Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert

Çiftçilere Tarım Sigortası (Tarsim) Uyarısı

Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim SAĞLAM çiftçileri ürettikleri tarım ürünlerini Sigorta yaptırmaları konusunda uyardı!

Çiftçilere Tarım Sigortası (Tarsim) Uyarısı
Çiftçilere Tarım Sigortası (Tarsim) Uyarısı Admin

Konu ile ilgili bir açıklama yapan İl Müdürümüz SAĞLAM şunları söyledi;  “Son yıllarda yaşanan küresel İklim değişikliğinin etkisiyle bitkisel ve hayvansal üretimlerimiz meteorolojik olaylardan (don, dolu, fırtına, hortum yangın, heyelan, deprem sel ve su baskını gibi) olumsuz etkilenmektedir. İlimiz sınırları içinde önemli oranda yetiştiriciliği yapılan tarım ürünleri de risk altındadır.

         Bu nedenle Çiftçilerimizin, yukarıda sayılan herhangi bir iklimsel olumsuzluk durumunda mağdur olmamaları için Tarım Sigortasını mutlaka yaptırmaları gerekmektedir. Tarım Sigortası yaptırmayan üreticilerimiz, TARSİM kapsamında olan riskler meydana geldiğinde 2090 sayılı Tabii Afetlerden Zarar Gören Çiftçilere Yapılacak Devlet yardımlarından istifade edemeyeceklerdir.

         Tarım Sigortası yaptırmak için son başvuru tarihleri; Fındık için 10 Mart 2020, Ayçiçeği için 10 Haziran 2020, Mısır için 10 Haziran 2020, Soya için 31 Mayıs 2020, Çeltik için 30 Haziran 2020, Kenevir (Lif) için 1 Mayıs 2020, Kenevir (Tohumluk) için 1 Haziran 2020 ve Buğday içinse 21 Mart 2020 olarak belirlenmiş olsa da son güne kadar beklemeden derhal başvurularını yapmalarının üreticilerimizin lehine olduğunu hatırlatmak isterim.

Değerli Çiftçilerimiz, bu hatırlatmalar ışığında sadece yapılması gereken; bir an önce size en yakın Tarım ve Orman İl/ İlçe Müdürlüklerimize başvurarak, Çiftçi Kayıt Sistemi’ne  (ÇKS) kayıt yaptırmak ya da mevcut kayıtların güncellenmesinin ardından yetkili sigorta şirketlerinin acenteleri aracılığıyla sigorta işlemlerinin yaptırılmasıdır. Bol bereketli afetsiz bir üretim sezonu diliyorum.”

 

İbrahim SAĞLAM

İl Müdürü​

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500