Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert

Bafra'da Çiftçiler Fiyatların Hasat Öncesi Açıklanmasını İstediler

Bafra Ziraat Odası'nda bir araya gelen çeltik üreticileri hasat öncesi taban fiyatın açıklanmasını istediler.

Bafra'da Çiftçiler Fiyatların Hasat Öncesi Açıklanmasını İstediler
Bafra'da Çiftçiler Fiyatların Hasat Öncesi Açıklanmasını İstediler Admin

Bafra Ziraat Odası'nın Bafra Ziraat Odası bahçesinde düzenlediği çiftçilerin ve basın mensuplarının katıldığı basın toplantısı, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından başladı.

Bafra Ziraat Odası Başkanı Osman Tosuner yaptığı basın açıklamasında, “Değerli oda temsilcilerim, oda başkanlarım, değerli basın mensupları, değerli emektar üreticilerimiz, çiftçilerimiz, değerli misafirlerimiz,

Gündemimiz olan konuyla ilgili konuşmama başlamadan önce pençe operasyonunda şehit düşen askerlerimize ve ilimizin Terme ve Salıpazarı ilçelerinde  meydana gelen sel felaketinde hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyorum. Allahım böyle afetlerden vatanımızı milletimizi muhafaza eylesin.

Samsun ilindeki bitkisel üretim içerisinde önemli bir yere sahip olan çeltik ürünümüzün hasat öncesi  üreticilerimizin beklentilerini dile getireceğimiz toplantımıza hoş geldiniz diyor, sizleri yönetimim ve şahsım adına saygılarımla selamlıyorum.

Samsun ilimiz 185 bin 564 dekar alanda ürettiği 133 bin 221 ton çeltikle , 940 bin ton olan ülkemiz çeltik üretimindeki  payı yüzde 17,4 dir. Çeltik üretiminde iller sıralamasında

Edirne’den sonra 2. sırada yer almaktadır.

Değerli misafirler

Bilindiği üzere bu üretim sezonunda gübre,mazot,zirai ilaç,elektrik gibi girdi fiyatlarında önemli artışlar yaşanmıştır. Özellikle bu yıl nisan ayında geçen yılın aynı ayına göre gübrede yüzde 60,elektrikte yüzde 70 oranında artışlar meydana gelmiş,ilaçta ise yüzde 100’ü geçen oranlarda yükselişler yaşanmıştır. Bu artışlar üretim maliyetlerini artırmıştır. Belirtilen nedenlerle hükümet temsilcilerimizin çeltikte yaklaşan hasada dikkatini çekerek, çeltikte 2019 yılı taban fiyatının biran önce belirlenerek T.M.O tarafından hasattan önce açıklanmasını,geç kalmadan alıma girmesini üreticiler olarak talep etmekteyiz.

T.M.O’nun üretim maliyetlerimizi de dikkate alarak bu yıl  kiloda 3500-4000  TL  müdahale alım fiyatı açıklamasını beklemekteyiz.Ancak üreticilerimiz bu fiyatlarla ayakta kalabilir,borç yükünü bir nebze azaltabilirler.İlimizde çiftçilerimizin önemli bir kesimi geçimini çeltik üretiminden sağlamaktadır. Bu üreticilerimizin refahı için,ilimiz ekonomisi açısından  müdahale alım fiyatı önem arz etmektedir. Artan girdi fiyatları,yükselen kredi faizleri sonucu

artan çeltik üretim maliyetleri karşısında devletimizin vermiş olduğu destekler de yetersiz kalmıştır.

Tarım ve Orman Bakanlığımız dan biran önce çeltik ürününde destekleri artırmasını ve açıklamasını talep ediyoruz. Bununla beraber hem tüketicinin,hem de üreticinin memnuniyetinin sağlanacağı kanısındayız.

Değerli misafirler, değerli basın mensupları,

Ziraat odaları olarak amacımız, çeltik üreticilerimizin çeltiğini  değerine sattığı bir piyasanın oluşması,  üreticilerimizin karşılaştığı tüm sorunlarının çözülmesidir. Tüccarımızın,üreticimizin,tüketicimizin,ülkemiz adına herkesin kazanması adına temennimiz bu yöndedir. Özelliklede üreticilerimizin mağduriyetleri ortadan kalksın istiyoruz.

Sözlerime burada son verirken çeltik hasadının başta üreticilerimiz olmak üzere tüm taraflar açısından verimli ve kazançlı geçmesini dileriz, saygılarımı sunarım.

Basın açıklamasına Edirne Uzunköprü Ziraat Odası Başkanı Yıldız Kılıç, Yakakent Ziraat Odası Başkanı Şenol Acar ve çeltik üreticileri katıldı.

 

Bafra Çeltik
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500