Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert

OSMAN TOSUNER, 5 YILLIK GÖREV SÜRELERİNİ DEĞERLENDİRDİ.

Bafra Ziraat Odası Başkanı Osman Tosuner, yönetim kurulu üyeleri ve basın mensupları kahvaltı programında bir araya geldi.

OSMAN TOSUNER, 5 YILLIK GÖREV SÜRELERİNİ DEĞERLENDİRDİ.
OSMAN TOSUNER, 5 YILLIK GÖREV SÜRELERİNİ DEĞERLENDİRDİ. BafraHaber

   Bafra Öğretmenevinde düzenlenen kahvaltı programına Bafra Ziraat Odası Başkanı Osman Tosuner Yönetim Kurulu Üyeleri ve basın mensupları katıldı. Kahvaltının ardından düzenlenen basın açıklamasında Ziraat Odası Başkanı Osman Tosuner tarafından 5 yıllık görev süreleri değerlendirildi. Başkan Tosuner konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

 HAFTANIN 5 GÜNÜ OVADAYIZ.

  “ Sözlerime başlamadan önce ülkemizde meydana gelen deprem felaketinde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, ailelerine başsağlığı diliyorum. Yaralılara da acil şifalar diliyorum. Biliyorsunuz 5 yıllık bir görev süremiz oldu. Biz bu göreve huzuru sakinliği ve birlikteliği sağlamak adına talip olduk. Göreve geldiğimizde ilk etapta vermiş olduğumuz sözümüzü tutarak Toprak Tahlil Ofisimizi kurduk. 5 sene içinde ekim ve hasat şenlikleri düzenledik. Bursa, Antalya gibi illerde düzenlenen tarım fuarlarına katıldık. Genç çiftçiler için seminerler düzenledik.  Haftanın 5 günü ovada tarımla bire bir geziler düzenledik.

 BAFRA’NIN TARIMDA VAR OLDUĞUNU İSPATLADIK.

 Dünyada Bafra’nın tarımda var olduğunu ispatladık. Hatalarımız kusurlarımız olmuştur Biz bunları kabul edecek kapasitedeyiz.  Bize en büyük desteği veren Samsun Valimiz Osman Kaymak’a da şükranlarımızı sunuyoruz.  Çarşamba Şeker Fabrikası konusu gündemde şu an. Bu konuda en büyük gücü Bafra’nın vereceğine eminim. Bafra 2000’li yıllarda yaklaşık 35 bin 40 bin ton rekolte yakalamıştı. Tarımda ikinci mahsul olabilir Bafra adına. Ama şu anda 9 bin tonun üzerinde bir rakam var. Bafra’da az da olsa 15, 20 bin dekarı yakalarsak ilerisi için güzel olur. Kışlık sebzelerde şu an bir sıkıntı var ama inşallah önümüzdeki yıl daha iyi seviyelere gelir. Biz, gece ve gündüz tarım yapan çiftçilerimize açığız. Onların yanındayız. Birlik ve beraberlikle biz Bafra’nın çıtasını yükseltmek zorundayız. Biz Bafra’nın ismini duyurmaya mecburuz. Bizim yapmış olduğumuz ürünlerimiz her yerde parmakla gösteriliyor. Toprak Tahlil Ofisimizi 2016 yılında kurduğumuzda ülke genelinde üst üste birinci sıradaydık.

RANT NEREYE GİDİYOR?

 Bugün Bafra Ovası’nda lahananın kilosu 20 kuruş, Ankara Hali’nde 2 lira. Böyle bir uçurum olmaz. Aradaki rant nereye gidiyor. Tarım Bakanlığının denetimlerini sıklaştırması gerekir.

2020 YILINDA PİRİNÇTE MARKALAŞIYORUZ.

 Biliyorsunuz pirinçte hala bir markamız yok. İnşallah 2020 yılında Bafra pirincini markalaştırıyoruz. Bafra’da bunları yapacak gücümüz var. Çiftçimizle, yöneticilerimizle, basınımızla bunları başarabiliriz. 48 bin üye var Ziraat Odasında. Hepsi faal olmasa bile bu işi yapmış, yapıyor olanlar var. Bizim koltuk sevdamız yok. Hiçbirimiz daha 1 saat o koltuklarda oturmadık. Biliyorsunuz Tarım İlçe Müdürlüğü, Kaymakamlık, Belediye gibi kurumlar Sedde Yoluna gidiyor. Biz de orada uygun bir yer bulursak taşınabiliriz. Ama biz şu anki yeri alırken Ziraat Odasının önderliğinde sözleşme ile aldık. Tüm birliklerin bir çatı altında toplanmasını istiyorum. Çiftçi geldiğinde tüm işlerini bir yerde görmeli. Süt Birliği, Et Birliği tüm birliklerin bir yerde toplanması lazım. Bafra anlatılması bitebilecek bir ilçe değil. Ucu bucağı yok. 

SİZİN YAPTIĞINIZ TEFECİLİĞİ AŞAR.

 Bafra’da ve Türkiye genelinde Tarım Kredi Kooperatiflerinden kredi kullananlarla ilgili de bir dosya oluşturduk. Huzurunuzda Milletvekilimiz Orhan Kırcalı’ ya da çok teşekkür ediyorum. Tarım Bakanımız, Milletvekilimiz ve Belediye Başkanımız da dâhil Bafra olarak Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü ile görüştük. Değişken faiz sıkıntısı ile gittik. Orada Milletvekilimiz Orhan Kırcalı, Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü ile görüşmesinde dosyayı göstererek “Sizin bu yaptığınız tefeciliği aşar.”  dedi. Müdür cevap veremedi.  Çitçinin yanında olan vekilimize teşekkür ediyorum.”dedi.

fkafla9afgkfuh5fr0kl.jpg

2ozyndi5gph190cduf0i.jpg

cfpqs1ptyip6qomnok3.jpg

 

BAFRA ZİRAAT ODASI
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500