Reklamı Geç
Advert

Bafra Ovası'nda "5. Çeltik Ekimi Festivali" yapıldı.

Bafra Kaymakamlığı ve Bafra Ziraat Odası tarafından organize edilen "Geleneksel 5. Çeltik Ekimi Festivali"nde, çeltik tohumları protokol tarafından çeltik tarlasına atıldı.

Bafra Ovası'nda
Bafra Ovası'nda Admin

Kaygusuz Mahallesi'nde düzenlenen etkinlikte Vali Osman Kaymak, AK Parti Milletvekili Orhan Kırcalı ve Yusuf Ziya Yılmaz, Bafra Kaymakamı Ahmet Adanur, Bafra Belediye Başkanı Hamit Kılıç bir önceki Büyük Şehir Belediye Başkanı Zihni Şahin  çeltik ekimi yaptı.Festivalde saygı duruşu ve İstiklal marşının okunmasıyla başladı.

 Öğrencilerin folklor gösterileriyle başlayan etkinlikte konuşan Bafra Ziraat Odası Başkanı Osman Tosuner, “Bafra Ovası Türkiye’de ikinci ova ama biz bunu birinci ova yapmak istiyoruz” dedi. 

Bafra Belediye Başkanı Hamit Kılıç ise, Çok verimli topraklarımız var şu gördüğünüz  topraklar ne kadar verimli olduğunu gösteriyor. Küresel ısınmayla beraber suyun önemi ortaya çıkıyor. iki barajın arasına kurulu memleketimiz bizim topraklarımızın kıymetini arttırıyor dedi.

Samsun Valisi Osman Kaymak Samsun'un bir tarım kenti olduğunu belirtti. iki ovası olan Türkiye'nin gıda deposu olan bir şehiriz o yönümüzle de övünüyoruz. Bizler vatandaşlarımızın daha çok nereden para kazanacağını katma değeri yüksek çalışmalar ortaya koymamız lazım. Güçlü firmaların bölgemize gelmesi halinde ilçelerin illerin ülke açısından ciddi üretimler yapma imkanı olacak.

Katma değeri yüksek ürünler üretmemiz konusuna da girildi Türkiye'nin % 10 üretimi Bafra'da yapılıyor fakat pirinç değince akla hemen Bafra gelmiyor. Terme pirinci deniyor, Osmancık pirinci çıkıyor. İstanbul'un marketlerine gittiğimiz de neden bir Bafra pirinci aranmasın çünkü Bafra pirinci çok kaliteli ve güzel inşallah önümüzdeki günlerde bununla ilgili de çalışmaları yapacağız"

Konuşmaların ardından çeltik ekimi gerçekleştirildi. Çizmeleri çeken protokol, suya girerek ilk çeltik tohumlarını ekti. 

Bafra Ovası'nda 5. Çeltik Ekimi Festivaline Samsun Valisi Osman Kaymak, Samsun Milletvekilleri Orhan Kırcalı, Yusuf Ziya Yılmaz, Bafra Kaymakamı Ahmet Adanur, Bafra Belediye Başkanı Hamit Kılıç, Samsun Tarım ve Orman Bakanlığı İl Müdürü Nail Kırmacı, Tarım ve Orman Bafra İlçe Müdürü Ahmet Dursun, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Göksel Başar, Muhtarlar ve çiftçiler katıldı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500