Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert

KIBRIS GAZİLERİNE BERAT VE MADALYALARI TEVCİH EDİLDİ

Bafra Kaymakamlığı ve Bafra Belediye Başkanlığının organizasyonuyla, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti tarafından Kıbrıs Barış Harekâtının 45'inci yılında Bafralı Kıbrıs gazilerine verilmek üzere gönderilen 63 berat ve madalyanın tevcih töreni gerçekleştirildi.

KIBRIS GAZİLERİNE BERAT VE MADALYALARI TEVCİH EDİLDİ
KIBRIS GAZİLERİNE BERAT VE MADALYALARI TEVCİH EDİLDİ Admin

Bafra Kaymakamlığı ve Bafra Belediye Başkanlığının organizasyonuyla, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti tarafından Kıbrıs Barış Harekâtının 45'inci yılında Bafralı Kıbrıs gazilerine verilmek üzere gönderilen 63 berat ve madalyanın tevcih töreni gerçekleştirildi.

Bafra Belediyesi Alparslan Türkeş Parkı Sosyal Tesisleri'nde düzenlenen tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

Törende ilk konuşmayı yapan Türkiye Muharip Gaziler Derneği Bafra Şube Başkanı Rahmi Şahin “15 Temmuz 1974 yılında Yunanistan tarafından desteklenen Enosis taraftarları Eokacıları püskürtmüş ve Enosisciler kanlı darbe girişimiyle adanın Yunanistan'a bağlanmasının önünü açarak yavru vatan Kıbrıs'taki Türk varlığını tamamen yok etmek ve Türkiye'yi Ege Deniziyle beraber Akdeniz'den kuşatarak tecrit etmek istemiştir. Türkiye Cumhuriyeti'nin uluslararası garantörlükten doğan hakları neticesinde bundan tam 45 yıl önce 20 Temmuz 1974 tarihinde 1. ve 14 Ağustos 1974 tarihinde 2. Kıbrıs Barış Harekatı gerçekleştirilmiştir. Bu emsali olmayan barış harekâtında Türk Silahlı Kuvvetlerimizin 415 kara, 65 deniz, 5 hava ve 13 jandarma olmak üzere toplamda 498 şehidi ve 1200 yaralı askeri mevcuttur. Kurtuluş mücadelemizin ilk kıvılcımının atıldığı Samsun’dan ise Kıbrıs Barış Harekâtında 13 şehit verilmiştir. Bizler Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün verdiği “Az zamanda çok iş yapacağız” emrine uyarak orada gerçekten de az zamanda çok işler yaptık. Sizlerle ne kadar övünsek azdır. Sizler cennet vatana savaş meydanlarında hizmet ederek Gazi olmanın haklı gururunu yaşamaktasınız. Sizlerin göstermiş olduğu fedakarlığın bu dünyada karşılığı yoktur. Sizinle Türk Milleti gurur duymaktadır. Ben orada şehit olanlara Allahtan rahmet diliyorum. Gazilerimize de uzun ömürler diliyorum” dedi.

Gazilere teşekkür eden Bafra Belediye Başkanı Hamit Kılıç yaptığı konuşmada, "Bu topraklarda bizi rahat bırakmayan bizimle mücadele eden bir kesimin olduğu aşikâr. Ama biz tarihimizde bunun kahramanlığını yaptık. Ve ülkemizi kimseye bırakmadık. Kıbrıs Barış Harekâtı sınırlarımızın ötesinde gibi görünse de aslında bizim bir parçamız. Biz orada hem kendi halkımızı hem de Rumlara da huzur getirdik. Batıda “Kardinal külahı görmektense Osmanlı sarığını görmek isteriz anlayışı hâkimdi.” Şimdi güncel bir konu Akdeniz’de doğalgaz arıyoruz. Bugün biz Akdeniz’de doğalgaz arıyorsak bunun sebebi Kıbrıs’ın bizim olmasıdır. Biz şuan orada gaz arıyorsak bunlar sizlerin sayesinde kahraman askerlerimizi, gazilerimizi tebrik ediyor, şehitlerimize ve vefat eden gazilerimize Allah'tan rahmet diliyorum." dedi.

Kaymakam Vekili Fikret Zaman ise, "Kıbrıs Barış Harekâtı tarihimizin şanlı sayfalarından biri.45 Yıl önce soydaşlarımıza yönelik saldırılara dur demek için canını siper eden kahramanlarımızla bu gün burada bir arada olmaktan onur duyuyorum. Bu vesile ile vatanımızın her karış toprağı için toprakla kucaklaşan şehitlerimize de bir kez daha rahmet diliyorum." dedi.

Bafra Belediyesi Alparslan Türkeş Parkı Sosyal Tesisleri'nde düzenlenen törende, konuşmaların ardından protokol tarafından 63 Kıbrıs Barış Harekâtı Gazisi'ne berat ve madalyaları verildi. Hayatta olmayan gazilerin ise eşleri ve yakınlarına madalyaları takdim edildi.

Törene Bafra Kaymakam Vekili Fikret Zaman, Bafra Belediye Başkanı Hamit Kılıç, Garnizon Komutanı Asteğmen Serdar Mücahit Yılmaz, İlçe Emniyet Müdürü Süleyman Gökay Gökdoğan, askeri erkân, Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Bafra Şubesi Başkanı Sadet Var, Bafra Şehit Aileleri ve Gaziler Dayanışma Derneği Başkanı Mümine Ersin, gaziler ve yakınları katıldı.

Bafra
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500