Reklamı Geç
Advert

GAZİPAŞA’DA GELENEKSEL CUMHURİYET ŞÖLENİ

Bafra Gazipaşa Mahallesi Muhtarlığı,Bafra Belediyesi,Balkan Türkleri Derneği tarafından organize edilen Geleneksel Cumhuriyet Bayramı Kutlaması coşkuyla yapıldı.

GAZİPAŞA’DA GELENEKSEL CUMHURİYET ŞÖLENİ
GAZİPAŞA’DA GELENEKSEL CUMHURİYET ŞÖLENİ Admin

Bafra Gazipaşa Mahallesi Muhtarlığı,Bafra Belediyesi,Balkan Türkleri Derneği  tarafından organize edilen Geleneksel Cumhuriyet Bayramı Kutlaması coşkuyla yapıldı.

Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşu, Bafra Gazipaşa Mahallesi'nde her yıl geleneksel olarak kutlanıyor.

Bafra Gazipaşa Mahallesi meydanında gerçekleşen geleneksel Cumhuriyet Bayramı kutlamaları saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başladı.

       Bafra Gazipaşa Mahallesi Muhtarı İrfan Varol yaptığı açılış konuşmasında, "Sayın protokol, sivil toplum örgütü temsilcileri,muhtarlarımız, basınımızın temsilcileri,misafirlerimiz, değerli Gazipaşalılar, Mahallemiz 1924 Yılından buyana Cumhuriyeti kendi imkanlarıyla kutlamaktadır. Son yollarda Belediye Başkanlarımızın, Esnaflarımızın kutlamaların coşkusu daha da artmıştır. Bu kutlamalar mahalle halkımızın Cumhuriyeti sevmesi ve sahip çıkması ile ilgilidir. Mustafa Kemal Atatürk'ün adını taşıyan bu mahalle onun yürüdüğü yolda ve gösterdiği ülkülerde ilerlemektedir ve onun en kıymetlisi bizlere armağan ettiği Türkiye Cumhuriyetine sahip çıkmaktır. Siz değerli misafirlerimize katılımınızdan dolayı çok teşekkür ediyorum.

Bu önemli günde desteklerini esirgemeyen Kaymakamımız Cevdet Ertürkmen, Belediye başkanımız Hamit Kılıç'a, Ticaret Odası Başkanı Göksel Başar'a, Bafra Balkan Türkleri Derneği Başkanı Süleyman Özata ve Yönetimine, Değerli Esnaflarımıza, Gazipaşa Mahallesi Muhtarlığı Heyeti olarak huzurunuzda çok teşekkür ediyorum. Cumhuriyeti kurup bizlere armağan eden Mustafa Kemal Atatürk'ü Silah arkadaşlarını ve Cumhuriyetimizi korumak için canlarını feda eden şehitlerimizi rahmetle anıyor hepinizi saygıyla selamlıyorum. Cumhuriyetimizin 96. Yılı Kutlu olsun."dedi.

      Bafra Balkan Türkleri Derneği Başkanı Süleyman Özata yaptığı konuşmada; "1908'den 1924'e kadar Balkanlar'daki olaylarda beşyüzbine yakın kayıp ölü ve yaralılarımız var. Biz mübadiller olarak evladı Fatihanlar olarak, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ümüzün dediği gibi Garbın ve Balkanların Aziz Milleti olarak bizler, bu bayramları nice 96 yıllar kutlamak üzere varız. Sizlerle beraber güç kazandık, gücümüze güç kattık. Tekrar hoş geldiniz der saygıyla selamlarım." dedi.

      Bafra Sağlık Eğitim Vakfı Başkanı Bülent Arslan yaptığı konuşmada; "Sn Kaymakamım, Sn Belediye Başkanım, Sn Garnizon komutanım, değerli misafirler, kıymetli basın mensupları ve Bafra'mın değerli insanları hepinizi tüm kalbimle ve saygı ile selamlıyorum.

