Reklamı Geç
Advert

"BAFRA'NIN HAKKI" YEMEYE KALKANIN KURSAĞINDA KALIR

Son günlerde Eczacılık Fakültesi’nin Bafra`ya kurulmayacağı bilgisini alan ilçede faaliyet gösteren dernekler, odalar ve siyasi parti temsilcileri bu kararı protesto ederek basın açıklaması düzenledi.

Admin

Bafra'da Ondokuz Mayıs Üniversitesi bünyesinde Bafra Eczacılık Fakültesi kurulmasına ilişkin karar verilmişti. Son günlerde Eczacılık Fakültesi’nin Bafra`ya kurulmayacağı bilgisini alan ilçede faaliyet gösteren dernekler, odalar ve siyasi parti temsilcileri bu kararı protesto ederek basın açıklaması düzenledi.

Bafra Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen basın açıklamasına Bafra Belediye Başkanı , Başkan Yardımcıları, Meclis Üyeleri, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı ve üyeleri, Bafra Ticaret Borsası Başkanı ve üyeleri, Bafra Ziraat Odası ve üyeleri, Bafra Malmüdürlüğü , Bafra Gençlik ve Spor Müdürlüğü, Ak Parti İlçe Başkanlığı Başkan Yardımcısı ve Üyeleri, Mhp İlçe Teşkilatı Başkanı ve Üyeleri, Chp İlçe Teşkilatı Başkanı ve üyeleri, İyi Parti Teşkilatı ve Üyeleri, Saadet Partisi Başkanı, Yeniden Refah Partisi Başkanı, İlçe Sağlık Grup Başkanlığı, Sosyal Yardımlaşma Vakfı Müdürü,  Bafra için Hepimiz Sivil İnisiyatif gurubu, Bafra Genç İş adamları Derneği Başkanı ve üyeleri, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, İlçe Tarım Müdürülüğü, Pazarcılar Odası Başkanlığı, Kahveciler Odası Başkanlığı, Muhtarlar Odası Başkanlığı, Sendika Temsilcileri, Sakatlar Derneği Başkanlığı ve üyeleri, Bafra Turizm Derneği Başkanlığı, Bafra Umut Derneği , Bafra Bisiklet Kulübü Yönetimi, Bafra Bengülüler Derneği, Samsun Lösev Temsilcliği, Bafra Ülkü Ocakları Başkanı ve Üyeleri, Bafra Anadolu Lisesi Mezunları Derneği, Bafra Gazeteciler Cemiyeti Derneği, Türk Eğitim-Sen Temsilcileri, 1930 Bafra Spor Kulubü Başkanı, Bafradaki mahalle muhtarlarımız, Habider Dernek Başkanı,  Bafradaki Eğitim ve Öğretim Görevlileri, (tüm Sivil Toplum Kuruluşları Temsilcileri),  Arslan ailesi ve Bafra Halkı yer aldı.

ECZACILIK FAKÜLTESİ BAFRA’NIN HAKKIDIR

Burada bir konuşma yapan Bafra Genç İş Adamları Derneği Alper Başkanı Alper Güngör; "

Ortalama 2 haftadır süregelen Bafra Eczacılık Fakültesi ile ilgili Bafra’ya geliyor, gelecek, engelleniyor tarzı haberler hakkındaki duygu ve düşüncelerimizi sizlerle burada birinci ağızdan ARSLAN ailesi, tüm etkenler, tüm kurumlarımız, tüm Bafra Halkı ile birlikte paylaşmak istedik.
Maksadımız yapılan bir haksızlık varsa Bafra’lılar haklarına sahip çıksın. Hep beraber Bafra olarak tek yürek ve tek bir vücut olup sesimizi tüm ülkeye duyuralım istedik. Sivil Toplum Kuruluşu olarak bizler bölgemizin değerlerine sahip çıkmak, bölgenin kendi imkanlarıyla tabiri caizse tırnaklarıyla kazandıklarını masa oyunlarıyla kaybetmemesi için çaba sarf ediyoruz. Yeter ki Bafra’mızın makus talihini değiştirelim.

