Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert

Türbe Mahallesi Sakinlerinden Hal Yerinin Değişmesi Talebi

Türbe Mahallesi Sakinleri Bafra Sebze ve Meyve Hali'nin kurulması planlanan mahallelerindeki mera alanından daha uygun bir yer seçimi yapılarak oraya yapılması için taleplerini Kaymakam Cevdet Ertürkmen ve Bafra Belediye Başkanı Hamit Kılıç'ı makamlarında ziyaret ederek ilettiler.

Türbe Mahallesi Sakinlerinden Hal Yerinin Değişmesi Talebi
Türbe Mahallesi Sakinlerinden Hal Yerinin Değişmesi Talebi Admin

Türbe Mahallesi Muhtarı Aşur Güngör ve mahalleliler Bafra Sebze ve Meyve Hali'nin mahallelerinde kurulması planlanan mera alanı yüzünden hayvancılıkla geçimini sağlayanların mağdur olacaklarını belirterek halin daha uygun bir yer seçilerek yapılması için taleplerini Bafra Kaymakamı Cevdet Ertürkmen ve Bafra Belediye Başkanı Hamit Kılıç'ı makamlarında ziyaret ederek ilettiler.

Kaymakam Ertürkmen heyeti makamında kabul etti. Kabulde Mahalle Muhtarı Aşur Güngör ,"Türkiye'nin en verimli ovalarından birinde yaşıyoruz. Mahallemizde sebze üretimi yanında en önemli gelir kaynaklarından biri de hayvancılık. Her hane de 10-15 hayvan bulunmaktadır. hayvancılıkta meranın ayrı bir önemi vardır. Meralar hayvanların yaşam ve otlak alanlarıdır. Kapalı alanlarda hayvancılık yapmak maliyetleri arttırır. Bizler hayvanlarımızı 7-8 ay meralarda yayıltıyoruz. Bu sayede maliyetlerimiz azalıyor. Biz hal yapımına karşı değiliz. Çevre köylerimizde daha uygun araziler mevcut. bu isteklerimizi size iletmek için buraya geldik." dedi.

Bafra Kaymakamı Cevdet Ertürkmen; "Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından alınan karar ile Türbe Mahallesi'nde mera üzerinde halin kurulması çalışmalarının sürdürüldüğünü biliyorum. Bu konu da şuanda hangi aşama da olduğunu bilmiyorum. Sizi dinledim, talebinizi anlıyorum ama karar mercii Büyükşehir Belediyesi olduğu için isteğinizi onlara iletir, fikrimizi de beyan ederim. Onlar da talebinizi değerlendireceklerdir. Tabi ki bugünkü halin yeri yetersiz kalıyor, Bafra'ya yakışır bir şekilde yenisinin yapılması gerekir." dedi.

Muhtar Güngör'de Kaymakam Ertürkmen'e kendilerini kabul ettiği ve sorunlarını dinlediği için teşekkür ettikten sonra , sorunlarını yerinde görmesi için mahallerine davet etti. Kaymakam Ertürkmen'de daveti kabul ederek, en kısa zamanda mahalleyi ziyaret edeceğini belirtti.

Heyet daha sonra Bafra Belediye Balkanı Hamit Kılıç'ı Bafra Belediyesi'ndeki makamında ziyaret etti.

Kabulde Mahalle Muhtarı Aşur Güngör burada Başkan KIlıç'a, mülki amirimiz olan Kaymakamımızı ziyaret ederek talebimizi ilettik, aynı şekilde siz başkanımızdan da bu konu da bize destek vermenizi istiyoruz diyerek taleplerini iletti.

Bafra Belediye Başkanı Hamit Kılıç'ta muhtar ve jeyeti dinledikten sonra kendilerine; "Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından bizden daha önce Türbe, Şeyhören ve Sarıkaya mahallelerinin ortasında 620 dönüm mera arazisi var burası seçilmiş. Bu onların bir çalışması. Bafra'da bir hal sorunu varsa, su sorunu varsa ben bunu gündeme getireceğim ve onlarla birlikte çözüm aramak durumundayız. Baframıza lokantası, oteli, banka şubelerinin olduğu, lojistik desteği olan modern bir hali kazandırabilirsek bu köylünün lehine olur. Şartların iyileşmesi sonucunda talep artacağı için çiftçimiz ürününü daha iyi fiyata satma imkanı bulur. Buranın seçilmesinde 620 dönümlük uygun alanın olması etken oldu. Bu alanın 300 dönümü hal için kullanılacak geriye kalan kısımda 3 mahalle arasında ortak kullanım alanı olarak planlanacak. Şu anda ilk etap olan 218 dönüm için Mecliste ilk adım atıldı. Mera vasfından çıkarılması için Kamu Yararı vasfı taşıması gerekiyordu bu karar alındı. Benzer bir durum Yağmurca'nın merasının olduğu alanda Gıda Borsası içinde yapıldı. Aynı yarar orası içinde geçerli. Burada yapılacak çalışma sonunda sadece Türbe Mahallemizin mera alanı değil üç mahallenin merası kullanılacağı ve proje tamamlandığında kalan mera alanı biraz önce de belirttiğim gibi 3 mahallenin ortak alanı olacak ve hiç biri dışarı da kalmayacak." dedi.

Muhtar Aşur Güngör Başkan Kılıç'a, Kaymakamımızla yaptığımız görüşme de kendilerini bölgeyi görmeleri ve değerlendirmeleri için mahallemize davet ettik, sizi de gelmeniz ve sorunu yerinde birlikte görerek değerlendirmeniz için davet ediyoruz, dedi. Bunun üzerine Başkan Kılıç tabi ki gelirim, bizim amacımız kimseyi mağdur etmek değil Baframıza ve yöre halkına en uygun, en faydalı projeyi geliştirip uygulamaya sokmaktır, dedi. 

 

Türbe Bafra
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500