Bünyesinde kocaman bir tarih barındıran Cumhuriyetimizin 96. Yıldönümünü sizlerle beraber kutlamanın gururu içerisindeyim.

Toprağının her karışı şehitlerin kanı ile sulanan bu vatan bir çok evreden, mücadeleden ve savaşlardan geçmiş ve milyonlarca şehit vererek düşmanı yurttan atmış Türk milleti, Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde bu gün 96. yılını kutladığımız Türkiye Cumhuriyet Devletini kurmayı başarmıştır.

Cumhuriyet, her şeyini kaybetmiş olan bir milletin ulusal bağımsızlığını kazanabilmek için giriştiği milli mücadelenin sonucunda elde ettiği büyük bir zaferin sonucudur. Bu nedenle yüce Türk Milleti, kendine emanet edilen Türkiye Cumhuriyeti’ni, huzur ve refah dolu yarınlara ulaştırmak için hiç şüphesiz ki el birliği ile çalışacak, Atatürk ilke ve devrimlerine her zaman ve her koşulda sahip çıkacaktır. Bu günlerde, geleceğe büyük bir ümit, inanç ve gayretle yürümek azmi ve de kararlılığı içerisindeyiz.

100 Yıl önce 84 Bin askerinden 76 binini şehit verdiğimiz Çanakkale Savaşı sadece bu topraklarda değil bütün dünyada tarihin akışına farklı bir yön vermiştir. İngiltere, Fransa, Kanada ve Anzak güçleri Çanakkale Boğazından geçip İstanbul'u zapt etmek ve Rusya'ya hat açmak için çıkmışlardı yola. Dev bir donanmayla geldiler. 25 Nisan 1915'te Gelibolu Yarımadası'na 6 farklı noktadan asker çıkardılar. Karşılarında ise yaşına bakmaksızın sadece 49 kilonun üzerinde hangi erkek varsa cepheye sürülmüş teçhizatsız bir Türk Ordusu vardı.

Ancak Mustafa Kemal'in askeri dehası ile tarih sahnesine çıktığı yaklaşık bir yıllık savaş İşgalciler için hüsran oldu. Bunlar ayrıca yıkık bir imparatorluktan çıkacak genç Cumhuriyetin ilk izlerini de taşıyordu.  

Mustafa KEMAL ATATÜRK, askeri deha ile ufku geniş devlet adamlığını kişiliğinde birleştirebilen yegane liderdi. Bütün bunların yanında Anayasamızın temel öğelerinden olan LAİKLİK temel ilkesi idi.

Biliyorsunuz; Laiklik devletin temel niteliğini ve yurttaşlar arasındaki eşitliği ifade ederken, diğer yandan yol gösterici, koruyucu ve çağdaşlaştırıcı bir içerik taşımaktadır. Buna göre laik olma durumu devlet ve din işlerinin ayrılığı; devletin din ve vicdan özgürlüğünün gerçekleşmesi bakımından yansız olmasıdır.

Tarihin derinliklerine indiğimizde Laikliğin ilk adımı olan din ve devlet işlerinin ayırımı, 1050'li yılların sonlarında, tarihteki Türk Devletlerinden Selçuklu Devleti'nin başı Tuğrul Bey'in bulduğu ve uyguladığı çağdaş ve akılcı bir yönetim biçimidir. Bu yönetim biçimi, 250 yıllık yaşamı süresince Selçuklu Devleti'nin yönetiminde başarı ile uygulanmıştır. Bazı tarihçiler bunun Fransız Devriminin bir eseri olduğunu söylerlerse de Fransız Devrimi'nden 41 yıl önce, 1748 yılında basılmış olan “Hunların, Türklerin Tarihsel Kökenleri” adlı akademik yayının içerisinde konu Tuğrul Bey'in laik devrimini anlatan bölümde bahsedilmektedir ve 1876 yılında Süleyman Hüsnü Paşa tarafından Türklerle ilgili bölümü Osmanlıcaya çevrilmiş olan bu kitap yayınlandığı tarihten itibaren Askeri Lise'de ders olarak okutulmaya başlanmıştır.

