Reklamı Geç
Advert

Doğankaya Özel Eğitim Bilim Okuluna Doğru

’Üreten Okulun Üretim Serüveni’’ sloganı ile hareket eden Doğankaya Özel Eğitim Uygulama Okulu markalaşma sürecini başlatacağı organik yumurta ve tavuk üretimi, seracılık, mantar üretimi, hediyelik süs eşyası üretimi alanlardaki uygulamalarını tanıttı.

Doğankaya Özel Eğitim Bilim Okuluna Doğru
Doğankaya Özel Eğitim Bilim Okuluna Doğru Admin

'Bilime özel bakış', 'Özel marka özel okul', 'Üretime özel destek'

 ‘’Üreten Okulun Üretim Serüveni’’ sloganı ile hareket eden Doğankaya Özel Eğitim Uygulama Okulu markalaşma sürecini başlatacağı organik yumurta ve tavuk üretimi, seracılık, mantar üretimi, hediyelik süs eşyası üretimi alanlardaki uygulamalarını tanıttı.

Çok sayıda, konuya ilgi duyan misafirin ve öğrencinin katıldığı etkinlik aynı zamanda TUBİTAK 4006 projesi ile de desteklendi.

Konu ile ilgili olarak organik tavuk ve yumurta üretimi hakkında kurum öğretmeni  Semih  ÖZ yaptığı açıklama da;"2023 Eğitim vizyonu çerçevesinde üreten okul konsepti okullarımızda uygulanmaya başlanmıştır. Ancak okulumuz yaklaşık beş yıldır organik tavuk ve yumurta üretimini yapmaktadır. Çocuklarımızın üreterek gelişebileceğini, toplum içinde hak ettikleri yeri alabileceğini gördükten sonra Atatürk Orman Çiftliğinden getirdiğimiz ve sonradan kendi makinelerimizde çoğalttığımız yumurtalık ve etlik tavuklarımızı köylümüzle de paylaştık. Şuan markalaşarak seri üretime geçmeyi planlıyoruz." dedi.

Seracılıkla ilgili olarak öğretmen Tülin YILMAZ yaptığı bilgilendirme de; "Okulumuz öğrenci merkezli bir okuldur. Tüm toplantılarımızda çocuklarımızın alternatif eğitimleri ve hayata hazırlama konusunda çalışmalar yaptık. Ana konunun üretici olmak olduğunu gördük. Onların üretici olabileceği alanlardan biride seracılıktı. Okulumuzun bir serası var ve bur da Bafra’ da seracılığın yapılabileceğini özel öğrencilerin de üretimin bir parçası olabileceğini ispatlamış olduk." dedi.

Okul aynı zamanda mantar üretimi, hediyelik eşya üretimi gibi alanlarda yaptığı çalışmaları katılımcılara tanıttı.

Kurum Müdürü Dursun Dündar; "2023 Eğitim vizyonun da işaret ettiği gibi üreten okul, üreten birey artık toplumumuzun geleceğini belirleyecek. Burada engelli engelsiz demiyoruz artık üreten diyoruz. Bu anlamda kurumumuz bir ovada yaşıyor olmamız nedeni ile tüm Türkiye’ye örnek olacak tarımsal çalışmalara imza attı. Ürettik inşallah geliştireceğiz." dedi.

İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Yüksel AYDIN yapılan çalışmalarla ilgili yaptığı değerlendirme de; "Okulumuzu Türkiye çapındaki sportif başarıları yanında tarım alanında yaptıkları bu çalışmaları da yakinen takip ediyoruz. Bugün üretmek için önümüzde hiç bir engelin olmadığına canlı şahitlik ediyoruz." dedi.

Proje koordinatörü Merve YİĞİT, tüm katılımcılara teşekkür ederek, kendilerini görmekten duydukları mutluluğu dile getirdi.

Sergiye Samsun Eski Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni ŞAHİN, İlçe Meclis Üyesi Hüseyin Çamaş, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Yüksel AYDIN, daire amirleri, okul müdürleri, öğrenci ve diğer okullardan öğrenciler katıldı.

(Otizmden etkilenmiş çocuklara hizmet veren kurum Bafra Doğankaya Mahallesi'nde bulunuyor. Otizm, doğuştan gelen ya da yaşamın ilk yıllarında ortaya çıkan karmaşık bir nöro-gelişimsel farklılıktır.)

Bafra Doğankaya
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500