Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert

Bafra'da Karpuz ve Kavun Üreticileri Dertli

Türkiye'nin en önemli karpuz ve kavun üretim alanlarından biri olan Bafra Ovası'ndaki üreticiler satış fiyatlarından memnun değil.

Bafra'da Karpuz ve Kavun Üreticileri Dertli
Bafra'da Karpuz ve Kavun Üreticileri Dertli Admin

Türkiye'nin en önemli karpuz ve kavun üretim alanlarından biri olan Bafra Ovası'ndaki üreticiler satış fiyatlarından memnun değil.

Bafra ekonomisinin etkin kaynaklarından biri olan karpuz-kavun, Bafra Ovası'nda bu yıl 12 bin dekar alanda 700 çiftçi ailenin ekimini yaptığı bir ürün. Ancak karpuz-kavun üreticisi alıcının olmadığını, fiyatların düşük olduğunu ve nakliye de de sıkıntı çektiklerini belirtiyorlar.

Türkiye'de kaliteli karpuz,kavun üretiminde önemli yeri olan Bafra'da marka değerini arttıracak, pazar ağını genişletecek etkin önlemler alındı. Bafra karpuzunun prestij kaybına neden olan erken hasadın önüne geçmek amacıyla Bafra Kaymakam Vekili Fikret Zaman başkanlığında Bafra Belediye Başkanı Hamit Kılıç, Bafra İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Dursun, Bafra Ziraat Odası Başkanı Osman Tosuner, Bafra Hal Müdürü Ethem Öner, Bafra Sebze Üreticileri Birlik Başkanı Süleyman Tulum ve Bafra Sebze ve Meyve Komisyoncuları Dernek Başkanı Murat Şahin'in yer aldığı komisyon oluşturuldu. Komisyon tarafından alınan önleme ilişkin kararlara Karpuz,kavun hasatı yapan üreticiler uydular. Tarlalarda ve Bafra Belediyesi iletişim noktalarında alınacak  tedbirle üreticiye aktarıldı. Böylelikle ilçedeki erken karpuz hasadının önüne geçilmiş oldu ve bu durum hem üretici hem de tüketici tarafından olumlu karşılandı.

Bafra'da karpuz, kavun üretimi yapan Koşu Mahallesi, Karpuzlu Mahallesi, Osmanbeyli Mahallesi, Sarıköy Mahallesi, Türbe Mahallesi, Karıncak Mahallesi üreticileri Bafra Hali'ne getirdikleri ürünleri satamadıklarını, alıcının olmadığını, nakliye de sıkıntı çektiklerini bu yıl ilgililerin aldığı önlemlerle aromasıyla, rengiyle kaliteli ürün yetiştirdiklerini  ancak fiyata gelince, sabah saat yedi de hale gelmelerine rağmen karpuza 15 kuruş, kavuna 20 kuruştan alıcı olmadığını ifade ettiler.Üreticiler;  "Maliyetinin altında ürünümüzü satıyoruz. Geçen seneye göre fide, gübre, mazot, ilaç, işçi yevmiyesi %100 artmış girdilerimiz çok yüksek. Biz istemezmiyiz tüketicimiz ucuz karpuz, kavun yesin. Bunun tek çaresi devletimizin girdi maliyetlerine gelen zam oranında bize destek vermesi. Girdi maliyeti azalınca fiyatlara yansır ve halkın her kesimi bundan faydalanmış olur. Bu sorunlarımıza çare bulunmazsa gelecek yıl zarar ettiğimiz ürünleri yetiştirmekten vazgeçeceğiz." diye dert yandılar.

Bafra Ziraat Odası Başkanı Osman Tosuner Bafra Ovası'nda yetişen karpuz,kavun çiftçimizin önemli geçim kaynağı. Bu yıl Bafra Kaymakamı'nın başkanlığında kurduğumuz komisyonla erken kesim hasadının önüne geçtik. Aroması,rengi,kokusu en kaliteli ürünü tüketiciye sunduk. Ziraat odası olarak üreticinin her zaman yanında olup toprak tahlil laboratuarıyla hem kalite hem de ürün artışını yakaladık. Biz çiftçimizin yanında olurken devletimizden de diğer tarım ürünlerinde olduğu gibi kavun ve karpuza destek vermesini bekliyoruz. Bu girdi maliyetleri düşürülmezse üreticilerimiz maliyetini karşılayamaz ve mahsulünü ekemez duruma düşer. Bundan hem ülke ekonomisi hem de üreticimiz zarar görür. Umarız bu önlemler biran önce alınır ve çiftçilerimiz ile tüketicilerimizin birlikte kazanacağı bir sistem oluşturulur.

Bafra
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500