Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert

PROF. DR. HİKMET SAMİ TÜRK’ÜN YENİ KİTAPLARI

Gazetemizin yazarı Prof. Dr. Hikmet Sami Türk’ün geçen yıl Ankara’da Yetkin Yayınları arasında çıkan “Anayasa’ya Aykırı Anayasa Değişiklikleri” kitabından sonra, bu yıl üç ay ara ile yine Yetkin Yayınları arasında iki yeni kitabı daha çıkmıştır.

PROF. DR. HİKMET SAMİ TÜRK’ÜN YENİ KİTAPLARI
PROF. DR. HİKMET SAMİ TÜRK’ÜN YENİ KİTAPLARI Admin

Gazetemizin yazarı Prof. Dr. Hikmet Sami Türk’ün geçen yıl Ankara’da Yetkin Yayınları arasında çıkan “Anayasa’ya Aykırı Anayasa Değişiklikleri” kitabından sonra,  bu yıl üç ay ara ile yine Yetkin Yayınları arasında iki yeni kitabı daha çıkmıştır.

“Temel Yasa Anayasa” adıyla Şubat 2019 sonunda yayımlanan ilk kitap, XLII+796 sayfada “Anayasa’ya Giriş”, “Siyaset ve Siyasî Partiler”, “Yasama”, “Yürütme”, “Uluslararası İlişkiler”, “Eğitim, Kültür ve Çevre” başlıklarını taşıyan altı bölümden oluşmaktadır.

“Siyasî Partiler ve Seçim Hukukunun Temel Sorunları ve Çözüm Önerileri” adıyla  Haziran 2019 başında yayımlanan ikinci kitap da, XXXVI+801 sayfada “Siyasî Partiler ve Seçim”, “Siyasî Partiler”, “Seçim Sistemi”, “Seçme ve Seçilme Hakları”, “24, 25, 26 ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri” ve “Yerel Seçimler” başlıklarını taşıyan altı bölümden oluşmaktadır.  

Her biri zengin kaynaklara dayalı geniş inceleme ve araştırmaların ürünü olarak yazılan bu kitapları, ilgilenen okuyucularımıza tavsiye ederiz.

Hikmet Sami Türk Kimdir?

1935 yılında Trabzon’un Of İlçesinde doğan, 1950’de Bafra Ortaokulu’nu, 1954’te İstanbul’da Kabataş Erkek Lisesi’ni bitiren, 1964’te Almanya’da Köln Hukuk Fakültesi’nde “hukuk doktoru” unvanını kazanan Hikmet Sami Türk, 1968-1995 yıllarında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Ticaret Hukuk Anabilim Dalında profesör olarak çalıştı. Eylül 1995’te Ankara Üniversitesi Senatosu üyeliğine seçildi.

2001-2011 yıllarında Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde Anayasa Hukuku ve Ticaret Hukuku dersleri verdi.

24 Aralık 1995 ve 18 Nisan 1999 milletvekili genel seçimlerinde DSP adayı olarak Trabzon milletvekilliğine seçilen Prof. Dr. Türk, 55. Hükümette İnsan Haklarından Sorumlu Devlet Bakanı ( Temmuz 1997-Aralık 1998), 56. Hükümette Milli Savunma Bakanı (Ocak-Mayıs 1999) ve 57. Hükümette Adalet Bakanı (Haziran 1999-Ağustos 2002) olarak görev yaptı.

6 Haziran 2010 ve 30 Haziran 2013 tarihinde yapılan DSP 8 ve 9. Olağan Kurultaylarında Parti Meclisi Üyeliğine seçildi.

Çeşitli hukuk dallarında yayımlanmış 16, edebiyat alanında yayımlanmış 2, halk eğitimi alanında yayımlanmış 1 kitabı ile ticaret, anayasa, seçim, maden, çevre hukuku ve medeni hukuk gibi hukuk dallarında ve eğitim-öğretim konularında yayımlanmış 125’i aşkın inceleme, bildiri, açış konuşması, kanun taslağı, rapor ve çevirisi ile 1948’den beri çeşitli gazete ve dergilerde özellikle astronomi, havacılık, edebiyat, kültür, dış politika ve tarih konularında yayımlanmış çok sayıda makale, fıkra, deneme, eleştiri ve yazı dizisi vardır.

1958’de “Akis” Dergisinin “Demokratik Rejim İçinde Yaşamak İsteyen Milletler Ne Yapmalıdır?” konulu yazı yarışmasında birincilik ödülünü, 1990’da “Ticaret Ortaklıklarının Birleşmesi” başlıklı kitabı ile Türkiye İş Bankası Toplum ve İnsan Bilimleri Büyük Ödülünü kazandı.

2015'te Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Yönetim Kurulu'nun önerisi ve Ankara Üniversitesi Senatosu'nun kararı ile akademik yaşamı boyunca yaptığı bilimsel çalışmalar ve yetiştirdiği öğrencilerle Üniversite'ye değer katan profesörler arasında kendisine "Ankara Üniversitesi Çınarı" unvanı verildi.

Yabancı dil olarak Almanca, İngilizce, Fransızca ve İtalyanca bilen Prof. Dr. Türk, evli ve iki çocuk babasıdır.

Hikmet Sami Türk
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500