Reklamı Geç
Advert

SELE SEPET TOP KANDİL COŞKUYLA KUTLANDI

Bafra’da 600 yıllık gelenek olan "Sele Sepet Top Kandil Şenliği” farklı etkinlikler ile kutlandı.

SELE SEPET TOP KANDİL COŞKUYLA KUTLANDI
SELE SEPET TOP KANDİL COŞKUYLA KUTLANDI Admin

Bafra Gençlik Merkezi önünde başlayan Fener Alayı ve çocukların Atatürk Bulvarı’nda maniler söyleyerek yürümesiyle başladı. Yürüyüşün ardından 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda etkinlik devam etti.

Sele Sepet Kutlamalarının gerçekleştiği 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda konuşan Belediye Başkanı Hamit Kılıç, her yıl Ramazan ayının 14’dünü 15’ine bağlayan gece ilçemizde yüzlerce yıldır sele sepet top kandili şenlikleri yapıldığını belirterek şunları söyledi:

“Bugün Samsun başta olmak üzere 81 ilimiz, KKTC ve milletimizin yoğun olarak yaşadığı ülkelerde 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı kutlandı. Bizler de Gazi Mustafa Kemal’in Samsun’a çıkışının, Milli Mücadelemizin başlamasının 100. Yılını Sayın Cumhurbaşkanımızın da katılımları ile Samsun’da gerçekleşen programda kutladık.

Bugün ilçemiz için ayrı bir anlamı olan gün, Sele Sepet. Bu geleneğin yaklaşık 600 yıldır devam ettiğini hepimiz biliyoruz. Yıllardır süregelen bu geleneği çocuklarımız sayesinde sürdüreceğiz. Bu akşam için değişik etkinlikler hazırlayarak çocuklarımızın ilgisini çekip geleneğimizi öğrensinler ve yaşatsınlar istiyoruz. Onun için burada program düzenleyerek çocuklarımız, aileleri ve tüm hemşerilerimizle birlikte olmak istedik. Geçtiğimiz günlerde okullarda sele sepet top kandili ve kitapçık dağıttık. Çocuklarımız bu akşam kendi mahallesinde sokağında geleneği yaşatmak için iftar sonrası maniler söyleyerek komşularını ziyaret etti ziyaret ettikleri evlere güzel dileklerde bulundular, şeker ve harçlık topladılar ve şimdi burada hep birlikte eğlenecekler. Bu geleneği hep birlikte devam ettireceğiz. Hepinize katılımlarınız için teşekkür ediyor, iyi eğlenceler diliyorum. Programda emeği geçen herkese teşekkür ediyor, hepinize hayırlı ramazanlar diliyorum.”

Konuşmanın ardından şenliklerde çocuklara balon ve şeker ikramlarının yanı sıra Hacivat Karagöz, animatör eşliğinde yarışmalar, kukla gösterisi, ateşbaz Show, şişme oyun grupları, yüz boyama, ve çeşitli etkinlikler gerçekleştirildi.

Programa Bafra Belediye Başkanı Hamit Kılıç, Ak Parti İlçe Başkanı İbrahim Semiz, Eğitim Birsen Samsun Şube Başkanı Hamdi Yıldız, daire amirleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Dünya’da sadece Bafra’da kutlanan Sele Sepet Top Kandilin rivayete göre tarihcesi şöyle:  "Ramazan’ın başlangıcı ve bitişi gökteki ay hesabına göre yapılır. Ay hesabında yıl 356 gündür. Gökte ay hilal şeklinde görüldüğünde bu ince kenarlı bir sepete benzer. O dönemde ticareti elinde bulunduran bazı Rumlar, Müslüman halkı kendilerine çekebilmek ve alış verişlerini arttırmak gayesiyle daha önceden hazırlanmış ve içine mum dikilmiş sepetlerle ayı gözetlerler. Ve ay hilal şeklinde görülür görülmez bunu yani Ramazan’ın başladığını bu sepetlerle bu defa ve Sele Sepet bağırarak dolaşıp halka haber verirler. Ramazan’ın 14’ünü 15’ine bağlayan akşam ise, gökteki ay yuvarlak yani top şeklini alır.  Bu defa ellerindeki sepetleri üst kısmı da kapatılır ve top şeklini alan ve içinde mum yanan sepetlerle sele sepet top kandil diye bağırarak dolaşır ve Ramazan’ın yarılandığı müjdesi verilir. Halkta ‘‘Yarısı geçtiğine göre diğer yarısı da kolay geçer.’’ sevinci ile bu geceyi neşeli geçirmeyi eğlencelerle gelenek hale getirip. Bafralı Müslümanlarca benimsenmiş olup dünyada sadece Bafra İlçesi’nde kutlanır. Bu gecede büyüklerle çocukların daha çok kaynaştığı, çocukların sevindirildiği onlara izzet-i ikramda bulunulduğu gecedir.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE BÜYÜKLERİMİZ...
GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE BÜYÜKLERİMİZ...
VURAL DİLMAÇ İLE SADECE BAFRA
VURAL DİLMAÇ İLE SADECE BAFRA