Reklamı Geç
Advert

CUMHURBAŞKANI YSK’NA TALİMAT VEREMEZ

“Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 'İstanbul seçimi yenilenmelidir’ sözü, bu konuda karar vermeye yetkili tek organ olan YSK’na talimat niteliğindedir. Cumhurbaşkanı böyle bir talimat veremez.”

CUMHURBAŞKANI YSK’NA TALİMAT VEREMEZ
CUMHURBAŞKANI YSK’NA TALİMAT VEREMEZ Admin

Prof. Dr. Türk: “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 'İstanbul seçimi yenilenmelidir’ sözü, bu konuda karar vermeye yetkili tek organ olan YSK’na talimat niteliğindedir. Cumhurbaşkanı böyle bir talimat veremez.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “İstanbul Büyükşehir Başkanlığı seçiminde yolsuzluk ve usulsüzlük vardır. Seçim yenilenmelidir.”  sözleri üzerine DSP Parti Meclisi Üyesi, eski Adalet Bakanı Prof. Dr. Hikmet Sami Türk, aşağıdaki açıklamayı yaptı:

“Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Yüksek Seçim Kurulu (YSK)’nun görev ve yetki alanındaki bir konu hakkında  böyle bir konuşma yapması ilginçtir. YSK’nun tam bu konuda karar vermek üzere toplanacağı günün öncesinde yapılan bu konuşma,  Anayasa’ya ve 30.11.2107 tarih ve 7062 sayılı Yüksek  Seçim Kurulunun Teşkilât ve Görevleri Hakkında Kanun’a aykırıdır. Çünkü Erdoğan’ın İstanbul seçiminin yenilenmesi gerektiği yolundaki sözleri, açıkça bu konuda karar vermeye yetkili tek organ olan YSK’na talimat niteliğindedir.

   Anayasa’nın 79. maddesine göre YSK, ‘Seçimlerin başlamasından bitimine kadar, seçimin düzen içinde yönetimi ve dürüstlüğü ile ilgili bütün işlemleri  yapma ve yaptırma, seçim süresince ve seçimden sonra seçim konularıyla ilgili bütün yolsuzlukları, şikâyet ve itirazları inceleme ve   kesin karara bağlama” yetkisine sahip tek organdır.

7062 sayılı Kanun’un 3. maddesine göre YSK, ‘görevlerini yerine getirirken ve yetkilerini kullanırken bağımsız ve tarafsızdır. Hiçbir organ, makam, merci  veya kişi Kurula emir ve talimat veremez.’

Anayasa ve 7062 sayılı Kanun’un bu hükümleri karşısında Cumhurbaşkanı YSK’na talimat veremez. Erdoğan’ın bu konuşması, Anayasa ve yasa hükümlerinin açıkça ihlâlinden başka bir şey değildir.”

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500