Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert

İSTANBUL SEÇİMLERİNDE SONU GELMEYEN OY SAYIMLARI

“Seçim kurullarının kararlarına itiraz etmek bir hak olduğu kadar,

İSTANBUL SEÇİMLERİNDE SONU GELMEYEN OY SAYIMLARI
İSTANBUL SEÇİMLERİNDE SONU GELMEYEN OY SAYIMLARI Admin

Prof. Dr. Türk: “Seçim kurullarının kararlarına itiraz etmek bir hak olduğu kadar, seçimde kaybetmeyi bilmek de demokratik bir erdemdir.” 
İstanbul Maltepe’de Yüksek Seçim Kurulu’nun talimatıyla İlçe Seçim Kurulu’nun oluşturduğu 10 sayım istasyonunun ve onların saydığı oyların yine Yüksek Seçim Kurulu’nun talimatıyla iptali ve üçüncü kez sayım yapılması kararı hakkında DSP Parti Meclisi Üyesi ve eski Adalet Bakanı Prof. Dr. Hikmet Sami Türk, aşağıdaki yazılı açıklamayı yaptı:
“Türkiye, 1950’de seçimlerin yargı organlarının genel yönetim ve denetimi altında yapılmasını öngören ve başında seçimlerin düzen içinde yönetimi ve dürüstlüğü ile ilgili bütün işlemleri yapma ve yaptırma, seçimlerle ilgili bütün yolsuzlukları, şikâyet ve itirazları inceleme ve karara bağlama yetkilerine sahip Yüksek Seçim Kurulu (YSK) bulunan bir sistem  kurdu. Bu sistem, –arada YSK’nun 16 Nisan 2017 günü yapılan Anayasa halkoylamasında olduğu gibi bazı hatalı kararları bulunsa da– genel olarak dünyaya örnek olacak şekilde başarıyla işledi.
31 Mart 2019 günü yapılan yerel genel seçimlerin üzerinden 15 gün geçti. Fakat seçim sonuçları YSK tarafından hâlâ açıklanamadı.  Şimdiye değin ilk kez yaşanan bu gecikmenin nedeni, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminde oy sayımı işlemlerinin sonuçlandırılamamasıdır. AKP ve MHP’nin oluşturduğu Cumhur İttifakı, İl Seçim Kurulunda birleştirilen ilk sonuçlara göre kendi adayları Binali Yıldırım’ın değil, CHP ve İyi Parti’nin oluşturduğu  Millet İttifakı’nın adayı Ekrem İmamoğlu’nun kazanmasını bir türlü kabullenemediler. 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun’un 130. maddesinde öngörülen bütün itiraz haklarını kullandılar. Kullanılan oylar, defalarca yeniden sayıldı; ama seçimi kazanan değişmedi. Fakat İstanbul Maltepe’de oylar üçüncü kez  sayılıyor.  Henüz seçim tutanakları düzenlenmediği hâlde, şimdiden 130. maddeye göre olağanüstü itiraz yoluna giderek, 2972 sayılı Mahallî İdareler ile Mahalle Muhtarlıkları ve İhtiyar Heyetleri Seçimi Hakkında Kanun’un 29. maddesine göre seçimi iptal ettirmek ve yenilenmesini sağlamak için hazırlık yapıyorlar. 
Yüksek Seçim Kurulu’nun Teşkilât ve Görevleri  Hakkında Kanun’un 3. maddesine göre;  “bağımsız ve tarafsız”, hiçbir organ,  makam, merci veya kişinin “emir ve talimat” veremeyeceği bir kurum olan YSK baskı altındadır. 
Şüphesiz 298 sayılı Kanun’un bütün seçim kurulları gibi il seçim kurullarının kararlarına karşı öngördüğü itiraz olanaklarını kullanmak bir haktır. Ancak bu hakkın kullanılması, seçimlerin yargı organlarının genel yönetim ve denetimi altında yapılmasını öngören sistemin tıkanmasına, felce uğramasına yol açacak, işleyişini engelleyecek şekilde olmamalıdır. Türkiye’de demokratik rejimin en önemli güvencelerinden biri olan bu sistem, İmamoğlu’nun seçim tutanağını almasını önlemek için AKP ve MHP’nin boş bir çaba ile bütün yasal olanakları kullanarak yaptıkları itirazlarla gelinen aşamada  çökmek üzeredir. Bunun sorumluluğunu hiçbir parti veya kişi taşıyamaz. 
Şunu unutmamak gerekir: Seçim kurullarının kararlarına itiraz bir hak olduğu kadar, seçimde kaybetmeyi bilmek de demokratik bir erdemdir.”   

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500