Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert

BAFRA'DA GELENEKSEL 4. ÇELTİK HASAT ŞENLİĞİ DÜZENLENDİ

Bafra'da bu yıl Bafra Kaymakamlığı ve Bafra Ziraat Odası tarafından organize edilen ve 4.sü düzenlenen “Çeltik Hasat Şenliği" Kaygusuz Mahallesi'nde gerçekleştirildi.

BAFRA'DA GELENEKSEL 4. ÇELTİK HASAT ŞENLİĞİ DÜZENLENDİ
BAFRA'DA GELENEKSEL 4. ÇELTİK HASAT ŞENLİĞİ DÜZENLENDİ BafraHaber

Bafra'da bu yıl Bafra Kaymakamlığı, Bafra Belediyesi ve Bafra Ziraat Odası tarafından organize edilen  4.sü düzenlenen “Çeltik Hasat Şenliği" Kaygusuz Mahallesi'nde gerçekleştirildi. Kaygusuz Mahallesi'nde düzenlenen “Çeltik Hasat Şenliği” programı saygı duruşu, İstiklâl Marşı’nın okunmasıyla başladı.

 Program halk oyunları gösterisi ile devam etti. Programın açılış konuşmasını yapan Bafra Ziraat Odası Başkanı Osman Tosuner, çeltik üretiminde Samsun’un Bafra ilçesinin Türkiye’de 2. sırada olduğunu ve ilçe bazında ilk sırada yer aldığını vurguladı. Bafra İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Dursun ise Bafra’da 44 kırsal mahallede 130 bin dekar alanda çeltik yetiştiriciliği yapıldığı bilgisini verdi.

Bafra Belediye Başkanı Hamit Kılıç, Bafra çeltiğinde amaçlarının markalaşmak olduğunu kaydetti.

   Bafra Belediye Başkanı Hamit Kılıç, “Mayıs ayı içerisinde ekimini yaptığımız çeltiğimizin bu gün hasadını yapma mutluluğunu yaşıyoruz. Bafra Ovası son dönemde hükümetimizin yapmış olduğu ciddi yatırımlarla sulama alanlarında çok büyük yol kat etti. Bafra ovası denince sadece Bafra’nın Kızılırmak’ın etrafı değil, Dereköy’den başlayıp Yakakent’e kadar ilerleyen oldukça verimli bir coğrafya akla geliyor. 67 bin 787 kilometrekare tarım arazisi bulunan ilçemizde, yüzde 80'i sulanabilir alana sahiptir. Sulama imkânı olan arazilerde her türlü yazlık ve kışlık ürün yetiştirilmesi mümkündür. Bu gerçek ışığında tamamlanan doğu yakası sulama kanalları ovamıza büyük katkı sağladı. Bafra ovası ülkenin önemli bir gıda deposudur. Yıllardır ülkemize aş olmuş, ekmek olmuş ve buradaki insanların geçimine vesile olmuştur. Bafra çeltiğini, Bafra pirincine dönüştürmek ve ülkemizde hatta dünyada bir maka haline getirmek zorundayız. Kaymakamlığımız ve Odalarımızla birlikte başlattığımız Bafra pirinci coğrafi işaretleme çalışmaları kısa süre içerisinde sonuçlandırılacaktır.” dedi.

  Bağımsız Samsun Milletvekili Erhan Usta, Hükümetin Çeltik politikasının yanlış olduğunu girdilerle çıktıların aynı olmadığını söyledi ve  konuşmalarına, "Türkiye genelinde fiyatlar % 17 ile  % 22 arasında çeltik cinslerine göre 2019 fiyatı için fiyat tespit edildi. Geçen yıla göre Bafra'da çeltikte fiyat ortalamalarına göre % 17 civarında fakat girdilerle beraber ciddi bir sorun olduğunu  görüyoruz.  2014 yılında 1 kilo çeltik, çeltik altı destekle beraber 3 kilo 190 gram gübre alınırken, 2018 yılında 2 kilo 510 grama düşüyor. Tohumda ise 2014 yılında 690 gram tohum alınırken 2018 yılında 560 gram alınıyor. Fiyat olarak mukayese edildiği zaman fiyata bakmak çok fazla bir şey ifade edilmiyor. Kârlılık açısından bakıldığı zaman ise, girdiyle mukayese ettiğimiz zaman bir gerileme var. Çeltik ile pirinç fiyatına bakıldığı zaman bir gerileme var.  Devlet bu fiyatlara biran önce müdahale etmelidir." dedi.