Şimdi göğsümüzü kabartarak söyleyebiliriz ki Mustafa Kemal laikliğe ilk adımı  Selçuklu Devleti Hükümdarı Tuğrul Bey'in bu çağdaş uygulamasını örnek alarak Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin yapısındaki temel taşı olarak kullanmıştır.

Ulu önder Atatürk'ün bir diğer önemli ilkesi de, vatandaşlarının güvenliği, huzuru ve refahı için tek ve temel teminat olduğunu vurgulayabilmek ve etnik köken farkı gözetilmeksizin Türkiye Cumhuriyeti Devletinin çatısı altında bir ve beraber olarak, tek bir ulus halinde, hür ve bağımsız yaşayabilmek için “ne mutlu Türk olana” değil “NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE” vecizesini dile getirmiştir. Bu vecize onun bilinen dehasının bir eseridir. Dikkat edilmelidir ki, ırkçı düşüncenin, ırk ayrımcılığının ifadesi olan dışlayıcı ve zorlayıcı bir söz değildir.        

İşte böylece Ulu önder Atatürk ve silah arkadaşlarına, onbinlerce şehidimize vefa borcumuz var bizim. Şunu hiç aklımızdan çıkarmamalıyız ki Ulu önder Mustafa Kemal ATATÜRK'ün Cumhuriyet ilkeleri en büyük düsturumuz olmuştur, onlara bu güne kadar tarihte pranga vuracak hiç bir güç olmamıştır ve olmayacaktır da.

Vatanımızın bölünmez bütünlüğüne ve ulusumuzun birliğine her zamankinden daha çok ehemmiyet vermeliyiz. Bu duygu ve düşüncelerle, Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Atatürk’ü ve de silah arkadaşlarını, canından aziz bildiği vatanı için kanlarını bu toprağa dökmüş tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle bir kez daha yad ediyor Cumhuriyet Bayramınızı yürekten en kalbi sevgilerimle kutluyorum." dedi.  

      Bafra Belediye Başkanı Hamit Kılıç ise,"Sayın Kaymakamım, çok değerli konuklar, muhtarım, uzaktan yakından gelen sevgili Gazipaşalı hemşehrilerimiz hepinizi hürmetle selamlıyorum. Dün akşam Sürmeli Mahallemizde ardından Asar, Kapıkaya'da bayramımızı kutladık. Türkiye'nin hiçbir yerinde resmi kutlamaların dışında böyle güzel ve coşkulu kutlamalar yok. 96. Yıldönümünü kutlamış olduğumuz Cumhuriyet Bayramınızı içtenlikle  tebrik ediyorum. Cenab-ı Allah Türk Milletine sonsuza kadar, bu bayramları yaşamayı hür ve bağımsız bir şekilde nasip etsin.  Biz bugün burada, bu bayramları kutlayabiliyorsak, birilerine borçluyuz.

       Bafra Belediye Başkanı Hamit Kılıç, “Cumhuriyet Milletimizin ortak iradesidir. Cumhuriyet Egemenliğin milletimize ait olması demektir. Cumhuriyet gelişmedir. Cumhuriyet millet olmaktır. Cumhuriyet bağımsızlığımızdır. Cumhuriyet birlik ve beraberliğimizdir. Cumhuriyet vatan bütünlüğümüzdür. Cumhuriyet bize Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının armağanı ve emanetidir. Cumhuriyetimizi bugüne kadar korumuş bugünlere getirmişsek bundan sonra da inşallah hiç kimsenin şüphesi olmasın ki aynı kararlılıkla korumaya devam edeceğiz. Bugünde mücadelemiz devam ederken verdiğimiz şehitlerimiz var. Bafralı şehidimiz Onbaşı Mutlu Can Meşeci başta olmak üzere bütün şehitlerimize Allah'tan Rahmet, Gazilerimize şifa diliyorum. Bu sene sizin anlayışınıza sığınıyoruz bu nedenle kutlamaları mütevazi bir biçimde yapıyoruz. İnşallah önümüzdeki sene önceki yıllardaki gibi coşkuyla kutlayacağız. Bafra’mızda Cumhuriyet Bayramı kutlamaları, artık Gazipaşa Mahallemizde özdeşleşmiş ve birlikte anılır olmuştur. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 96. Yılını kutlarken başta Mustafa Kemal Atatürk ,silah arkadaşlarını, şehitlerimizi  rahmet ve şükranla anar,hayatta kalan gazilerimize sağlıklar dilerim." diye konuştu.