Geçen haftalarda Belediye başkanlığımız ve diğer kurumlarımızdan Bafra’mıza Eczacılık Fakültesi hayırlı olsun mesajları ile yerel basında ve sosyal medyada  haberlere hepiniz denk geldiniz, İnanın içimiz ayrı bir heyecan ayrı bir umut ayrı bir sevinçle doldu. Karadeniz'in tek Eczacılık Fakültesi Bafra’da olacaktı. Bunun şehrimiz için anlamı çok büyüktü. İnanın çok sevindik.
OMÜ Rektörümüzün hayırsever ailemiz ASRLAN ailesi ile yaptığı görüşmeler, İlgili Bakanlarımız ve bölge vekillerimiz ile birlikte yerel kamu kurumlarımızın da desteği ile bölgemiz için gerçekten güzel sonuçlar çıkmaya başladığını gördük. Lakin bir yerde bir sorun oluşmaya başladı.

OMÜ senatosunun 07.03.2019 tarihli 2019/73 sayılı kararı ile almış olduğu Bafra İşletme Fakültesi’nin kapatılıp yerine Bafra Eczacılık Fakültesi'nin açılması kararı ve Cumhurbaşkanımızın OMÜ Eczacılık Fakültesi açılmasına ilişkin kararnamesi sonunda Üniversite yönetiminin senato kararını ve Cumhurbaşkanlığı kararnamesini hiçe sayarak Eczacılık Fakültesini Bafra’ya açmama eğiliminde olduğunu üzüntü ile öğrenmiş bulunduk.
İşte yola çıkışımızın başlangıcı olan bu durum, OMÜ Rektörlüğü tarafından Arslan ailesine haliyle Bafra’mıza verilen sözlerden cayılması gibi bir durumun oluşması neticesinde Tüm Bafra halkı olarak sesimizi duyurmak istedik.
Kazandığımız değerleri oldu bitti ile kaybetmek istemiyoruz. Buradan değerli Rektörümüze sesleniyoruz, verilen sözler neticesinde en kısa zamanda bir açıklama yaparak kararname de çıkan OMÜ Bafra Eczacılık Fakültesi'nin bir an önce faaliyete geçirerek öğrenci alımına başlamasını canı gönülden temenni ediyoruz." dedi.
 

SÖZÜNÜZÜN ARKASINDA DURUN

Arslan Ailesi adına konuşan Ecz.Saffet Arslan ise; "Bundan 1,5 yıl önce, Bafra İşletme Fakültesi binasını yaptırarak bağışlayacağımızın taahhüdünü verdiğimizde bize söz verdiniz ve imzaladığımız protokolde Bafra İşletme Fakültesi binasının 2018-2019 eğitim öğretim yılına yetiştirilmesi halinde ÖSYM tercih kılavuzuna gireceğini taahhüt ettiniz.  9 ay gibi kısa bir sürede fakülte binasını inşa edip size teslim etmemize rağmen verdiğiniz taahhütte uymayıp 2018-2019 eğitim öğretim yılında ÖSYM’nin tercih kılavuzuna sokmadınız. Sözünüzde durmadınız. 

