Reklamı Geç
Advert

MİLLÎ MARŞLARA SAYGI

Prof. Dr. Türk: “Konya’daki Fransız millî marşını ıslıklama olayının bir benzerinin bir daha yaşanmaması ve bizim de benzeri bir olayla karşılaşmamamız için, sportmenlik adına Fransa’dan en yüksek düzeyde özür dilenmesi gerekir.”

MİLLÎ  MARŞLARA SAYGI
MİLLÎ  MARŞLARA SAYGI Admin

EURO 2020 (Avrupa Futbol Şampiyonası) Elemeleri H Grubunda 8 Haziran 2019 günü Konya’da yapılan Türkiye-Fransa millî maçı öncesinde Fransız millî marşı çalınırken bir kısım seyirci tarafından ıslıklanmasının yankıları devam ediyor. Bu konuda eski Adalet Bakanı Prof. Dr. Hikmet Sami Türk, aşağıdaki yazılı açıklamayı yaptı:

“A millî futbol takımımızın son dünya şampiyonu Fransa’yı 2-0 yenmesi nasıl hepimizi gururlandırdıysa, maç öncesinde her iki ülkenin millî marşları çalınırken Fransız millî marşının bir kısım seyirci tarafından ıslıklanması da aynı derecede üzücü olmuştur.

Uluslararası spor karşılaşmalarından önce her iki ülkenin millî marşları çalınır. Bir devletin bayrağı gibi millî marşı da o devletin bağımsızlık ve egemenliğinin simgesidir. Bizim için ‘İstiklâl Marşı’ ne ise, Fransa için ‘Marseillaise’ odur. Kendi millî marşımıza hangi saygıyı gösteriyorsak, konuk takımın ülkesinin millî marşına da aynı saygıyı göstermek durumundayız. Bu, bütün millî maçlar için geçerli bir sportmenlik kuralıdır. Kaldı ki, Konya’da oynanan millî maçın Fransa’da rövanşı olacaktır. Orada veya başka bir ülkede  böyle bir durumla karşılaşmak, bizim için ne kadar üzücü, sporcularımız için ne kadar moral bozucu olur.

Uluslararası spor karşılaşmaları, millî  maçlar savaş değildir. Sporun güzelliği, bütün maçların dostluk, centilmenlik kuralları içerisinde oynanmasıdır. Sahada kazandığımız maçı, tribünlerde kaybetmemeliyiz.

Seviyesiz bir güruhun, rakip takımı da alkışlamasını bilen konuksever Türk seyircisini uluslararası spor kamuoyunda böyle bir duruma düşürmeye hakkı yoktur. Konya’daki Fransız millî marşını ıslıklama olayının bir benzerinin bir daha yaşanmaması ve bizim de benzeri bir olayla karşılaşmamamız  için, sportmenlik adına  Fransa’dan en yüksek düzeyde özür dilenmesi gerekir.”

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ERDOĞAN ERGÜN SON YOLCULUĞUNA DUALARLA UĞURLANDI
ERDOĞAN ERGÜN SON YOLCULUĞUNA DUALARLA UĞURLANDI
EVİNDE KAL, KOMŞUNU UNUTMA KAMPANYASI SÜRÜYOR
EVİNDE KAL, KOMŞUNU UNUTMA KAMPANYASI SÜRÜYOR