Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert

BAFRA HASAN ÇAKIN KÜTÜPHANESİ' NDE AŞIKLIK GELENEĞİ ETKİNLİĞİ

Bafra Hasan Çakın Kütüphanesi tarafından; Samsun'da Aşıklık Geleneği konulu, Prof. Doktor Şahin KÖKTÜRK' ün konuşmacı olduğu bir etkinlik gerçekleştirildi. Programa katılım yoğun oldu. Etkinlik İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

BAFRA HASAN ÇAKIN KÜTÜPHANESİ' NDE AŞIKLIK GELENEĞİ ETKİNLİĞİ
BAFRA HASAN ÇAKIN KÜTÜPHANESİ' NDE AŞIKLIK GELENEĞİ ETKİNLİĞİ Admin

Bafra Hasan Çakın Kütüphanesi tarafından; Samsun'da Aşıklık Geleneği konulu, Prof. Doktor Şahin KÖKTÜRK' ün konuşmacı olduğu bir etkinlik gerçekleştirildi. Programa katılım yoğun oldu. Etkinlik İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

Prof. Dr. Araştırmacı, şair, yazar ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Türk Dili ve Edebiyatı Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Şahin KÖKTÜRK' ün " Aşıklık Geleneği " adlı konuşması ilgiyle izlendi.

Programa, Samsun İl Kültür Müdürü Adnan İpekdal; Kültür Bakanlığı Halk Ozanı, Besteci Mustafa Bilir (Aşık Obalı), Aşık Sancak, Bafra Hasan Çakın İlçe Halk Kütüphanesi Müdürü ( Uzman ) Nurhan Bayındır, Bafra İlçe Millî Eğitim Müdürü Mehmet Ali Katipoğlu, Bafra Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Samsun Kredi Yurtları Eski Müdürü Ömer Yayla, daire amirleri, ilçe siyasi parti başkanları, gaziler,Kültür ve Sanat Etkinliklerini Destekleme Derneği ( KÜSADER ) Başkanı, Şair ve Yazar Gülseren Akdaş ve eşi Recep Akdaş, okulların idareci, öğretmen ve öğrencileri ile kalabalık bir izleyici topluluğu katıldı.

Özellikle konuşma ve etkinliğin yapıldığı Bafra Hasan Çakın İlçe Halk Kütüphanesi, Konferans Salonu' nda  boş yer olmayıp; izleyicilerin programı ilgiyle ayakta izlemeleri, sanat, kültür, edebiyatımız adına olumlu bir gelişme olarak takdir gördü.

Aşık Obalı ile Aşık Sancak' ın birbirlerine hitaben yaptıkları esprili atışmalar; izleyicileri gülmekten kırıp geçirdi fakat asıl amaç Aşıklık Geleneği' ni müzik ve şiirlerle bütünleştirip, ortaya güzel ve edebî bir program sunmak oldu.

Programda; OMÜ Öğretim Görevlisi, Prof. Dr. Şahin KÖKTÜRK, bir şiirini Aşık Obalı' nın bağlaması eşliğinde başarıyla okuyup alkış aldı.

Etkinliğin bir yerinde; Aşık Obalı izleyiciler arasından türkü okumak isteyenleri sahneye davet etti ancak bu isteğe izleyicilerden cevap gelmedi. Bu defa şiir okumak isteyenler olup olmadığı sorulunca bu konuda da izleyiciler şair Oktay ZERRİN' i önerince; Oktay Zerrin de Bafralı hemşehrilerini kırmayarak "Gel Gitsin Canım" adlı, kendi yazdığı bir şiirini seslendirip alkış aldı.

Sahneye çıkan Oktay Zerrin; Aşık Obalı ve Aşık Sancak ile bazı programlara katıldığını, Samsun Ayvacık doğumlu fakat aslen Bafralı olduğunu, Bafralı olmaktan da gurur duyduğunu söyleyince salon kendisine alkışlarla cevap verdi.

Programda Aşık Obalı, Aşık Sancak, Samsun İlKültür Müdürü Adnan İpekdal,OMÜ Türk Dili ve Edebiyatı Öğretim Görevlisi, Prof. Dr. Şahin Köktürk şiirler ve okudukarı türkülerle programa renk kattılar.

Program; konuşmacı Prof. Dr. Şahin Köktürk' e plaket, çiçek ve diğer katılan misafir sanatçılara takdim edilen çiçeklerle sona erdi.

AŞIK BAFRA
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500