1,5 yıl sonra öğrenci getiremediğiniz için, bizimle yaptığınız yüz yüze görüşme de; “İşletme fakültesinin çok tercih edilmediğini dolayısıyla da öğrenci gelmeyeceğini ifade ederek bağışladığımız binayı sağlık bilimleri fakültesine dönüştüreceğinizi söylediniz ve bizden de laboratuar alt yapısını da bağışlamamızı istediniz. Biz bunu da kabul ettik. Akabinde sizler 24.01.2019 tarihli 2019/17 sayılı senato kararında Bafra İşletme Fakültesi'nin kapatılıp yerine sağlık bilimleri fakültesi kurulması kararını aldınız. Bu karardan sonra tekrar görüşme talebinizde; sağlık bilimleri fakültesi değil de eczacılık fakültesi olmasını ve eczacılık için gerekli laboratuar alt yapısını da üstlenmemizi istediniz. Biz aile olarak bunu hem yaptığımız hayır hem de yaşadığımız şehir adına sevinç ve heyecanla karşılayıp kabul ettik. Ancak bu işin kopartılabilmesi için siyasi desteğe ihtiyaç olduğunu sözlerinizle beyan ettiniz.
Sizin bu teklifiniz sonucunda biz bu konuyu Bafra’nın gündemine taşıdık. Yaptığımız istişareler doğrultusunda bir komisyon oluşturduk. Başta Samsun Milletvekili Orhan Kırcalı ve iktidar milletvekilleri , Bafra Belediye Başkanı Hamit Kılıç, Bafra TSO Başkanı Göksel Başar, AK Parti Bafra İlçe Başkanı İbrahim Semiz, MHP Bafra İlçe Başkanı Barbaros Turna ile birlikte Ankara’da biz dizi ziyaretlerde bulunduk. Ve gerekli siyasi desteği size sağladık.

Siyasi girişimlerimiz doğrultusunda YÖK Başkanlığı'nın sizden istediği 07.03.2019 tarihinde 2019/73 sayılı senato toplantısında, Bafra İşletme Fakültesi'nin kapatılarak, sağlık bilimleri fakültesi kurulmasına ilişkin alınan kararı iptal ettiniz. Aynı toplantıda yine kamu kaynaklarını etkili kullanmak adına Bafra İşletme Fakültesi'nin kapatılıp aynı fiziki alanda faaliyet göstermek üzere (bakın burası çok önemli) aynı fiziki alanda faaliyet göstermek üzere Bafra Eczacılık Fakültesi kurulmasına ve konunun 2547 sayılı kanunun 7/d-2 maddesi uyarınca YÖK Başkanlığına sunulmasına oy birliği ile karar verdiniz.

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesiyle OMÜ’ye verilen eczacılık fakültesi kurma yetkisini, verdiğiniz sözlerinizin arkasında durarak Bafra’dan yana kullanmanızı beklerken sukutu hayale uğradık.

Fakülte binasını bağışlayan hayırsever aile olarak Bafra Eczacılık Fakültesi' nin bölgemize birçok yarar sağlayacağına inancımız tamdır, Bafra’mız kazansın mantığıyla çıktığımız bu yolda hakkaniyetli bir şekilde tüm Bafra halkı ile birlikte bu konuya destek alıp eczacılık fakültesinin Bafra’ya verilmesini temenni ediyoruz.  Yaptığımız hayrın en güzel şekilde yerine ulaşması ve diktiğimiz fidanın yeşermesi için uğraş veriyoruz. Dolayısıyla eczacılık fakültesi Bafra’nın hakkıdır. Lütfen sözünüzün arkasında durun." dedi.
 

HİÇ BOŞUNA KIVIRTMASINLAR

Hayırsever ailenin temsilcisi Saffet Arslan'ın ardından konuşan Bafra Ticaret Odası Başkanı Göksel Başar, "Burada net bir hadise var bizler burada Bafralı olarak Sayın vekilimiz Orhan Kırcalı bey ve diğer milletvekillerimizin imzasıyla Cumhurbaşkanımıza sunulan ve Cumhurbaşkanımızın iradesiyle açılan Samsun Eczacılık Fakültesi Bafra'dan alınmak isteniyor ve buna şiddetle karşı çıkıyoruz.

