Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert

Prof. Dr. Türk "Sonun Başlangıcı"

Onyedi yıllık bir iktidar dönemini geride bırakan AKP, metal yorgunluğu içinde siyaset eğik düzleminde aşağıya doğru kaymaya başlamıştır.

Prof. Dr. Türk
Prof. Dr. Türk Admin

“Onyedi yıllık bir iktidar dönemini geride bırakan AKP, metal yorgunluğu içinde siyaset eğik düzleminde aşağıya doğru kaymaya başlamıştır. 2023 yılında birlikte yapılacak TBMM genel ve Cumhurbaşkanlığı seçiminin, bugünkü sözde Cumhurbaşkanlığı sisteminin sonunu getirecek ve Türkiye’de yeniden parlâmenter sistemin yolunu açacak bir sonuç vereceğini söylemek içi vakit erken sayılmamalıdır.”

23 Haziran 2019 günü yapılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı yenileme seçimini Millet İttifakı CHP Adayı Ekrem İmamoğlu’nun tarihî bir açık farkla kazanması üzerine eski Adalet Bakanı Prof. Dr. Hikmet Sami Türk, aşağıdaki açıklamayı yaptı:

“3 Kasım 2002 milletvekili genel seçiminden başlayarak 22 Temmuz 2007, 12 Haziran 2011, 1 Kasım 2015 ve 24 Haziran 2018 tarihlerinde yapılan beş  milletvekili genel seçimini kazanan  Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP), 7 Haziran 2015 milletvekili genel seçiminde TBMM’nde çoğunluğu kaybetmesinden bu yana, ilk kez, 31 Mart 2019 yerel genel seçimlerinden sonraki gelişmelerle yeni bir  genel seçim önemi kazanan dünkü İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı yenileme seçiminde yenilgiye uğramıştır. Aslında  31 Mart 2019 seçiminde 13.729 oy farkıyla kazanan ve 19 gün Başkanlık yapan Millet İttifakı CHP Adayı Ekrem İmamoğlu’nun mazbatası, AKP’nin olağanüstü itirazı üzerine  Yüksek Seçim Kurulu’nun  6.5.2019 tarih ve K. 4219 sayılı haksız Kararıyla iptal edilmiş ve yenileme seçiminin 23 Haziran 2019 günü yapılmasına karar verilmişti.

Dünkü seçimin sonucu, Cumhur İttifakının, özellikle  AKP’nin kuruluşundan bu yana yaşadığı en büyük seçim yenilgisidir. Ama bu seçimle hak yerini bulmuştur. İstanbul seçmeninin oylarıyla  Türk Milleti, % 54.03 oranında oyla İmamoğlu’na verdiği güçlü destekle haksızlığa uğrayanların yanında olduğunu bir kez daha göstermiştir. Bu, Cumhur İttifakı AKP Adayı Binali Yıldırım’ı 800.000 oy farkıyla geçen ezici bir farkla, 31 Mart 2019 seçiminde oyların çalındığını iddia edenlere, Millet İttifakını ‘zillet” olarak niteleyenlere, İmamoğlu’nu Sisi’ye benzetenlere verilen tarihî bir derstir. Seçim sonucu, aynı zamanda İstanbul’daki farklı etnik kimliklerden seçmen vatandaşlarımızın oylarını alabilmek için Diyarbakır’a giderek Kürdistan ve Lâzistan kazanlarını yeniden kaynatacak bölücü sloganlar atmanın, İmralı’da cezasını çekmekte olan Abdullah Öcalan’ı devreye sokmanın da  hiçbir işe yaramadığını göstermiştir. Her etnik kökenden seçmenler, büyük bir çoğunlukla oylarını İmamoğlu için kullanmıştır.  

Genel bir değerlendirme  ile şunu söyleyebiliriz: Onyedi yıllık uzun bir iktidar dönemini geride bırakan AKP, –Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kullandığı bir terimle–  metal yorgunluğu içinde siyaset eğik düzleminde aşağıya doğru kaymaya başlamıştır. Eğer öne alınmazsa 2023 yılında birlikte yapılacak TBMM genel ve Cumhurbaşkanlığı seçiminin, yüz yıl önce Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘halkın halk için halk tarafından yönetimi’ olarak kurduğu Cumhuriyetin anlamını pekiştirecek; 9 Temmuz 2018’den bu yana uygulanan, fakat adıyla bağdaşmayan bir yapısı olan sözde Cumhurbaşkanlığı sisteminin sonunu getirecek ve Türkiye’de yeniden parlâmenter sistemi kurulmasının yolunu açacak bir sonuç vereceğini söylemek için vakit erken sayılmamalıdır. Ama bunun için elbirliğiyle çalışmak hepimizin ortak görevidir.”  

TÜRK
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500