Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert

YSK’NUN İTİRAZCIYA GÖRE DEĞİŞEN KARARLARI

“Demokratik rejimin en büyük güvencelerinden biri olan YSK, iktidar partisinin istemi doğrultusunda karar vermekle bağımsızlığını, iktidar ve muhalefet partilerinin aynı konuda aynı gerekçelere dayalı istemleri konusunda farklı kararlar vermekle tarafsızlığını kaybettiğini göstermiştir.”

YSK’NUN İTİRAZCIYA GÖRE DEĞİŞEN KARARLARI
YSK’NUN İTİRAZCIYA GÖRE DEĞİŞEN KARARLARI Admin

Prof. Dr. Türk: “Demokratik rejimin  en büyük güvencelerinden biri olan YSK, iktidar partisinin istemi doğrultusunda karar vermekle bağımsızlığını, iktidar ve muhalefet partilerinin aynı konuda aynı gerekçelere dayalı istemleri konusunda farklı kararlar vermekle tarafsızlığını kaybettiğini göstermiştir.”

Yüksek Seçim Kurulu (YSK)’nun İstanbul’un 39 ilçesinde belediye başkanlıkları seçimlerinin iptali konusunda CHP ve İyi Parti’nin yaptıkları başvuruyu reddetmesi üzerine, eski Adalet Bakanı Prof. Dr. Hikmet Sami Türk, aşağıdaki değerlendirmeyi yaptı:

“YSK, bir hafta önce AKP’nin olağanüstü itiraz yoluyla yaptığı başvuru üzerine İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminde

‘a) Bir kısım sandık kurullarının, ilçe seçim kurullarınca kanuna aykırı oluşturulması ve bu hususun da seçim sonucuna müessir olması nedeniyle, 31 Mart 2019 tarihinde yapılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptaliyle yenilenmesine,

b)   İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Mazbatasının iptaline,

… oyçokluğuyla karar’ vermişti.

YSK’nun 4’e karşı 7 oyla verdiği, sadece ‘Kısa Karar’ olarak açıklanmış,  henüz tam metni yazılmamış olan 6.5.2019 tarihli bu kararın gerekçesi, aynı sandık kurullarının yönetiminde, aynı sandıklarda, aynı zarf içinde ilçe belediye başkanlıkları, ilçe belediye meclisleri ve mahalle muhtarlıkları için kullanılan oylar bakımından da geçerli olmak gerekir.

Fakat YSK,  CHP ve İyi Parti’nin aynı gerekçeye dayanarak İstanbul’un 39 ilçesindeki belediye başkanlıkları seçimlerinin de iptali konusunda olağanüstü itiraz yoluyla  yaptıkları başvuruyu  dün (13.5.2019) ‘oybirliğiyle’ reddetmiştir.

YSK’nun bir hafta önceki kararının tam tersi yönde verdiği, gerekçesi  henüz ‘Kısa Karar’ olarak da yazılmamış, sadece basına bilgi olarak açıklanmış bu kararı, aynı konuda aynı nedenlerle yapılan olağanüstü itiraz hakkında itirazcıya göre görüş değiştirmesinin örneğidir. İktidar partisi tarafından öne sürülen ve Kurul’ca kabul edilen sandık kurullarının oluşturulmasındaki usulsüzlük gerekçesi,  muhalefet partileri tarafından öne sürülünce reddedilmiştir.  Bu, basit bir çelişkinin ötesinde bir anlam taşımaktadır.

Anayasa’nın 79. maddesine göre seçimlerin ‘düzen içinde yönetimi ve dürüstlüğü ile ilgili bütün işlemleri yapma ve yaptırma’ yetkisine sahip, Teşkilât ve Görevleri Hakkında Kanun’un 3. maddesine göre ‘bağımsız ve tarafsız’ olması gereken YSK, son kararıyla bu niteliklerini tartışılır hâle getirmiştir. YSK, ilçe seçim kurullarının, dolayısıyla kendi hatasından kaynaklanan bir nedenle,  iktidar partisinin istemi doğrultusunda karar vermekle bağımsızlığını, iktidar ve muhalefet partilerinin aynı konuda aynı gerekçelere dayalı istemleri konusunda farklı kararlar vermekle tarafsızlığını kaybettiğini göstermiştir. İptal istemi kabul edilen de, reddedilen de, gerçekte aynı sandık kurullarının yönetiminde, aynı sandıklarda, aynı zarf içinde kullanılan oylardır. Bu oylardan biri için geçerli kabul edilen olağanüstü itiraz, diğerleri için reddedilmiştir. Farklı kararın gerçek nedeni, olağanüstü itiraz yoluna başvuran tarafın iktidar veya muhalefet partileri olmasıdır.     

1950’den bu yana seçimlerin ‘yargı organlarının genel yönetimi ve denetimi altında’ yapılması sisteminin tepedeki organı konumundaki YSK, bağımsızlık ve tarafsızlığı ile demokratik rejimin en büyük güvencelerinden biriydi. Son karar, YSK’nun siyasî baskı altında bu niteliklerini kaybetmesiyle sistemin çökmeye başladığını göstermiştir. Artık seçmenlerin kullandıkları oyların, iktidar ve muhalefet partileri adayları için verilmiş olmalarına göre farklı değerlendirildiği bir döneme girilmiştir. Demokratik rejim, YSK’nun son kararıyla ağır bir darbe almıştır.”  

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500