REKTÖRE SESLENİYORUM HİÇ KIVIRMASIN

Sayın rektörümüz bizi yola çıkarttılar çünkü bunu kendileri başaramadılar şimdi de bunu bizden çalmak istiyorlar. 1 Nisan 1975'te kurulan Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi 44 yılda eczacılık fakültesini alamamış, Bafralılar devreye girmiş, Ankara'ya gitmiş uğraşmış didinmiş, şimdi de kalkmış bunu bizden çalmaya çalışan üniversite yönetimi var. Buradan onlara şunu hatırlatmak istiyorum. 2010 yılında Bafralılar 60 bin imza topladılar fakültemizi istiyoruz diye onların Bafralıların gücünden haberi yok ayaklarını denk alsınlar gerekirse biz bunun için her türlü atraksiyonu girişimleri yapacağız. Buradan rektöre sesleniyorum hiç kıvırmaya gerek yok bunun her şeyi açıktır o fakülte Bafra'ya gelecektir" dedi.

Başar’ın ardından konuşan Bafra Belediye Başkanı Hamit Kılıç ise “Sayın Ak Parti Samsun Milletvekili Orhan Kırcalı beyin önderliğinde biz bu işe kalktık. Hayırsever ailemiz ile birlikte tüm Bafralılar olarak bu işin peşini bırakmayacağız. Siz hiç merak etmeyin Eczacılık Fakültesi Bafra’nın hakkıdır biz bu hakkı da kimseye yedirmeyeceğiz” dedi. Konuşmaların ardından basın açıklaması son buldu.

Yapılan basın açıklaması sonrasında konuyla ilgili olarak Genel Yayın Yönetmenimiz Hasan Davran Samsun Milletvekili Orhan Kırcalı ile görüştü. Görüşme de sayın milletvekilimize; "Sizin önderliğinizde milletvekillerimiz, Bafra Belediye Başkanımız, sivil toplum örgütü temsilcileri ile birlikte yapmış olduğumuz girişimler sonucunda YÖK Başkanlığının onayı, Cumhurbaşkanımızın onayı ve çıkarılan Kararname ile Bafra Eczacılık Fakültesi'nin kurulacağı müjdesini Bafra Halkına duyurmuştuk. Şimdi ise Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü ve Senatosunun fakültenin Bafra'ya kurulmasına karşı çıktıkları haberini almaktayız. Bu haber tüm Bafra Halkı'nın tepkisini çekmiştir. Bafra Halkı; "Bugüne kadar biz imece kültürü ile her zaman hayırseverlerimiz ve işadamlarımızın da katkıları ile devletimizin yanında olarak hastanesini, lisesini, köy yollarını, kütüphanesini, ilk fakültesi olan Şevket Aşçı Turizm Fakültesi'ni ve benzerlerini Bafra'ya kazandırdık. Son olarakta Arslan Ailesi'nin bağışı ile eczacılık fakültesinin kurulması sözü alınan bina Bafra'mıza kazandırıldı. Ama şimdi bu sözden dönülmek isteniyor. Böyle olduğu takdir de biz bundan sonra hayırseverlerden, işadamlarından hangi yüzle katkı yapmasını isteyebiliriz?" diye soruyorlar." dedik.

Samsun Milletvekili Orhan Kırcalı'da verdiği cevapta; "Hasan abi çok haklısınız. Sizinde bildiğiniz gibi bu konunun başından beri Ondokuz Mayıs Rektörlüğü, YÖK ve Cumhurbaşkanlığı'ndan çıkan kararlarda takipçisi ve destekçisi oldum. Bu aşamaya kadar getirdiğimiz çalışmaların netice vermesi için mücadelemize devam edeceğiz, kazanılmış hakkımızı kimseye yedirmeyiz. Önümüzdeki hafta YÖK Başkanı ve Sayın Cumhurbaşkanımızla konuyu görüşeceğim. Eczacılık Fakültesinin Bafra'ya kurulmasını sağlayacağız. Bafralılara bu duyarlı davranışları ile bize katkı sağladıkları için çok teşekkür ederim." dedi.

Bafra OMÜ YÖK
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500