Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert

HİKMET SAMİ TÜRK "KADIN ÜNİVERSİTESİ AYRIMCILIK OLUR"

TÜRK; "Kadın olarak yapılabilecek bir meslekle ilgili olmadıkça, kadınlar için ayrı bir öğretim kurumu kurulması, Anayasa’nın 10. maddesinde belirtilen ‘cinsiyet’ nedeniyle ayrımcılık yasağına, dolayısıyla eşitlik ilkesine aykırı olur."

HİKMET SAMİ TÜRK
HİKMET SAMİ TÜRK Admin

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Japonya dönüşü oradaki 800 üniversitenin 80 tanesinin kadın üniversitesi  olmasından esinlenerek Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanına Türkiye’de de kadın üniversitesi kurulması için talimat vermesi ve liselerde karma eğitim yapılmasını eleştirmesi, bu konuda bir toparlanma  dönemine girildiğini söylemesi üzerine, eski Adalet Bakanı Prof. Dr. Hikmet Sami Türk, aşağıdaki yazılı açıklamayı yaptı:

“Şüphesiz, bizim Japonlardan bilim ve teknoloji alanında öğreneceğimiz çok şey vardır. Fakat Japonların kendi gelenekleri içinde yaptıkları her uygulamayı örnek almak durumunda değiliz.

Kadın olarak yapılabilecek bir meslekle ilgili olmadıkça, kadınlar için ayrı bir öğretim kurumu kurulması, Anayasa’nın 10. maddesinde belirtilen ‘cinsiyet’ nedeniyle ayrımcılık yasağına, dolayısıyla eşitlik ilkesine aykırı olur. Kadınlar için ayrı üniversite kurulması, kadın-erkek eşitliğini fiilen gerçekleştirmek için yapılacak bir pozitif ayrımcılık da sayılamaz. Bu konuda yapılması gereken şey, kadın-erkek daha çok  sayıda insanımızın yüksek öğrenim görmesini  sağlamaktır.

Önemli bir nokta da şudur: Üniversiteler, Cumhurbaşkanının talimatıyla  YÖK tarafından kurulmaz. YÖK gerekli hazırlık çalışmalarını yapsa da;  üniversiteler, Anayasa’nın 130. maddesine göre ‘kanunla’ kurulur. Bu, Devlet üniversiteleri kadar, kazanç amacına yönelik olmamak kaydıyla vakıflar tarafından kurulan, Devletin gözetim ve denetimine tâbi yükseköğretim kurumları için de geçerli bir kuraldır. Dolayısıyla bu konuda çıkarılacak bir  kanun da,  Anayasa’nın 148. maddesine göre Anayasa Mahkemesi’nin denetimine tâbidir.  

Öte yandan günümüzde birtakım bağnaz kişiler tarafından savunulsa da; ilk ve ortaokulda bir arada kardeşçe  eğitim ve öğrenim gören kız ve erkek öğrencilerin lisede ayrılması da, kadın olarak yapılabilecek bir meslekle ilgili olmadıkça anlamsızdır.  Bunun pedagojik bir yararı da yoktur. ”

Hikmet Sami Türk
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500