoloji ve deneyimini ülkemizin değişik yerlerinde uygun ekolojiye sahip ilçelere aktararak tarımsal üretim potansiyelinin artırılması noktasında katkı sağlamayı hedeflemektedir.

Projenin amacı ülkemizdeki değişik ilçelerle kardeşlik protokolü yapılarak Antalya' nın sahip olduğu bilgi, teknoloji ve deneyimin paylaşılıp ortak projelerin hazırlanmasıdır. Örnek proje konulan; Kapama meyve bahçesi tesisi, İç ve dış mekan süs bitkileri yetiştiriciliği, Kontrollü örtü altı yetiştiriciliği, çok yıllık yem bitkisi yetiştiriciliği, kültür mantarı üretim ve tesis yapımı. Tıbbi ve aromatik bitki üretimi, tropik meyve yetiştiriciliği, Topraksız tarım Uygulamaları ve İyi tarım uygulamaları başlıkları altındadır.

Bafra İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak 04.12.2018 Tarihinde Antalya İl Tarım ve Orman Müdürlüğünden gelen "Gelin Kardeş Olalım Projesi' teklif çağrısına binaen tarafımızdan proje Örtü Altı Yetiştiriciliği ve Seracılık konusu ile hazırlanıp 14.12.2018 tarihin de gönderilmiştir. Projeye 39 ilin 65 ilçesi başvuru yapmış olup proje gereği 16 ilçe kardeş olarak belirlenecek olmasına rağmen ilçemiz Antalya İli ile kardeş olarak kabul edilmiştir. 30 Kasım 2018 tarihinde İlçe Kaymakamları ve İlçe Tarım ve Orman Müdürleri ile protokol imzalanarak 3 yıl sürecek olan proje başlanmıştır.

Şüphesiz ki bu projenin İlçemize getirileri fazlasıyla olacaktır. Bafra dan Antalya ya mühendis ve çiftçilerden oluşacak gruplar gönderilerek oradaki Örtü altı yetiştiriciliği ve seracılık konusunun en ince detayları ve kullanılan teknolojiler yerinde gezilip görülerek öğrenilecektir. Antalya dan gelecek olan gruplar ile İlçemizin tarım alanları ve mevcut seraları gezdirilerek potansiyeli belirlenecek ve ikinci yılın sonunda öğrenilen bu bilgiler ışığında ilçemiz için yararlı çalışmalar yapılacaktır.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500