Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert

CENNETTEN UCUZ EV SATIŞI

“Diyanet İşleri Başkanının sosyal medyada alay konusu olan Kur’an kursunda bir tuğlaya Cennette bir ev vaadi, Hristiyan dünyasının Ortaçağ’da bıraktığı bir uygulamayı 21. yüzyıl Türkiye’sine taşımaya yöneliktir. Yeterli sayıda, hatta fazlasıyla var olan Kur’an kurslarına yenilerini eklemek için Cennetten ev vaadiyle halktan para toplamaya gerek yoktur. Asıl önemli olan, gençlerin önünü çağdaş bilimlerin ışığıyla aydınlatacak yatırımlar yapmaktır.”

CENNETTEN UCUZ EV SATIŞI
CENNETTEN UCUZ EV SATIŞI BafraHaber

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın önceki gün (8 Şubat 2020) Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde bir Kur’an kursu açılında yaptığı konuşmada “Kur’an kursunda bir tuğlası olana Cennette bir ev verilecektir.” demesi ile ilgili olarak eski Adalet Bakanı Prof. Dr. Hikmet Sami Türk, yazılı bir değerlendirme yaptı:

“Anayasa’nın 136. maddesine göre;  ‘Genel idare içinde yer alan Diyanet İşleri Başkanlığı, lâiklik ilkesi doğrultusunda, bütün siyasî görüş ve düşünüşlerin dışında kalarak, milletçe dayanışmayı ve bütünleşmeyi amaç edinerek, özel kanununda gösterilen görevleri yerine getirir.’

22.6.1965 tarih ve 633 sayılı Diyanet İşleri Başkanlığı Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun’un 1. maddesine göre Başkanlık, ‘İslâm dininin inançları, ibadet ve ahlâk esasları ile ilgili işleri yürütmek, din konusunda toplumu aydınlatmak ve ibadet yerlerini yönetmek üzere’ kurulmuştur.

Aynı Kanun’un 3. maddesine göre; ‘Başkanlığın en üst amiri olan Diyanet İşleri Başkanı, Başkanlığı temsil eder. Başkan, din hizmetlerinin etkin ve verimli sunulması için gereken tedbirleri alır. …’

Başkanlığın hizmet birimleri arasında bulunan Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün 1. görevi, 633 sayılı Kanun’un 7. maddesinin I. fıkra (b) bendinde ‘Kur’an-ı Kerim okumak,  anlamını öğrenmek, hafızlık yapmak, din eğitimi almak isteyenler için kurslar ve Kur’an kursları düzenlemek’ olarak gösterilmiştir.

Bu hükümlerden  anlaşılacağı üzere Diyanet İşleri Başkanlığı, Türkiye’de din işleri konusunda son derece etkili  bir kurumdur. Bu işleri yürüten kurumun ve onun başındaki insanın her sözü ve hareketi özel bir önem taşır. Anayasa’nın 136. maddesinde ve 633 sayılı Kanun’da bunlar için genel bir çerçeve çizilmiştir. O çerçevenin dışına çıkmamak gerekir.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın Pazarcık’taki konuşması, Ortaçağ Avrupa’sında kiliselerin aşırı harcamalarını karşılamak üzere saf insanların yaptıkları ödemeler karşılığında günahlarının affı  ve  kendilerine  Cennetten tapulu  arsa ayrılması için ‘endüljans’ (Fransızca ‘indulgence’) adıyla yürüttükleri uygulamayı hatırlatmaktadır. Tam bir inanç sömürüsü olan bu uygulama, daha sonra Martin Luther’in başlattığı reform hareketiyle ortadan kalkmıştır.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Kur’an kursuna bir tuğla koyma karşılığında Cennette bir ev vadetmektedir. Görünüşte bu, sembolik olarak bir tuğla değerinde mütevazı bir katkı beklentisidir. Katkıda bulunanların sayısınca çoğalacak, kelepir denebilecek kadar ucuz bir fiyat üzerinden herkese Cennette bir ev vadediyor. Bir emlâk komisyoncusu gibi hareket eden Başkanın sosyal medyada alay konusu olan bu vaadi, Hristiyan dünyasının Ortaçağ’da bıraktığı bir uygulamayı 21. yüzyıl Türkiye’sine taşımaya yöneliktir. Lâik Cumhuriyetin Diyanet İşleri Başkanı, hangi yetkiyle böyle bir çağrıda bulunuyor? Kimin Cennete gideceğini ancak Allah bilir. Başkanın sözü, Kur’an kursu inşaatına katkıda bulunanların sevap işleyeceği şeklinde bir mecaz olarak yorumlansa bile yersiz ve isabetsizdir. Kaldı ki, zaten yeterli sayıda, hatta fazlasıyla var olan Kur’an kurslarına yenilerini eklemek için Cennetten ev vaadiyle halktan para toplamaya gerek de yoktur. Bu işler için Diyanet İşleri Başkanlığı bütçesinde yeterli ödenek zaten vardır. Asıl önemli olan, gençlerin önünü çağdaş bilimlerin ışığıyla aydınlatacak yatırımlar yapmaktır.”

zajdtb3tn47u6x1udvre.jpg

 

HİKMET SAMİ TÜRK
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500