        Bafra Kaymakamı Cevdet Ertürkmen yaptığı konuşmada; "Çok kıymetli Belediye Başkanım, mesai arkadaşlarım, sevgili muhtarlarım, çok değerli hanımefendiler, beyefendiler, Cumhuriyet Bayramınız kutlu olsun. Küllerinden yeniden doğmak 19 Mayıs 1919'da başladı. 23 Nisan 1920'de her yöreden gelen temsilcilerle Ankara'da buluşuldu. Ve Cumhuriyetin geleceği o zaman belli oldu. Cumhuriyet Projesi büyük bir projedir. Çünkü bunu düşünen kişi yüzyılda bir gelen, dünya tarihinde ender kahramanlıklar gösteren büyük cesur insan Mustafa Kemal Atatürk'tür. Elbette ki Cumhuriyet kadroları bu düşünceyi çok daha öncesinde kafalarında tasarlamışlardı ama bir Balkan Savaşı yaşadık, 1. Dünya Savaşı akabinde Kurtuluş Savaşı oldu. Halk bitkindi, ama bu insanların Türk Milleti'ne necip Türk Milleti'ne bu cesur insanlar güveni ve inancı sarsılmadı akabinde 29 Ekim 1923'de Cumhuriyeti ilan ettiler ve bunu taçlandırdılar. Cumhuriyet gerçekten 20. yüzyılın başlarında en büyük siyasi projelerden bir tanesidir. Halkını büyük bir paylaşım savaşından çıkararak,sosyal, ekonomik, eğitim alanında yeniden ayağa kaldırma projesidir Cumhuriyet. Bugünkü ekonomik, kültürel, eğitim alanlarının tümünde geldiğimiz ileri noktaların temeli o günlerde atıldı. Bütün bunların hepsini Cumhuriyete borçluyuz. O gün Kurtuluş Savaşımızı verdik bugün hala batılı emperyalistlerin hala paylaşım savaşının devam ettiğini görmekteyiz. Türkiye Cumhuriyeti Milleti ve ordusuyla birlik ve beraberlik içindedir. Bugün artık herkes Cumhuriyeti benimsiyor ve sahip çıkıyor. Bu vesileyle Cumhuriyetimizin Banisi başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Gazi Meclisimize, silah arkadaşlarına, tüm şehitlerimize Allah'tan Rahmet diliyorum. Mekanları cennet ruhları şad olsun. Tüm Gazilerimize Allah'tan şifalar diliyorum. Kalbinizden Cumhuriyet ateşi sönmesin, saygılarımla." dedi.

      Geleneksel Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına; Bafra Kaymakamı Cevdet Türkmen, Bafra Belediye Başkanı Hamit Kılıç, Bafra İlçe Emniyet Müdürü Süleyman Gökay Gökdoğan, Bafra Belediye Başkan Yardımcısı Şaban Hüryaşar, CHP Bafra İlçe Başkanı Vahit Perçin, İYİ Parti Bafra İlçe Başkanı Aydoğan Yılmaz, BASEV Başkanı Bülent Arslan, Bafra Ziraat Odası Başkanı Osman Tosuner, Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Süleyman Özata, daire amirleri, muhtarlar, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Bafra Gazipaşa
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE BÜYÜKLERİMİZ...
GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE BÜYÜKLERİMİZ...
VURAL DİLMAÇ İLE SADECE BAFRA
VURAL DİLMAÇ İLE SADECE BAFRA