Reklamı Geç
Advert

BÜYÜK KAYBIMIZ "VURAL DİLMAÇ"

Vural DİLMAÇ, 1932 yılında Bafra’da doğdu. 1923 yılında Rumların Bafra’dan ayrılması üzerine onlardan aldığı matbaa makineleri ile matbaacılığa başlayan ve Bafra’da ilk olarak “TENVİRİ EFKAR GAZETESİNİ” çıkararak ilçemizde basın ateşini yakan ZÜHTÜ DİLMAÇ’ın oğludur.

BÜYÜK KAYBIMIZ
BÜYÜK KAYBIMIZ Admin

Vural DİLMAÇ, ortaokul yıllarında SÜLEYMAN TÜRKBEY’in çıkardığı “BAFRA SESİ” gazetesinin hazırlanışında ve tashihinde usta yazara yardımcı olmaya çalışmış, ondan değerli bilgiler almıştır. İlk olarak deneme mahiyetinde 1948 yılında ASAF GÜZELOĞLU ile birlikte “TOMURCUK” isimli bir dergi çıkarmışlardır. Dergi çok beğenilse de, bazı sebepler nedeni ile ömrü kısa olmuştur.

            Edindiği tecrübelerin ışığında artık devamlılığı olacak ve BAFRA’ya istenilen hizmeti verebilecek bir gazetenin çıkması gerektiğine inanan Vural DİLMAÇ, 1950 yılında babası Zühtü DİLMAÇ, ablası Mübeccel DİLMAÇ’la birlikte “BAFRA” isimli gazeteyi 10 Temmuz 1950 yılında çıkarmaya başlayarak Bafra’da sönmeyecek olan meşâlenin ateşini yakmışlardır.

            Gazete umulanın üstünde ilgi görür. Bafralı zaman içinde tiryakisi olduğu BAFRA GAZETESİ’ ne sarılır. Bir saatte 1000 gazetenin satıldığı tirajlara ulaşılır. Bafra’daki aydın gençler de tarafsızlığına inandıkları BAFRA Gazetesi’nde yazmaya ve köşelerini almaya başlarlar.

            Gazete hedefine ulaşmış ve rayına oturmuştur. Artık gazetenin ismi ile bazı sosyal faaliyetlerin de yapılması lazımdır. Türkiye’de ilk ve son olarak BAFRA GAZETESİ’ nin tertip ettiği “TÜRKİYE GÜZELLİK KRALİÇESİ” seçimi büyük ses getirmiş ve seçilen güzel Türkiye’yi temsil etmek üzere Lübnan’a gitmiştir.

            Bunun yanında gazete adına tertip edilen garden partiler, sosyal faaliyetler Bafra’nın çok beğendiği ve alıştığı etkinliklerden biri olmuştur.

            Vural DİLMAÇ, Çocuk Esirgeme Kurumu Başkanlığında da önemli faaliyetlerde bulunarak akordeonu ile hanımlara her ay tertip ettiği eğlencelerde kendilerinden topladığı yardımlarla 23 Nisan Çocuk Bayramı’nda onlarca ihtiyaç sahibi çocuğu kurum adına giydirmiş, kuşatmış, küçük öğrencilerin bayram mutluluğunu yaşamalarını sağlamıştır.

            Bafra Haber gazetesi sahibi ve Sorumlu Müdürü olan Vural DİLMAÇ öğretmen okulu mezunu olup, güçlü bir milli eğitim seferberliği ile gelecek nesillerin kültür seviyesinin daha da güçleneceğine inanmaktaydı. 13.01.2020 tarihinde yaşamını sürdürdüğü İstanbul Beşiktaş'taki evinde vefat etti.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500