    Samsun İYİ Parti Milletvekili Bedri Yaşar da Bafra tarımı, çiftçilerin sorunları ve çözüm önerilerini dile getirdiği bir konuşma yaptı.

    “Samsun’da tarıma 185 milyon lira yatırım yaptık” AK Parti Samsun Milletvekili Orhan Kırcalı ise “Samsun’da tarıma yatırım 185 milyon liradır. Bunun 20 milyonu sadece çeltik alanında yapıldı. Burada çok güzel bir çeltik hasadını gerçekleştirmek için birlik ve beraberlik çerçevesinde bulunuyoruz. Bafra Ovası karpuzu ile lahanası ile bereket fışkırıyor. Bizim amacımız ve çalışmamız çiftçimizin ömrünün sonuna kadar daha fazla para elde edilmesi yönündedir” dedi.

    “Samsun her yönüyle bölgede lider konumda” Son olarak konuşmasını gerçekleştiren Samsun Valisi Osman Kaymak da Samsun’un bir tarım kenti olduğunu ifade ederek, “Bugün törende olmaktan mutluluk duyuyoruz. 4 ay önce sözleşmiştik. Hasada geleceğiz diye bugün buradayız. Az önce rakamlar verildi. Hep söylüyoruz. Samsun gerçekten de bölgenin lider ili. Gerçekten tarımda Bafra, Vezirköprü ve Çarşamba Ovası’nda çok ciddi üretimler yapılmakta. Çok ciddi de destekler verildi. Şüphesiz herkes için ektiğinin hakkını almak değerli bir şey. Devletimiz bu konularda piyasa düzenlemesi yapıyor. Hep beraber tek derdimiz çiftçinin emeği zayi olmasın. Ülkemiz şuan üretim konusunda %75’i karşılıyor. %25’lik bir açığımız var. Geçmiş dönem hükümetlerimiz de Samsun’da ki potansiyeli görmüş. Birçok tarım kuruluşu Samsun’da mevcut. Çalışmalarımız şuan Bafra’ya has bir tohum üretmek. Tüm bunları hep birlikte yapacağız” dedi.

   Konuşmalarının ardından biçerdöverin başına geçen Vali Kaymak, çeltik hasadı yaptı. Etkinlik pilav ikramıyla son buldu.

jnfie1qq82i49etlcpoz.jpg

qxtmtcwh8t862l59eht5.jpg

4id3hadxfm933opjiu3s.jpg

drmgq2uj5ypnxivpmsv2.jpg

 

d36o57dsiks6fn5j6f8.jpg

ysxnb4gvz69c5p1au7jl.jpg

pdtcw9tf7c8ia134mv9b.jpg

i3gehjeet1du7eevn7.jpg

rikxj48crb0kx8k3uz.jpg

pui47d3fygpyv6nd2m1h.jpg

got0m6lrjste652f1fsk.jpg

 

ufe4t4o8zi3wp42uiix.jpg

qlltwlgrvg3qkxn4fcaz.jpg

d54h8cifwspa7c011tc.jpg

x8wh3zs1ngvuchr5rmjk.jpg

tchp3gjo92rr7yjhnjrl.jpg

49uyoxo7c4rl9snp5r4.jpg

ojv52w42uik9i1qdxoz0.jpg

38phurm547at9any8bup.jpg

11f2rvnbddknm2028a40.jpg

trymzxuidjcokmpefv.jpg

20anhqhut878cjshh8h.jpg

wjis4puc0s54otbhfvyg.jpg

9ncz8pnuytkq7v0leftm.jpg

bpx265fv7hxz1opy55lu.jpg

fw1nwptmgu032p5rcxz.jpg

 

ÇELTİK HASATI
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500