Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert

Bafra'da Şeker Pancarı Yeniden Alternatif Ürün Olacak

Bafra Ziraat Odası'nın düzenlediği Şeker Pancarı Üretimi ile ilgili toplantı Bafra Kaymakamı Cevdet Ertürkmen AK Parti Samsun Milletvekili Av. Orhan Kırcalı ve Çarşamba Şeker Pancarı Fabrikası Genel Müdürü Akif Ulukaya, Bafra Ziraat Odası Başkanı Osman Tosuner ve yönetimi ile çiftçilerin katılımı ile gerçekleşti.

Bafra'da Şeker Pancarı Yeniden Alternatif Ürün Olacak
Bafra'da Şeker Pancarı Yeniden Alternatif Ürün Olacak Admin

Bafra Ziraat Odası'nın düzenlediği Şeker Pancarı Üretimi ile ilgili toplantı Bafra Kaymakamı Cevdet Ertürkmen AK Parti Samsun Milletvekili Av. Orhan Kırcalı ve Çarşamba Şeker Pancarı Fabrikası Genel Müdürü Akif Ulukaya,  Bafra Ziraat Odası Başkanı Osman Tosuner ve yönetimi ile çiftçilerin katılımı ile gerçekleşti.

Toplantının açılış konuşmasını Bafra Ziraat Odası Başkanı Osman Tosuner  gerçekleştirdi. Tosuner konuşmasında Bafra Samsun'un en büyük ovasına sahibiz, şeker pancarında ise bölge olarak Türkiye'nin % 10'nunu karşılıyoruz. Bugün burada amacımız hem şeker pancarını konuşmak hem de ürecilere bilgiler vermek. Buraya gelen kalımcılara teşekkür ederim" dedi.

Çarşamba şeker pancarı fabrikasının açılmasına karar verilmesinden sonra şeker pancarı üretiminin tekrar gündeme gelmesi bizleri bir araya getirdi, diyen Bafra Kaymakamı Cevdet Ertürkmen, "Anadolu’da geleneksel ürünlerimizden biri olan şeker pancarı yıllardır ekilmekte. Bölgemizde de vardı fakat 7-8 yıldır fabrikamızın kapalı kalması sebebi ile üremi bitmiş ama bugün yeniden varız. Şeker pancarı ekilen alanlarda ben daha önce kaymakamlık yaptım. Bu ürünün yabancısı değilim. Benim memleketimde bu ürüne Kocabaş denir. Adı gibi sevimli ve tatlı bir üründür. Fakat Ziraat Odası Başkanımın da ifadesi şuydu; "Çeltikten memnunuz, cebimize paramız giriyor. Ama diğer alanlarımızda mevcut ekim alanlarımızın alternatifi olacak bir ürün ve bize büyük katkılar sağlayacak." Çiftçimizin buna yönelebilmesi için çiftçimizin de bundan para kazanmasını öngörmesi lazım" dedi.

AK Parti Milletvekili Av. Orhan Kırcalı ise, "Değerli hemşerilerim, çok güzel bir arazi üzerinde yaşıyoruz. Bir ova üzerinde yaşıyoruz ve altın değerindeki topraklara sahibiz. Öyle bir ova ki, burada biz tarımımızı daha akıllı daha modern gerçekleştirdiğimiz de hem Türkiye ’deki tarım ihtiyaçlarımızı karşılayabiliriz hem de, dünyaya burada tarımla ilgili ürettiğimiz ürünleri pazarlama imkânına sahip oluruz. Konumuz gereği pancarı ele alırsak, geçmiş yıllarda 350.000 tona yakın şeker pancarı üretimini yapabileceğimiz bir alana sahiptik. Yıllar içinde 350.000 tondan artık geriye doğru bir düşüş yaşandı ve her şey için sıradan başlayacağız. Çarşamba Şeker Pancarı Fabrikamızın açılacağı konusunda artık çalışmalar somut hale geldi." dedi.

 Konuşmaların ardından Çarşamba Şeker Pancarı Fabrikası Genel Müdürü Akif Ulukaya, çiftçilerin sorularını cevapladı.

 

 

Şeker Pancarı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500