Reklamı Geç
Advert

Mehmet Okuyan Kur’an’a Göre İlahiyatçıyı Anlattı

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) İlahiyat Fakültesi Tefsir Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Okuyan, “Kur’an ve İlahiyatçı” konulu bir konferans verdi.

Mehmet Okuyan Kur’an’a Göre İlahiyatçıyı Anlattı
Mehmet Okuyan Kur’an’a Göre İlahiyatçıyı Anlattı Admin

İlahiyat Fakültesi Konferans Salonunda düzenlenen konferansa; akademisyenler ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Konuşmasında, ‘İlahiyatçı nasıl olmalıdır?’ sorusunu Kur’an’ı ve Hz. Muhammed’in hadislerini kaynak göstererek yanıtlayan Prof. Dr. Mehmet Okuyan, hakikat kavramı üzerinde de değerlendirmelerde bulundu.

“Hakikatin değerini Allah’ın gönderdiği prensipler ve Peygamberimizin sahi sünneti belirler”

Bir sözün eskiliğinin ya da çoğunluk tarafından kabul edilmesinin, hakikati yansıttığı manasına gelmediğini vurgulayan Prof. Dr. Mehmet Okuyan “Kur’an’ın pek çok ayetinde işaret ettiği üzere çoğunluk hakikatin ölçüsü değildir. Bazen hakikat bir kişinin ağzıyla da olsa dile getirilebilir. Sayı çokluğuna hakikati kurban edemeyiz. Bizim için hakikat değerini, ne eskiden geliyor oluşundan ne de taraftar kalabalıklığından alır. Bize göre hakikat değerini, referansından alır. Allah’ın bize yönelik gönderdiği prensipleri ve Peygamberimizin sahi sünnetini hakikat adına referans olarak almalıyız. İlahiyat Fakültesinde de bu hakikatlerle buluşulacağı için buradaki insanlar, zihinlerini başkalarına kiraya vermekten kurtulurlar. Bu hakikat onlara, gerektiğinde bir fert olarak kalmaları gerektiğini öğretir.” dedi.

Bir ilahiyatçının gücün sözüne değil sözün gücüne inanması gerektiğinin altını çizen Prof. Dr. Okuyan “Dünyevi bağlamda güç görece bir kavramdır. Nihayetinde asıl güç, en güçlünün sahibi olduğu, yani Rabbimizin gücüdür.” diye konuştu.

“Davanız ve davetiniz Allah’a olmalıdır”

İlahiyatçıda olması gerekten özellikler hakkında da düşüncelerini dile getiren Mehmet Okuyan şunları söyledi “Bana göre ideal ilahiyatçı, suret olarak insan olmayı kader olarak gören, davranış olarak insan olmayı ise erdem olarak gören kişidir. Bir ilahiyatçının böyle bir duruşla anılmasını isteriz. Sonuçta Allah, sizin suretinize bakmaz. Baktığı, kalbiniz ve kalbinizin harekete geçirdiği amellerinizdir. Yine Bakara suresinde, prensiplerini Allah’ın belirlediği ahlâkla donanmak öğütlenir. İlahiyatçıdan tavrını ve tercihini, bu ahlâka göre belirlemesi beklenir.”

Yusuf suresinin, bir ilahiyatçının izlemesi gereken yolu tarif ettiğini kaydeden Okuyan “Bu surede davanı ve davetini Allah’a yap der. Peygamberimizin de misyonu Allah’a davettir. Onun ümmetinin misyonu da Allah’a davet olacaktır.” ifadelerini kullandı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE BÜYÜKLERİMİZ...
GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE BÜYÜKLERİMİZ...
VURAL DİLMAÇ İLE SADECE BAFRA
VURAL DİLMAÇ İLE SADECE BAFRA